Tag: Дејвид

Амбасадорот на Европската Унија Дејвид Гир денеска ќе го посети Охрид

Целта на оваа посета на евроамбасадорот е за да разговара за тековните напори за зачувување на статусот на УНЕСКО „Природно и културно наследство на охридскиот регион“ што беше утврден во 1979-1980 година. Целта на оваа посета на евроамбасадорот е за да разговара за тековните напори за зачувување на статусот на УНЕСКО „Природно и културно наследство на охридскиот регион“ што беше утврден во 1979-1980 година. Тој, како што соопшти Делегацијата на ЕУ во земјава, ќе оствари средби со Константин Георгиески, градоначалник на Охрид, како и со претставници од Министерството за култура и од граѓанските...

Continue reading

Светот на музиката се прости со Дејвид Боуви

Познатиот музичар Дејвид Боуви почина на 69 годишна возраст, после 18 месечна храбра борба со ракот. Познатиот музичар Дејвид Боуви почина на 69 годишна возраст, после 18 месечна храбра борба со ракот. „Дејвид Боуви почина опкружен со своето семејство после храбрата 18 месечна битка со ракот. Додека голем дел од вас ќе ја споделат оваа загуба, од вас бараме да ја почитувате приватноста на неговото семејство додека тагува“, пишува на официјалниот Фејсбук профил на музичарот. Боуви го објави својот последен албум, Блекстар, во петокот на неговиот роденден, а последен пат настапи хуманитарниот...

Continue reading

promo videa Ohrid

10 работи кои мора да се направат во Охрид според експертот за туризам Дејвид Хофман

Хофман ја напиша првата репортажа посветена на Македонија. Возете се со кајче во Охридското Езеро, направете фотографија од црквата “Св.Јован Канео”, посетете ја Светиклиментовата Црква на Плаошник, видете го Античкиот театар, разгледајте ја музеј-куќата на фамилијата Робевци, видете ги фреските во црквата Света Софија, восхитувајте се на погледот од Самоиловата тврдина, купете Охридски бисери, посетете го манастирот “Св.Наум” и изворите на Црн Дрим, дојдете во допир со природата во националниот парк Галичица. Ова се десетте работи кои секој турист мора да ги направи...

Continue reading

Драматично предупредување на Дејвид Камерон

“Исламската држава спрема страшни напади” Британскиот премиер Дејвид Камерон предупреди дека милитантите на Исламската држава од Сирија и Ирак планираат “страшни” напади на територијата на Велика Британија, и додал дека исламистичките екстремисти претставуваат егзистенцијална закана на Западот.Изјавата на Камерон уследи по вооружениот напад во Тунис во кој со огнено оружје исламист уби 30 британски туристи, што британските политичари го опишаа како најтежок напад на Британци по терористичкиот напад во подземната железница во Лондон во 2005 година.“Станува збор за егзистенцијална закана бидејќи...

Continue reading

Фејсбук со три пати поголем профит

Компанијата покажала резултати и продолжува со раст Нето профитот на социјалната мрежа Фејсбук е зголемен, во првиот квартал од 2014 година, за три пати во однос на истиот период лани, и достигнал 642 милиони долари. Компанијата соопштила дека во овој период приходите се зголемени за 72%, 2,5 милијарди долари, во однос на 1,46 милијарди долари една година порано. Најголем дел од тримесечните приходи се отстварени од реклами (91%), кои во однос на првото тромесечие во 2012 година забележале раст од 82%, или 2,27 милијарди долари. На веста за финансискиот извештај, акциите на компанијата пораснале...

Continue reading

Bekamovi

Бекамови, сепак ќе останат „commoners“

Со месеци кружеа гласини дека Бекамови ќе добијат благороднички титули, поради успесите на Дејвид во фудбалот, како и тоа дека помогнал во организирањето на ОИ во Лондон. Но, Кралскиот комитет одлучи дека познатата двојка сè уште не е достојна за таков чин. Со месеци кружеа гласини дека Бекамови ќе добијат благороднички титули, поради успесите на Дејвид во фудбалот, како и тоа дека помогнал во организирањето на ОИ во Лондон. Но, Кралскиот комитет одлучи дека познатата двојка сè уште не е достојна за таков чин. Дејвид и Викторија Бекам сепак нема да добијат титула Сер односно Лејди. Иако беа...

Continue reading

jenifer lawrence and ryan gossling

„Најжешките“ актери за 2013

Магазинот “DigitalSpy” ги прогласи актерите Рајан Гослинг и Џенифер Лоренс за најсекси славни личности во 2013 година, според анкетата во кои учествуваа неколку десетици илјади читатели. Магазинот “DigitalSpy” ги прогласи актерите Рајан Гослинг и Џенифер Лоренс за најсекси славни личности во 2013 година, според анкетата во кои учествуваа неколку десетици илјади читатели. Поранешниот дечко на Ева Мендез и оскаровката и ѕвезда на филмот “The Hunger Games”, зад себе ги оставија Дејвид Бекам, односно Скарлет Јохансон. Убавата Џенифер минатата година беше прогласена...

Continue reading

David Beckam

Крај на кариерата на Дејвид Бекам

Соиграчите го прегрнуваа, а солзите не можеше да ги запре. Соиграчите го прегрнуваа, а солзите не можеше да ги запре. Доби овации на “Паркот на принцовите“, а потоа и голема “татковска“ прегратка од Анчелоти. Дејвид Бекам и официјално ја заврши фудбалската кариера. Дејвид Бекам заврши една голема фудбалска кариера. Во 81-та мин. четвртиот судија го подигна знаменцето за извршување замена со бројот 32, тоа значеше дека после 20 години оди во заслужена пензија. Бекам беше заменет од Лавеци. Во богатата кариера ја освои Лигата на шампионите со Манчестер Јунајтед во 1999-та година, а потоа и титулата...

Continue reading

logo

Доделени „Пулицеровите награди“

Весникот „Њујорк тајмс“ ги освои овогодишните Пулицерови награди, вклучително за меѓународна репортажа на Дејвид Барбоса, кој откри случај на корупција на највисоко ниво во државната управа на Кина. Весникот „Њујорк тајмс“ ги освои овогодишните Пулицерови награди, вклучително за меѓународна репортажа на Дејвид Барбоса, кој откри случај на корупција на највисоко ниво во државната управа на Кина. „Њујорк тајмс“ ја доби и наградата за истражувачка сторија, со која се открива како синџирот продавници „Волмарт“ плаќал поткупи, за да стане доминантен на пазарот во Мексико. Агенцијата Асошиејтед прес...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top