Tag: оперативен

Се изготвува оперативен план за спроведување на најстроги рестриктивни мерки со цел спречување, внесување и ширење на коронавирусот COVID – 19

Владата на Република Северна Македонија на последната седница ги усвои следниве заклучоци: Владата на Република Северна Македонија на последната седница ги усвои следниве заклучоци: 1. Се задолжува Комисија за заразни болести при Министерството за здравство, да подготви детален писмен предлог со мерки и препораки за воведување на најстроги рестриктивни мерки во врска со спречување, внесување и ширење на коронавирус COVID-19 (забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија за време на ден и во ноќ, организирање на јавниот превоз, сменско работење, опфатени категории...

Continue reading

Nokia се враќа на пазарот на паметни телефони?

Станува збор за оперативен систем од “третиот свет” Откако Nokia го продаде својот оддел за паметни телефони на Microsoft, беше сосема јасно дека компанијата засекогаш се откажа од својата ориентација спрема пазарот на паметни телефони, но најверојатно не е така. Компанијата неодамна го претстави својот N1 таблет во Кина, а спрема пишувањето на Recode, наводно во компанијата работат и на новата серија на паметни телефони која би требало да биде отворена следната година. Моментално може само да се нагаѓа за каков оперативен систем се работи, но веројатно станува збор за оперативен систем од “третиот...

Continue reading

Microsoft добил 200.000 повратни информации од корисниците за Windows 10

Милион корисници го превзела Windows 10 во првиот викенд Дали на крајот Windows 10 ќе биде точно она што корисниците, но и самиот Microsoft, го сакаат и го очекуваат, тешко е да се каже, но ако се суди според иницијалната верзија за тестирање, работите се интригантни и интересни. На официјалниот блог, еден од корисниците на Microsoft, Јое Belfore, објавил податок дека само минатиот викенд на Windows Insider, кој овозможува превземање и тестирање на Windows 10, се регистрирале преку милион корисници. Дали веднаш го инсталирале не е познато, но истакнато е дека 200.000 корисници му вратиле на...

Continue reading

Кинеска конкуренција на Microsoft и Google

Сакаат да ја намалат зависноста од американски софтвери Една од причините за развивање на свој оперативен систем за компјутерите и мобилните телефони е американскиот надзор и прислушкување кое минатата година го разоткри Edward Snowden. Овие информации првично ги објави кинеската агенција Xinhua, а ја пренесоа на CNN и се наведува дека овој оперативен систем директно ќе конкурира на двата големи гиганти OS на Microsoft и Android на Gooogle, а ќе биде достапен само на кинеските корисници. Првата верзија на кинескиот оперативен систем ќе биде готова за неколку месеци, а на корисниците ќе им биде...

Continue reading

svr-ohrid

СВР со превентивни и оперативни мерки за успешно спроведени митинзи

Во функција на натамошно одржување на стабилна и поволна безбедносна состојба на подрачјето како и безбедно одвивање на вечерашниот митинг во Охрид поврзан со претседателските избори, СВР Охрид презема низа мерки на превентивен и оперативен план. Во функција на натамошно одржување на стабилна и поволна безбедносна состојба на подрачјето како и безбедно одвивање на вечерашниот митинг во Охрид поврзан со претседателските избори, СВР Охрид презема низа мерки на превентивен и оперативен план. Мерките првенствено се насочени кон превентивно физичко обезбедување на сообраќајниците, паркинг просторите...

Continue reading

Windows 8.1 бесплатен?

Во пакет и Микрософт апликациите и услуги Ако не можете да ги убедите луѓето да го купат вашиот оперативен систем, зошто да не им го понудите бесплатно, пренесува австралискиот портал Gizmodo. Токму тоа го размислуваат, спрема некои шпекулации, во компанијата Микрософт кои наводно работат на експерименталната верзија на оперативниот систем Windows 8.1 со пребарувачот Bing, а во пакет би требало да одат и клучните апликации и услуги на Микрософт, чие ажурирање ќе биде бесплатно или ќе се наплатува по многу ниски цени.   Постојат и шпекулации дека најновиот оперативен систем би можело да им се...

Continue reading

Два преседани истовремено

Прв пат во својата историја Прв пат во својата историја, поставиле жена како член на управен одбор на Хонда и еден странец за оперативен директор на компанијата. Како што се наведува во соопштението на Хонда, во управниот одбор на компанијата ќе се придружи технолошкиот експерт Хидеко Куни (66), а Бразилецот со јапонско потекло Исао Мицогучи, кој веќе 30 години раководи со работењето на Хонда во Јужна Америка, е именуван за нов оперативен директор на компанијата, пренесува AP. Јапонската компанија се најде под критики дека промовираат само јапонски државјани, и ова е за прв пат да се направат...

Continue reading

opsta bolnica

Започна со работа новиот дел на општата болница

Започна со работа Охридската општа болница. Денеска видно раздвиженост во хируршката амбуланта од пациенти, доктори и останат медицински кадар. Директорот на општата болница д-р Љубен Арнаудов признава дека деновиве направиле максимални напори за да се преселат од Струга и старите привремени амбуланти, но добрата организација помогнала  во рекорден рок да се формираат сите амбуланти и одделенија во новиот блок. „Од денеска почна да работи хируршкото одделение, гинеколошкото, одделението за уво, нос и грло, гинекологија и операционите сали.  Сме во една од прориите на хируршкото одделение каде...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top