Tag: мобилниот

Во иднина мобилниот телефон ќе биде клуч за автомобилот

Веќе во 2017 година ќе се нудат автомобили без клуч Притискањето на копчето од клучот со кое се отвора автомобилот или ставање на клучот во бравата пред да се стартува автомобилот наскоро ќе бидат минато. Ова го тврдат инженерите на шведскиот автомобилски гигант Волво кој на официјалната страница го претставија возилото кое прима наредби со помош на апликација на паметниот телефон. Волво веќе најави дека од 2017 година ќе нуди автомобили без клуч – во возилото ќе се влегува со помош на паметниот телефон, а воедно ќе служат и за стартување на моторот од возилото. Најавените новитети ќе следат,...

Continue reading

Мобилниот телефон му го спасил животот во нападите во Париз

Смртоносниот шрапнел завршил во смартфонот Човек кој се нашол во близина на стадионот каде експлодираа две бомби тврди дека животот му го спасил мобилниот телефон. Тој разговарал на мобилниот телефон одејќи покрај стадионот Stade de France во Париз кога експлодирала една од бомбите. Шрапнелот долетал до него но го погодил точно во мобилниот телефон. “Разговарав, ја преминував улицата и тогаш имаше експлозија точно пред мене. Се разлетаа парчиња, почуствував како летаат околу мене. Паднав и веднаш станав. Го погодија мојот телефон и тој ме спаси, во спротивно ќе ме погодеше точно во глава”, изјавил...

Continue reading

Супер Марио би можел наскоро да пристигне на вашите мобилни

Ширењето на Нинтендо на мобилниот пазар се шпекулира одамна Ширењето на Нинтендо на мобилниот пазар се шпекулира со години, но сега најверојатно тоа може и да се случи. USPTO (United States Patent and Trademark Office) неодамна извести дека  Нинтендо поднел патент за “Hand-held Video Game Platform Emulation” во САД. Патентот ги специфицира плановите на компанијата за да би се овозможило на корисниците да ги играат старите Gameboy игри на своите мобилни уреди. Најпознатите класици на Нинтендо како што се Марио, Зелда и Покемони веќе се појавија на AppStore, но не и официјално. Најголемиот предизвик...

Continue reading

Xiaomi припрема смартфон кој ќе го окупира пазарот

Неверојатно евтин во однос на конкуренцијата Xiaomi за кратко време прејде пат од “само уште една кинеска компанија” до сериозен играч на мобилниот пазар кој во иднина би можел да се закани и на најголемите како што се Apple и Samsung. На кинескиот пазар веќе, на изненадување на многумина, ја првзедоа водечката позиција и го престигнаа Samsung, додека на глобалниот пазар се искачија на третото место. Тајната на Xiaomi е во напредните модели на паметни телефони кои се продаваат по ниски цени, а хардверски не заостануваат многу зад конкурентските модели. Иако можат да бидат задоволни со моменталната...

Continue reading

На повидок забрана за користење мобилен телефон во ресторани?

Непристојно е да се користи мобилниот телефон за време на ручек Последните студии покажале дека 79% од луѓето сметаат дека е непристојно да се користи мобилниот телефон за време на ручек во ресторан, но 28% од нив сепак тоа редовно го прават. Еден од њујоршките угостители забележал дека на неговите гости им треба дупло повеќе време за да ги завршат своите оброци. Кога ќе ја добијат храната прво ќе ја фотографираат, па ќе ја објават на социјалните мрежи, а дури потоа почнуваат со конзумирање. Таквата навика лошо влијае на работењето на угостителите бидејќи гостите седат дупло повеќе, трошат помалку...

Continue reading

Пет заблуди за полнењето на батеријата на телефонот

Пет правила кои можете да ги занемарите и едно на кое мора да се придржувате Кога е во прашање векот на траење на батеријата, постојат ситни правила кои одредуваат што можете со вашиот смарт телефон. Еве некои од нив кои можете слободно да ги занемарувате и едно кое секако треба да се придржувате.Полначите на помалку познати производители ја уништуваат батеријатаНеточно! Иако по обичај не се оптимизирани за брендираните смарт телефони, нема да им наштетат. Треба да се чувате од ефтини копии, па настојувајте да купувате легално.Не е добро да го користите мобилниот додека се полниНи ова не е точно....

Continue reading

mobilen

На мобилниот и на компјутерот не им е место во спалната соба

Додека некои тврдат дека ваквата опасност не постои, и дека станува збор за најобично заплашување на луѓето, други истакнуваат дека вистинските податоци се сокриваат и тешко е да се стигне до нив бидејќи повеќето истражувања за можното влијание на уредите врз здравјето ги финансираат мобилните уреди. Додека некои тврдат дека ваквата опасност не постои, и дека станува збор за најобично заплашување на луѓето, други истакнуваат дека вистинските податоци се сокриваат и тешко е да се стигне до нив бидејќи повеќето истражувања за можното влијание на уредите врз здравјето ги финансираат мобилните уреди. Пет...

Continue reading

Angela Merkel

Сите сакаат да ја „слушнат“ Меркел

Мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел не го прислушувале само американските тајни служби, туку и разузнавачите на Русија, Кина, Северна Кореја и Велика Британија, тврди во денешното издание германското списание Фокус. Мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел не го прислушувале само американските тајни служби, туку и разузнавачите на Русија, Кина, Северна Кореја и Велика Британија, тврди во денешното издание германското списание Фокус. Објект на прислушувањето бил еден од мобилните телефони на канцеларката, кој немал криптографска заштита, пишува весникот,...

Continue reading

вип

Склучила договор за користење интренет, услугата не ја добива, а плаќа сметки

Склучила договор за користење интренет, услугата не ја добива, а плаќа сметки.   Виолета Белическа Ивановска се жали на неисполнета услуга од ВИП мобилниот опрератор. Таа  склучила договор на 24 месеци за користење на интернет услуга. Тврди дека од  17 април па се до денес не може да ја користи бараната услуга, заради дефект.  Побарала од продажниот центар на мобилниот оператор ВИП во Охрид,  како што вели да се отстрани проблемот за да ја користи услугата, а не да плаќа нешто што не го користи. УСБто преку кој Белическа Ивановска треба да ја користи интернет услугата од 23 август е доставен...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad