Tag: идентитетот

zem

Египќаните бараат јавно извинување од Мартин Протуѓер

Ги повикуваме Мартин Протуѓер, како и партијата ВМРО-ДПМНЕ,  да јавно им се извини на сите припадници на заедницата на Египќаните во Македонија, за непочитување на етничката посебност и идентитет. Невладините организации кои се грижат за заштита на идентитетот, човечките и малцинските права на заедницата на Балканските Египќани во Македонија, не се изненадени но се згрозени од лицемерието и не-толеранцијата што се приметува кон припадниците на заедницата на Египќаните, од страна напоедини лица од врвот на ВМРО-ДПМНЕ, кои воедно се и најблиски соработници во кабинетот на актуелниот премиер на...

Continue reading

Facebook припрема нова апликација за анонимно допишување

Засега не се знае многу за мистериозната апликација, но се знае за што ќе служи   Иако засега не се знае многу за мистериозната апликација, New York Times пренесува дека апликацијата треба да се појави во наредните недели, а би овозможувала на корисниците анонимно претставување и допишување. Секако, ова е сосем поинаква филозофија која Facebook ја има на својата социјална мрежа, бидејќи знаеме дека на неа морате да се служите со правото име и презиме кој се достапни на јавноста. Но, со појавата на сервисите како Secret и  Whisper, кои овозможуваат објавување на анонимни статуси, и мега популаарниот...

Continue reading

nesrekja

Четворица припадници на единицата „Јастреби“ загинаа во хеликоптерска несреќа

Засега е исклучена можноста дека станува збор за диверзија, а точните причини за падот на хеликоптерот ќе бидат утврдени по испитувањето на црните кутии. Засега е исклучена можноста дека станува збор за диверзија, а точните причини за падот на хеликоптерот ќе бидат утврдени по испитувањето на црните кутии. Началникот на полициската хеликоптерска единица” Јастреби” и дел од раководниот кадар на единицата се жртвите во вчерашната хеликоптерска несреќа кај Струмица, потврди МВР. Министерот Јанкулоска со солзи во очите го соопшти идентитетот на настраданите и изрази длабоко сочувство...

Continue reading

kluc

Непознат идентитетот на давеникот чие тело беше пронајдено утрово

Непознат идентитетот на лицето чие безживотно тело утрово беше извлечено од водите на езерото. Телото е видено од граѓанин на оддалеченост од околу 5 метри од платформата на еден угостителски објект во централното градско подрачје каде длабочината на езерската вода е околу 2 метри. Се работи за машко лице од близу 25 годишна возраст, со кратка коса и висина од 180 сантиметри. Во моментот на пронаоѓањето бил облечен во сини фармерки во кои имало еден клуч, најк патики, бела кошула со долги ракави а под неа германски спортски дрес. На местото на настанот увид изврши јавен обвинител и полициски...

Continue reading

Откриен е идентитетот на богаташот кој дели пари

Анонимниот богаташ не е повеќе анонимен Американските медиуми го открија идентитетот на богаташот кој по улиците на Сан Франциско остава плика со пари. Станува збор за трговецот со недвижнинини Jason Buzi. До неодамна непознато лице ширум улиците на Сан Франциско оставаше плика во кои се наоѓаа 20 или 100 долари, а упатствата како да се дојде до пликото ги оставал на својот Твитер профил – @HiddenCash. Доброчинителот не е повеќе анонимен и се работи за Jason Buzi, човек кој заработил милиони тргувајќи со недвижнини. Тоа што е откриен неговиот идентитет нема да го спречи да ја продолжи...

Continue reading

soobrakajka

Две лица загинаа во сообраќајна незгода кај Требеништа

Две лица го загубија животот во страотна сообраќајна несреќа кој што се случи синоќа кај селото Трбеништа охридско. Од СВР сеуште не го откриваат идентитетот на жртвите, само околностите како настанала сообраќајната незгода. Синоќа неколку минути после полноќ се случи тешка сообраќајна незгода на патниот правец Кичево – Охрид кај селото Требеништа. Во сообраќајната незгода учествувало едно патничко моторно возило, марка мерцедес со швајцарски регистарски таблички. Во возилото биле две лица кои на лице место ги загубиле своите животи.  Според СВР Охрид, сообраќајната незгода се случила во момент...

Continue reading

ismailovic i demiri

Фатени ли се осомничените за случајот „Монструм“?

Косовската полиција го проверува идентитетот на двете лица уапсени синоќа околу 19 часот, за кои беше соопштено дека се Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, осомничени како директни извршители на петкратното убиство кај Смиљковското езеро. Косовската полиција го проверува идентитетот на двете лица уапсени синоќа околу 19 часот, за кои беше соопштено дека се Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, осомничени како директни извршители на петкратното убиство кај Смиљковското езеро. Претходно, косовската полиција ја известила министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска дека двајцата одговараат на описот...

Continue reading

Најопасна за вашиот компјутер е Хајди

Супермоделот Хајди Клум е именувана за најопасната позната личност кога станува збор за Интернетот. Компанијата McAfee која се занимава со сигурноста на Интернетот спроведе истражување кое покажа дека секое десетто пребарување кое вклучува има на модел на Викторија Сикрет ќе ве однесе на „инфицираната“ веб интернет страница. Тие најчесто содржат некои вируси кои се дизајнирани за кражба на идентитетот. Претставниците на McAfee велат дека имињата на славните личности често се користат за привлекување на луѓето на заразените сајтови. Минатата година најопасна беше Камерон Дијаз, која оваа година...

Continue reading

ubistva

Медиумите со претпоставки за идентитетот на Ѕверот од Будимпешта

Унгарската полиција уапси маж, за кого се сомнева дека живи закопал најмалку шест лица. “Ѕверот од Будимпешта“, како што го нарекуваат медиумите, ги ограбувал своите жртви, а потоа живи ги закопувал на остров на Дунав, во јужно предградие на главниот град на Унгарија. Унгарската полиција уапси маж, за кого се сомнева дека живи закопал најмалку шест лица. “Ѕверот од Будимпешта“, како што го нарекуваат медиумите, ги ограбувал своите жртви, а потоа живи ги закопувал на остров на Дунав, во јужно предградие на главниот град на Унгарија. Претпоставките се дека тој имал уште двајца помошници, бездомници,...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top