Tag: „лековити”

Зошто грејпфрутот ги топи килограмите

Вистинска бомба од лековити супстанци Грејпфрутот е вистинска бомба полна со лековити супстанци како што се витамините А и С, минерали од калциум, фосфор и калиум, ги спречува инфекциите и настинките, ги прочистува цревата и сето тоа го чини овошје кое би требало да си најде место во секое домаќинство. Кога станува збор за влијанието врз физичкиот изглед, помага кај тегобите со вените и го забрзува метаболизмот и поради тоа е одличен сојузник при слабеењето. Еве уште три причини зошто треба да се јаде грејпфрут: -Долго ве држи сити – Грејпфрутот е полн со влакна поради кои ве држи сити и ја...

Continue reading

gradina

На ФТУ ќе се гради ботаничка градина

Ботаничка градина во Охрид. На факултетот за туризам и угостителство ќе се реализира овој интересен и сложен проект. Во таа ботаничка градина планирано е да има зачини и лековити билки, а еден мал дел ќе биде оставен за органско производство. На ФТУ ќе се гради ботаничка градина. Ова е дел од проектот во кој учествуваат  четири партнери, Општина Охрид, Општина Воден, ФТУ од Охрид и ФТУ од Солун. Вкупната сума која е одобрена од ИПА фондовите е 600 000 евра од кои ФТУ добил околу 60 000 евра. Од нив 27 000 евра ќе бидат употребени за набавка на софистицирани апарати за опремување на кујната,...

Continue reading

kalinka

Моќта на калинката

Калинкатата нуди многу повеќе од неверојатен вкус. Таа има и хранливи и лековити моќи. Следуваат неколку причини зошто треба да го јадете ова овошје. Калинкатата нуди многу повеќе од неверојатен вкус. Таа има и хранливи и лековити моќи. Следуваат неколку причини зошто треба да го јадете ова овошје. Влијае на стареењето бидејќи содржи големо количество антиоксиданси. Ги заштитува бубрезите – Есктрактот од калинка спречува оштетување на бубрезите и ги заштитува бубрезите од штетните отрови.Го заштитува и регенерира црниот дроб – Најновите истражувања покажуваат дека сокот од калинка...

Continue reading

Прва помош во домот

Добро е да се знае Освен што многумина го сакаат вкусот, во овие зимски денови и уживаат во чајот, камилицата има и многу лековити својства кои е добро да се знаат. Ако зборуваме за надворешна употреба, на камилицата и се припишуваат лековити својства кога е во прашање кожата, слузокожата, носот и очите. На изгореници од поблаг облик може да се натопи газа со чај од камилица. Доколку имате проблем со коњуктивитис, секогаш за облог користете свежо припремен чај. Кога имате болки на грлото, испирајте ја ушната шуплина со камилица, а инхалацијата со камилица ќе ви ги олесни симптомите на настинка...

Continue reading

Зелката е лековита

Зелка е идеална заштита во ова студено време кога владее грипот. Научниците сметаат дека секојдневното јадење кисела зелка во овој период од годината го зајакнува имунитетот бидејќи е богата со витамин Ц. Киселата зелка исто така има и други хранливи и лековити состојки. Зелка е идеална заштита во ова студено време кога владее грипот. Научниците сметаат дека секојдневното јадење кисела зелка во овој период од годината го зајакнува имунитетот бидејќи е богата со витамин Ц. Киселата зелка исто така има и други хранливи и лековити состојки. Уште од минатото постојат записи во кои Римјаните пишувале...

Continue reading

caj

Чудотворниот чај од Галичица

Планинскиот чај од Галичица, го нарекуваат и Шарпланински чај (Sideritas scardica)  е ендемска билка од балканскиот регион за чии лековити својства многу малку се знае. Планинскиот чај од Галичица, го нарекуваат и Шарпланински чај (Sideritas scardica)  е ендемска билка од балканскиот регион за чии лековити својства многу малку се знае. Овај чај го употребувале и Старите Грци за лекување рани од железно оружје а денес се употребува како лек против сите воспалителни процеси во организмот. Др. Александта Кониќ Ристиќ од Центарот за истражување на исхраната и метаболизмот од Белград се занимава...

Continue reading

aromateraphy

Ароматерапијата е гола вода

Истражувањата на научниците од Универзитетот во Охајо покажаа дека мултимилионската индустрија на „лековити” мириси, таканаречена ароматерапија, нема никаков физички ефект на телото. Истражувањата на научниците од Универзитетот во Охајо покажаа дека мултимилионската индустрија на „лековити” мириси, таканаречена ароматерапија, нема никаков физички ефект на телото. Кога станува збор за лавандата и лимонот, кои се најкористени во ароматерапијата, не е откриена ниту една промена на телесните клетки во ригорозните медицински тестови. Вдишувањето на мирисот на лимоновото масло можеби влијае врз расположението,...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top