Ознака: излезност

Во Охрид 58,12 % излезност до 18:30 часот, Вевчани 81,20 %

Post Views: 1 Според последните информации од Државната изборна комисија до 18 и 30 часот, од обработени податоци од 89 избирачки места, на гласање излегле 30 469 граѓани или 58,12 отсто, од вкупно 52 477 пријавени избирачи.Струга – 25 615 или 42,33 % Вевчани – 1 684 или 81,20 % Дебрца – 2 778 или 63,89 %

Continue reading

ДИК

50,82 отсто излезност во Охрид до 17 часот

Post Views: 0 Во Охрид до 17 часот своето гласачко право го оствариле 26 644 граѓани, односно 50,82 отсто, според последните информации на Државната изборна комисија.Струга – 22 680 или 36,94 % Вевчани – 1 568 или 75,60 % Дебрца – 2 380 или 54,74 % Инаку, излезноста во вториот круг до 17 часот е за речиси 2 отсто повисока од првиот круг на локалните избори. Како што соопшти ДИК, според 83,29 отсто од обработените податоци одѕивот до 17 часот на ниво на држава е 42,85 проценти. Во првиот изборен круг, во истиот временски интервал таа изнесуваше 40, 98...

Continue reading

Во Охрид 41 % излезност до 15:30 часот

Post Views: 0 Според најновите податоци од Државната изборна комисија до 15:30 часот, од обработени податоци од 89 избирачки места, на гласање излегле 21 500 охриѓани или 41 % од запишаните 52.477 избирачи.Струга – 17 315 или 28,20 % Вевчани – 1 380 или 66,54 % Дебрца – 1 855 или 42,66 %

Continue reading

17,67 % излезност во Охрид до 11 часот

Post Views: 0 Во Охрид е во тек гласањето на вториот круг од Локалните избори 2021 година. Според последните податоци од ДИК, од обработени податоци од 79 од 88 избирачки места, во Охрид до 11 часот на гласање излегле 8 357 граѓани или 17,67 %.Струга – 6 285 или 10,24 % Вевчани – 648 или 31,24 % Дебрца – 819 или 18,84 % Охриѓани гласаат по осми пат за избор на Локална власт, а може да направат избор меѓу двајца кандидати за градоначалник, Кирил Пецаков од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“ и Константин Георгиески од СДСМ и коалицијата „Најдоброто...

Continue reading

54,83 % излезност до 18:30 во Охрид

Post Views: 0 Според последните податоци од Државната изборна комисија до 18:30 часот, од обработени податоци од 74 од 88 избирачки места на гласање излегле 20 553 охриѓани или 54,83 %.Струга – 26 134 или 43,92% Вевчани – 1 519 или 73,24 % Дебрца – 2 719 или 62,53 %

Continue reading

ДИК

45,95 % излезност во Охрид до 17 часот-Струга 36,16 %

Post Views: 0 Мирно и без проблеми се одвива гласањето на сите избирачки места во Охрид. Според последните податоци од ДИК, од обработени податоци од 70 од 88 избирачки места, во Охрид до 17 часот на гласање излегле 19 317 охриѓани или 45,95 %.Струга – 13 675 или 36,16 % Вевчани – 1 333 или 64,27 % Дебрца – 2 317 или 53,29 % Охриѓани гласаат по осми пат за избор на локална власт, а може да направат избор меѓу тројца кандидати за градоначалник и 11 советнички листи. Има измени на локациите на две избирачки места. Гласачкото место 1255/1 кое што беше сместено...

Continue reading

23, 51 % излезност во Охрид до 13 часот

Post Views: 0 Во Охрид е во тек гласањето на локалните избори 2021 година. Според најновите информации од Државната изборна комисија до 13 часот излезноста на гласањето по општини е следна : Охрид – 8 036 или 23,51 % Струга – 4 626 или 16,58 % Вевчани – 710 или 34,23 % Дебрца – 875 или 28,66 % На денешните локални избори за градоначалничката функција во Охрид во трка се тројца кандидати, додека со свои листи за идниот состав на Советот на општината се поднесени 11 листи, од кои три независни, пет од политички партии и три од коалиции. Кандидати за...

Continue reading

kuskoski

Победа за Струга, само со масовна излезност

Post Views: 0 „Цврсто стоиме зад интересите на граѓаните на Струга“, порача Ристе Ќушкоски, носителот на заедничката советничка листа СДСМ и ВМРО – ДПМНЕ од Струга. Воедно Ќушкоски побара масовна излезност на 24 март со цел да се издвојува победа за Струга. „Изборите се добиваат со масовна излезност на граѓаните на општина Струга. И само заради тоа на 24 март ги повикуваме сите граѓани на општина Струга масовно да излезат на избори. Само заедно ќе бидеме вистински победници, заенички да одлучиме за нашето постоење, за нашите поколенија за нашата иднина. Да живее Струга,...

Continue reading

Претпоставки и коментари наместо да се праша втората страна

Post Views: 0 Серија различни текстови во прилог на иста видео снимка се појавија на повеќе дигитални медиуми, на кои заеднички именител им е констатирање и коментирање, со инсинуирање на вмешаноста на Радмина Шекеринска, актуелната министерка за одбрана и носистел на листата во Изборната единица број пет, од коалицијата „Можеме“. Го реценцираме текстот на vecer.mk, насловен :„Боки по дома со другарките Катица и Радмила (фото+видео)“, во кој сајтот информира дека на социјалните мрежи се појави фотографија и видео на неправосилно осудениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top