Ознака: Охрид

СВИКАНА ШЕСТАТА СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНА ОХРИД

Post Views: 0 Свикана шестата седница на Советот на општина Охрид на ден 29.12.2021 година (среда) со почеток во 09:00 часот. Седницата ќе се одржи во зградата на општина Охрид.На дневниот ред на ова издание на седницата ќе се најдат следните точки:Предлог-програма за поттикнување на развојот на туризмот на општина Охрид за 2022 година. Предлог-програма за поддршка на локалниот економски развој на општина Охрид за 2022 година. Предлог-развојна програма за изработка на урбанистички планови на територијата на општина Охрид за 2022 – 2024 година. Предлог-програма за финансиските...

Continue reading

Казнети 27 возачи на подрачјето на СВР Охрид за возење под дејство на алкохол

Post Views: 0 На 19/20.01.2022 година од 22 до 04 часот, на подрачјето на СВР Охрид реализирани се засилени акциски сообраќајни контроли.Притоа, 27 возачи се затекнати при управување моторно возило под дејство на алкохол (Охрид-08, Струга-04, Кичево-14, Дебар- 01). Tие веднаш се исклучени од сообраќај, одземени им се возачките документи и поднесени им се соодветни платни налози – се вели во соопштението наа СВР Охрид.

Continue reading

Охрид ќе добие Центар за нега на стари и лица со попреченост

Post Views: 0 Наскоро охриѓани ќе добијат Центар за нега на стари и лица со посебни потреби. Има голема побарувачка за нега во домашни услови за овие наши сограѓани, а општинската организација на Црвен крст организира стручна обука за негуватели кои може да ги понуди според потребите, информира Сашо Точков, претседател на ОО ЦК. Досега се направени две обуки со лица кои се стекнале со меѓународен сертификат верифициран од Министерството за образование и кои може да се вклучат во функционирањето на центарот.Имаме 14 негуватели да пружат услуги. Се надеваме според пријавите...

Continue reading

Санкционирани 15 возачи во Охрид за сторени прекршоци во сообраќајот

Post Views: 0 На 18.02.2022 година од 12 до 17 часот, при извршени сообраќајни контроли, полициските службеници во Охрид, регистрирале и санкционирале 4 возачи кои не одстапиле првенство на минување на пешаци на обележан пешачки премин.Дополнително, затекнале 11 возачи кои управувале моторни возила со брзина поголема од дозволената (01 надвор од населено место и 10 во населено место). СВР Охрид апелира на совесно и одговорно учество во сообраќајот и придржување до сообраќајните правила и прописи – се вели во соопштението на СВР Охрид.

Continue reading

Санкционирани 14 пешаци во Охрид

Post Views: 0 На 08.02.2022 во периодот од 11:00 до 16:00 часот на територијата на СВР Охрид била спроведена акциска контрола за прекршоците што ги прават пешаците.Притоа, биле откриени и санкционирани 30 пешаци (Охрид-14, Струга-11, Кичево-04, Дебар-01) кои поминале коловоз вон пешачки премин. Полициските службеници во Струга упатиле еден автобус на вонреден технички преглед, при што биле констатирани технички неисправности на уредот за сопирање – информираат од МВР.

Continue reading

Во општина Охрид пасивни поголем дел од урбаните заедници

Post Views: 0 Поголем број охридски урбани заедници се без месни одбори. Граѓаните се пасивни кога станува збор за организирано учество во месната самоуправа. Во период од годината кога се крои општинскиот буџет според граѓанските потреби во моментов нема организирана форма преку која жителите од УЗ ќе ги пренесуваат приоритетните барања до Локалната самоуправа за да се решат нивните потреби. Ванчо Огненов, од граѓанското здружение „Чекоштина урбан“, поаѓајќи од нивното досегашно искуство ги појаснува причините за пасивноста на граѓаните во урбаните заедници. Напоменува...

Continue reading

Охриѓанец нападнал велгоштанец на ул. Кузман Јосифоски Питу во Охрид

Post Views: 0 На 18.02.2022 година околу 11 часот, на улицата „Кузман Јосифоски Питу” во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад извршен од Н.С.38) од Охрид врз В.Ѓ.(37), од Велгошти.Против напаѓачот ќе биде поднесена соодветна пријава – информираат од СВР Охрид.

Continue reading

ЈАВНАТА УСТАНОВА НАЦИОНАЛЕН ПАРК ГАЛИЧИЦА ВАЖЕН ДЕЛ ОД ФУНКЦИОНИРАЊЕТО НА ОХРИД

Post Views: 0 Градоначалникот Кирил Пецаков, беше во посета на ЈУ „Национален парк Галичица“. На средбата, вработените го информираа за начинот на функционирање на институцијата, како и за тековните активности.Дискутирани беа можностите за подготвување на заеднички апликации во ЕУ фондовите и соработка во насока на зачувување на статусот на УНЕСКО и заштитата на Националниот парк. Градоначалникот изрази подготвеност за целосно вклучување во сите процеси кои се однесуваат на градот.

Continue reading

Охрид е вистински рај на земјата

Post Views: 0 Нашиот бисер Охрид е секогаш убав, но посебен е во лето. Убавините со кои изобилува Балканскиот Ерусалим се рај за очите, а спокој за душата. Повторно ни пристигнаа слики од Охрид во склоп на „Ти си твојот град“, овој пат со следниот коментар: –Пристаништето, фамилија лебеди и прекрасно зајдисонце над Охридското езеро. За да се долови убавината на нашиот бисер, неколку слики се премалку. Охрид вреди да се посети и види. Охрид е вистински рај на Земјата! 

Continue reading

Матичните лекари од Охрид се приклучуваат кон барањата на еснафот

Post Views: 0 Охридските лекари од примарното здрвство се приклучуваат кон протестите на еснафот во државата.Доктор Љупчо Костоски, претседателот на приватните матични лекари од Охрид напомeнува дека неговите колеги ќе работат со итните пациенти. Нашата хумана професија не ни дозволува да запреме со работа, но тоа не значи дека не треба да се почне процесот за решавање на проблемите во примарото здравство – изјави за ТВМ д-р Костоски.Здравствените власти треба да го слушнат гласот на матичните лекари и да го спречат затворањето на амбулантите, бараат...

Continue reading

ГРК Охрид во сабота ќе ја пречека екипата на Тинекс Пролет

Post Views: 0 „Гладијаторите“ ќе ја пречекаат екипата на „Тинекс Пролет“ на домашен терен оваа сабота, 12-ти февруари во рамките на 20-тото коло во Супер лигата.Натпреварот е со почеток од 18 часот, а ќе се одигра во Спортската сала „Билјанини извори“. Влезот за сите љубители на спортот и ракометот е слободен.

Continue reading

Нови наслови во НУ Библиотека „Григор Прличев“ – Охрид

Post Views: 0 Овој пат во понудата на НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид  се познати автори и книги, меѓу кои има и книга од македонски автор. “Бронзениот коњаник” од Паулина Сајмонс во издание на издавачката куќа Сакам Книги е во два дела; првиот дел од серијалот е со наслов “Ленинград”, а насловот на втората книга е “ Златната порта”. Неповторлива приказна за љубовта, војната и Русија. Ленинград, 1941 година. Проѕирниот самрак на белите ноќи и понатаму го чува златниот сјај на раскошот од минатите денови. Величествените споменици на царскиот град со славно минато гордо...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top