Tag: затвори

Грција нема да ги затвори границите

Грчката влада не планира воведување на рестрикции за туристите, како затворање граници или забрана за влез од одредени земји, потврдил владиниот портпарол Јанис Иконому, на редовниот брифинг со новинарите. Грција утре ќе соопшти нови мерки, кои се однесуваат пред сè на невакцинираните граѓани. Во однос на новите мерки, владиниот портпарол рече дека намерата е да постои „рамка на мерки кои ќе бидат ефикасни, кои ќе се спроведуваат и главно што ќе можат да се контролираат за да се обезбеди нивната ефикасност“. Македонските граѓани во Грција може да влезат со еден од трите документи – сертификат...

Continue reading

Владата ги затвори градинките, училиштата и факултетите во следните 14 денови

Владата ги затвори образовните институции и забрани публика на спортските натпревари во следните 30 денови.Се забрануваат масови собири и настани во отворен и затворен простор со над 1.000 посетители на територијата на целата земја. Задолжителна самоизолација за сите кои доаѓаат од средно и високоризичните држави. Ова се дополнителните мерки за спречување на ширењето на корона вирусот кои ги усвои владата денеска по препорака на Комисијата за заразни болести. Министерот за здравство Венко Филипче на прес конференција информира  дека владата ги усвоила на седница препораките кои претходно ги...

Continue reading

Дефект на возило за собирање отпад привремено ги затвори контејнерите за селектирање пластичен отпад

Од ЈП Комуналец се задолжени да го собираат, балираат и продаваат пластичниот отпад. Садовите се ознака на Пакомак, но оваа компанија го собира само стаклениот отпад од јавните површини и директно од угостителските објекти.  Во празничните денови на неколку локации во градот на еколошки свесните граѓаните им беше скратена можноста да го одлагаат пластичниот отпад. Специјалните садови за одлагање на пластика беа преполни и запечатени со леплива трака. Тоа се должи на дефект кај возило за собирање отпад па дојде до привремено затворање на контејнерите за селектирање на отпадот, информира Љупчо...

Continue reading

Грчката влада ги затвори банките и воведе строга контрола на капиталот

Ограничувањата на банкоматите во Грција не важат за туристи Во исчекување на референдумот кој е закажан за 5 јули, грчката влада одлучи да ги затвори банките и да воведе строга контрола на капиталот за да се обиде да го стабилизира пазарот, но ограничувањата не се однесуваат на туристите и странците. Неизвесноста е поголема во поголемите градови, а посебна неизвесност владее во туристичките места каде ги очекува туристичката сезона. Она што може да се истакне, кога станува збор за туристите, е дека мерките за контрола на капиталот не се однесуваат за нив, а плаќањето со кредитни картички се...

Continue reading

Зграда со ротирачки станови и соби

Необична и несекојдневна зграда Зграда во Иран е изнимно необична дотолку што нејзините станари можат сами да го менуваат изгледот. Освен менувањето на изгледот на зградата Sharifi-ha во Техеран, нејзините жители можат да ги менуваат и функциите на просториите во неа, пишува Brava Casa. Зградата е направена на тесна парцела, со доволно простор во длабочина, и има единствена можност од дводимензионална фасада да се претвори во три димензии, со што зградата може да биде отворена или затворена. Во Иран куќите често имаат летни и зимски дневни соби. Тоа во куќата Sharifi-ha не е потребно бидејќи...

Continue reading

bazen

Отворениот базен свечено во употреба ќе биде пуштен за Св. Климент Охридски

Отворениот базен, ставен во употреба. Концесионерите на кои сеуште не им е истечен договорот, неколку години порано се откажаа од базенот и истиот повторно е вратен во владение на општина Охрид, поточно со него управува ЈП за стопанисување со спортски објекти и паркинг простор – Билјанини извори. Отворениот базен, ставен во употреба. Концесионерите на кои сеуште не им е истечен договорот, неколку години порано се откажаа од базенот и истиот повторно е вратен во владение на општина Охрид, поточно со него управува ЈП за стопанисување со спортски објекти и паркинг простор – Билјанини извори. ...

Continue reading

zatvor

Сидата присутна во затворитe низ државата

Заканата од сида, се надвисна над македонските затвори. Тоа се должи на крајно лошите услови кои владеат во голем дел од затворите во Македонија, велат стручните лица. Заканата од сида, се надвисна над македонските затвори. Тоа се должи на крајно лошите услови кои владеат во голем дел од затворите во Македонија, велат стручните лица. Ова е и забелешка на претставниците на Хелсиншкито комитет кои деновиве престојуваа во Охрид. Христо Ивановски од Хелсиншки комитет, повика државата сериозно да ги преземе сите потребни чекори и да не дозволи проширување на ова заболување. Пред се тука Ивановски...

Continue reading

zeni pred kompjuter

Иран ќе го затвори Google

Иранската агенција за телекомуникации најави трајна суспензија на e-mail сервисот на компанијата Google.Inc и наскоро отпочнување со национален e-mail сервис, објави вечерва весникот Вол Стрит Џурнал. Иранската агенција за телекомуникации најави трајна суспензија на e-mail сервисот на компанијата Google.Inc и наскоро отпочнување со национален e-mail сервис, објави вечерва весникот Вол Стрит Џурнал. До доцна попладне не беше јаасно какво влијание ќе има оваа одлука на сервисот на Google во Иран и дали таа е вeќе применета, наведе американскиот весник.Истиот извор додаде дека ирански претставници...

Continue reading

muzej Struga

Нелегален ѕид го затвори помошниот излез на музејот во Струга

Без претходно известување, веќе два дена интензивно се работи на оваа градба а наделжните не превземаат никакви мерки. Директорот на оваа институција укажа на реалната потреба од споредниот влез. Без претходно известување, веќе два дена интензивно се работи на оваа градба а наделжните не превземаат никакви мерки. Директорот на оваа институција укажа на реалната потреба од споредниот влез. Струшкиот музеј „Никола Незлобински“ узурпиран. Во текот на викендов, претпоставените на  градежниот објект на местото  познато како „Стара Стружанка“  се подига ѕид прилепен до зградата на музејот. Со тоа...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top