Tag: ОИ

Мистерија во базенот на ОИ во Рио

Главна тема на четвртиот ден на натпреварите на ОИ во Рио е зелениот базен Пред финалето на женските синхронизирани скокови во вода, гледачите и сите оние кои се најдоа на базенот беа сведоци како водата во базенот го менува изгледот. Двата базени биле сини, а одеднаш тој каде се одвиваше натпреварувањето во скокови позелена. Натпреварувачките бе малку збунети, но организаторите ги уверуваа дека нема опасност по здравјето. Бразилците немале одговор во моментот што точно се случува, но подоцна експертите заклучиле дека се работи за алги кои по пат на ветар и дожд можеле да се појават во базените....

Continue reading

Три дена пред отворањето на ОИ во Рио владее хаос

Австралиските олимпијци заминале од Олимпиското село Бразилските власти се борат со големо загадување, а во заливот и на локациите на олимписките борилишта плута отпад, па дури се наоѓаат и лешеви. На спортистите им се закануваат и фекалии. “Скоро секој кој ќе дојде во контакт со водата во заливот може да се зарази, а сигурно ќе заболат оние со послаб имунитет”, изјавил вирологот Фернандо Спиљи. Спрема некои проценки, само три лажички вода би можеле да доведат до инфекции. Организаторите имаат големи проблеми. Покрај загадувањето и вирусот Зика и безбедносните закани се присутни за олимпијците...

Continue reading

Bekamovi

Бекамови, сепак ќе останат „commoners“

Со месеци кружеа гласини дека Бекамови ќе добијат благороднички титули, поради успесите на Дејвид во фудбалот, како и тоа дека помогнал во организирањето на ОИ во Лондон. Но, Кралскиот комитет одлучи дека познатата двојка сè уште не е достојна за таков чин. Со месеци кружеа гласини дека Бекамови ќе добијат благороднички титули, поради успесите на Дејвид во фудбалот, како и тоа дека помогнал во организирањето на ОИ во Лондон. Но, Кралскиот комитет одлучи дека познатата двојка сè уште не е достојна за таков чин. Дејвид и Викторија Бекам сепак нема да добијат титула Сер односно Лејди. Иако беа...

Continue reading

Nodar Kumaritashvili

Трагедија на ОИ: Грузијски санкач загина на најбрзата патека на светот

Грузијскиот санкач Нодар Кумариташвили беше пренесен во болница откако со брзина од 144км/час удри во заштитната ограда за време на тренингот во Whistler пред почетокот на ЗОИ. За жал им подлегна на повредите. Грузијскиот санкач Нодар Кумариташвили беше пренесен во болница откако со брзина од 144км/час удри во заштитната ограда за време на тренингот во Whistler пред почетокот на ЗОИ. За жал им подлегна на повредите. Брзата помош му даде вештачко дишење и масажа на срцето на самото место на несреќата а потоа со хиликоптер беше префрлен во болница. Тренингот беше прекинат а грузијскиот спортист...

Continue reading

logo

Започнуваат безбедносните подготовки за ОИ 2012

Лондонската полиција ќе формира посебна единица која ќе ги истражува можните фалсификувани влезници и другите измами во врска со одржувањето на Олимписките игри во 2012 година. Лондонската полиција ќе формира посебна единица која ќе ги истражува можните фалсификувани влезници и другите измами во врска со одржувањето на Олимписките игри во 2012 година. Дополнителните финансиски средства ги обезбеди британската влада, откако полицијата оценила дека е можно криминалците да се обидат на различни начини да заработат на Олимписките игри. „Олимписките игри во Лондон се феноменална прилика за криминалците“...

Continue reading

Luis Ignasio Da Silva

Бразил во игра за домаќин на ОИ 2016 година

Бразилскиот претседател Луис Игнасио “Лула “ да Силва беше во Лозана да ја поттикне конкуренцијата на Риод де Жанеиро во олимписките игри во 2016 година. Бразилскиот претседател Луис Игнасио “Лула “ да Силва беше во Лозана да ја поттикне конкуренцијата на Риод де Жанеиро во олимписките игри во 2016 година. Бразилскиот претседател верува дека Бразил е на патот на економското издигање и инвестира многу во инфраструктурата. “Бразил минува низ најдобрите моменти во неговата историја. Бразил се зајакнал како нација, економијата е стабилна, земјава се развива и ние изнвестираме многу во инфраструктурата....

Continue reading

Zak Rog

Рог лобира за рагби на ОИ

Претседателот на МОК Жак Рог, потврди дека ја поддржува иницијативата, рагбито да влезе во семејството на олимписки спортови за ЛОИ во 2016 година, но потсети дека тој нема право во донесување на таа одлука. Претседателот на МОК Жак Рог, потврди дека ја поддржува иницијативата, рагбито да влезе во семејството на олимписки спортови за ЛОИ во 2016 година, но потсети дека тој нема право во донесување на таа одлука. За време на посетата на Нов Зеланд, Рог изјави дека како поранешен рагби играч би сакал да ги види натпреварите во тој спорт на Игрите во 2016 година. „Би сакал рагбито да стане олимписки...

Continue reading

Budimpesta

Будимпешта Кандидат за ОИ 2020

Будимпешта ќе се кандидира за домаќин на летните Олимписки игри 2020 година. Будимпешта ќе се кандидира за домаќин на летните Олимписки игри 2020 година. Будимпешта ќе мора да почека одлуката да биде потврдена и од страна на парламентот на Унгарија, пред официјално да биде предадена кандидатурата. „Денеска сме поблиску од било кога во остварувањето на заедничкиот сон, организацијата на ОИ“ изјави градоначалникот на Будимпешта Габор Демски. Градската управа го усвои буџетот на натпреварувањето, по кој дирекните трошоци ќе бидат 518 милијарди форинти, нешто помалку од 2 милијарди евра, но се очекува...

Continue reading

kladivo

Одземени медалите на белорусите

На белоруските фрлачи на кладиво им се одземени двата медали од ОИ од Пекинг поради позитивните допинг тестови, соопштено е од страна на МОК. На белоруските фрлачи на кладиво им се одземени двата медали од ОИ од Пекинг поради позитивните допинг тестови, соопштено е од страна на МОК. Вадзим Девајтовски го освои среброто, но во крвта имал преголема доза на тестостерон. Бидејќи ова му е трет прекршок, 31-годишниот белорусин засекогаш е суспендиран од ОИ, а најверојатно и од сите натперавуравња организирани од страна на ИААФ. Од истат причина суспендиран е и брижонзениот Иван Вихан, а на светскиот...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad