Ознака: одбележан

Одбележан патронатот на ОУ „Григор Прличев“ од Охрид

Post Views: 0 Основното училиште „Григор Прличев“ го одбележа патрониот празник. Лилјана Ефтимовска, директорката на училиштето, го честита патронатот потсетувајќи ги присутните на неговата мисла, „Блазе си му на оној што со труд се извишува себе си“ и упати порака до учениците. Оваа мисла нека ви биде водилка низ животот, како што била на бројни претходни генерации. Знаењето што се стекнува во нашето училиште е клучна одредница за учениците, кажа Ефтимовска.Само со труд, посветеност и работа ќе постигнете резултати кои ќе ве воведат во светот на возрасните и успешните...

Continue reading

Одбележан Светскиот ден на водните живеалишта

Post Views: 0 Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков беше дел од настанот „Кон подобро управување со Охридското Езеро, Студенчишко Блато и Белчишко Блато“ што денес се одржа преку Zoom платформа, а по повод одбележување на 2 февруари – Светскиот ден на водните живеалишта.Во своето поздравно обраќање градоначалникот Пецаков истакна:Дозволете да го изразам моето задоволство и благодарност за поканата за учество на одбележувањето на Светскиот ден на водните живеалишта. Општина Охрид и општина Дебрца се вистинскиот избор за одбележување на овој значаен ден од екологијата,...

Continue reading

Во ЕМУЦ беше одбележан почетокот на учебната година на третата генерација според програмата за дуално образование

Post Views: 0 Во Средното стручно училиште Св. Наум Охридски стартува трета генерација ученици во дуално образование. Оваа година запишани се 25 ученици од кои 17 ученици во струката техничар за индустриска мехатроника и 8 мина техничари за производно машинство. Програмата ја спроведува Делегацијата на германското стопанство во Македонија во неколку средни стручни училишта и во соработка со десетина компании, меѓу кои е и охридскиот електромашиски училишне центар. Се спроведува со подсредство во контактите меѓу државниот и приватниот сектор, помеѓу училиштата, компаниите...

Continue reading

Одбележан 7 ми Ноември Денот на ослободувањето на Охрид

Post Views: 0 Охрид го одбележа 7 ми Ноември Денот на ослободувањето. Со полагање на 75 рози за 75 години слободен живот градот им одаде почит на сите борци кои дале придонес во стекнување на слободата од фашистичкиот окупатор. Во организација на Општина Охрид и ОО Сојузот на Борци се одржаа бројни свечености. Се одржа и свечена академија на која се обрати градоначалникот Константин Георгиески. Денес, се потсетуваме на пожртвуваноста на борците кои пред 75 години ги вградија своите животи за слободата на Охрид, рече меѓу другото во обраќањето Георгиески.   „Историјата забележала...

Continue reading

Со традиционален марш одбележан Светскиот ден на мирот

Post Views: 0 „Глобалната климатска опасност е закана за безбедноста и стабилноста“ е мотото под кое денес се одржа традиционалниот Марш на мирот, а по повод 21 Септември меѓународниот дена на мирот. На плоштадот Св. Климент Охридски се одржа свеченост која започна со читање на пораката за мир од Секретарот на ООН Антонио Гутереш која ја пренесе актерот од Охридскиот народен театар Павел Маслов. „Ова е битка за нашите животи и трка против времето. Можеме и мораме да победиме. Решенијата се во наши раце. Даноци за загадување а не луѓе, прекин на субвенции за фосилните горива,...

Continue reading

Одбележан Денот на Армијата

Post Views: 0 Во Охрид се одбележа Денот на Армијата. На центрланата прослава при одбележување на 27 годишнината на македонската Армија присуствуваа воени претставници од Армијата, гости како и државниот врв предводен од претседателот на државата Стево Пендароски и Министерот за одбрана Радмила Шеќеринска. По повеќе од две децении реформи и решавање на долгогодишниот спор околу името со Грција, со потпишување на Преспанскиот договор, дојдовме на само еден чекор до исполнување на целта за која напорно работевме толку години , Република Северна Македонија да стане 30-та земја...

Continue reading

fakac na krst

Стружанецот Никола Јанкоски прв до светиот крст во Струга

Post Views: 0 Еден од најголемите верски празници, Богојавление – Водици, денес масовно беше одбележан и во Струга.Илјадници верници од раните утрински часови се упатија кон најстариот храм Свети Ѓорѓија во Струга на Богојавленска  утринската литургија. Од таму, црковната поворка се упати кон мостот на реката Црн Дрим каде двете страни на реката беа претесни да ги соберат илијадниците верници. Најголема среќа годинава имаше стружанецот Никола Јанкоски кој рече дека како дете скокал пет пати, а последниве години три пати скокал со намера да го фати светиот крст и годинава,...

Continue reading

ОДБЕЛЕЖАН СВЕТСКИОТ ДЕН НА ЦЕРЕБРАЛНА ПАРАЛИЗА

Post Views: 0 Со синоќешното осветлување на зградата на Општина Охрид во зелена боја, Локалната самоуправа се вклучи во одбележување на Светскиот ден на церебралната парализа – 6-ти октомври. На овој ден се потсетуваме дека има над 17 милиони луѓе во светот кои страдаат од ова здравствено нарушување.Церебралната парализа е несакан глобален феномен и е еден од најчестите физички попречености што ги погодува нашите најмили, децата. Оваа попреченост може да се појави во различни периоди од нивното растење и развој. Затоа сите во рамки на своите надлежности да работиме на...

Continue reading

Под мотото „Од нас за нас“ свечено одбележан патрониот празник на Средно стручно училиште „Св. Кирил и Методиј“ во Охрид

Post Views: 0 Со богата програма составена од музичко – поетски точки, рецитал и кратка тетарска импровизација, средното стручно училиште „Св.Кирил и Методиј“ го одбележа својот патронен празник, а годинава, темата на програмата беше „Од нас за нас“. Славица Костоска – директор на училиштето, истакна дека установата веќе пет години функционира со ограничени средства и услови за работа, но дека со заложби на наставниците се прават обиди да се навлезе во најновите методи на воспитно образовниот процес, а учениците се вклучуваат во современите текови на општествениот...

Continue reading

vevcani

Седум децении слободно Вевчани

Post Views: 0 Синоќа во Вевчани беше одбележан големиот македонски и вевчански јубилеј 70-те слободни години и 7 децении заедничка изградба и препород на земјата и на Вевчани. По тој повод во вевчанскиот дом на култура се одржа свечена академија на која говореше градоначалникот Цветомир Угриноски. Тој во својата реч потенцираше се што во овие 7 децении е направено за Вевчани, како и за тоа кои се приоритните проекти за реализација на општината во иднина. На сите заслужни вевчанци кои во изминатите 70 години вложиле дел од себе за опстојувањето, изградбата и афирмацијата...

Continue reading

ОДБЕЛЕЖАН СЛОВЕНЕЧКИОТ ПРАЗНИК ПРЕШЕРНОВ ДЕН

Post Views: 0 Претседателката на Советот на општина Охрид, Живка Ангелоска заедно со амбасадорот на Р. Словенија во Р. Македонија Н. Е. Милан Јазбец, ја проследи свечената приредба што вечерва се одржа во ОМУ „Методи Патче“ , а по повод одбележувањето на словенечкиот културен празник – Прешернов ден. Организатор на настанот еж словенечкото здружение „Триглав“ од Битола со поддршка на амбасадата на Република Словенија во Република Македонија.

Continue reading

ОДБЕЛЕЖАН ДЕНОТ НА РИБАРИТЕ

Post Views: 0 Традиционално како и секоја година и оваа на малиот плоштад кај Долна порта, се одбележа Денот на рибарите. Со рибна чорба, пача, плашици, вино, греана ракија и традиционалното капење во водите на Охридското езеро, охриѓани го прославија денот на Свети Јован. На манифестацијата присуствуваше и в.д. градоначалникот Константин Георгиески, кој заедно со тајфата на Иван Лотески, фаќачот на Чесниот крст, се искапија во водите на Охридското езеро. Рибната чорба беше приготвена од вештите раце на учениците од средното угостителско училиште „Ванчо Питошески“. Послужени...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top