Ознака: дестинации

Иднината на македонскиот туризам, брендирање на малите туристички дестинации

Post Views: 0 Иднината на македонскиот туризам може да биде брендирањето на малите туристички дестинации. Иако во изминативе неколку години, Охридско-Струшкиот Регион се продава како дел од поголеми кружни тури, претседателот на „ХОТАМ“ Крсте Блажески истакна дека фокусот треба да се стави на т.н. Туризам без граници, во период кога во светот Балканот како дестинација предизвикува огромен интерес. „Дали ќе бидеме приврзок на голема дестинација, дали самите ќе бидеме брендирана дестинација, за која некој ќе каже дека морам да одам во Охрид, а тоа сме го прочитале во многу...

Continue reading

Поголемиот дел од охриѓани не се одлучуваат за летување во странски дестинации заради Ковид 19

Post Views: 0 Стравот од короната ги спречи многу граѓани да заминат на летување надвор од земјава.  Охриѓани многу ретко избираат туристички аранжмани за летување во странство оваа летна сезона. Единствена можност каде што без ПЦР тестови може да летуваат се туристичките одморалишта во Албанија, Турција и Египет. Засега само таму се патува без овие тестови, но интересот за патување е многу слаб, вели Јаким Маленко од ТА „Вис пој“. „Воопшто интересот е многу слаб. Интересот изразено во порценти е послаб за 99 проценти. Ако лани букирањето било 100 посто годинава е еден посто.Никој...

Continue reading

аеродром

„Визер“ воведува нови линии од двата аеродроми

Post Views: 0 Министерството за транспорт и врски го потпиша договорот со нискобуџетната авиокомпанија “Визер” за финансиска поддршка за воведување на нови авионски линии од аеродромот Александар Велики во Скопје и од аеродромот Св. Апостол Павле во Охрид за период од 2015 до 2018 година. Имено согласно договорот, Визер во месец јуни ќе воведе директни линии за пет нови дестинации до европските градови од аеродромот Александар Велики во Скопје и тоа до: Барселона, Осло, Нирнберг, Хамбург и Фридихшафен и тоа два пати неделно.Од аеродормот Св. Апостол Павле од...

Continue reading

aerodrom

ТАВ Македонија: во април директна авионска линија Скопје – Женева

Post Views: 0 Скопскиот аеродром „Александар Велики”, опериран од ,,ТАВ Македонија”, се подготвува за експанзија на својата мрежа на дестинации со летовите на авиокомпанијата SWISS кон Женева. „Александар Велики” ќе биде поврзан со Женева во Швајцарија со директни летови во двете насоки од април 2015 година. Покрај Цирих и Базел, Женева ќе биде третата дестинација во оваа европска земја со која скопскиот аеродром има воздушна врска. -Ја поздравуваме одлуката на Swiss Airlines од април повторно да лета од Женева за Скопје. Ова е добра вест за нашите ценети...

Continue reading

avion

„Визер“ од идниот месец со нови ефтини летови за Париз, Брисел и Франкфурт

Post Views: 0 Од наредниот месец, авиокомпанијата „Визер“ ќе воведе нови поевтини летови до три нови дестинации -Париз, Брисел и Франкфурт. Со субвенционирање на летовите кои ги реализираат нискобуџетните авио-компании, се зголемува бројот на туристи кои сакаат да го посетат охридскиот регион, особено во летните месеци. Општина Охрид веќе работи на субвенционирање на евтини авио линии на охридксиот аеродром Свети Апостол Павле. „Во изминатиов период ние бевме во интензивни преговори со неколку авио компании кои пројавија интерес да воспостават редовни летови од охридскиот...

Continue reading

Пилотите на Lufthansa стапуваат во штрајк

Post Views: 0 Пилотите на германската национална воздухопловна компанија Lufthansa во среда ќе штрајкуваат, а тоа ќе се одрази на кратките и средно-долгите дестинации, изјавиле од компанијата. Штрајкот го организира синдикатот на пилоти “Vereinigung Cockpit” поради нерешени прашања околу бенефициите при одење во пензија, пишува BBC. Освен проблемите со бенефициите за одење во пензија, работниците се противат и на планот на проширување на бизнисот и интересот на Lufthansa спрема нискобуџетните летови. Штрајкот би требало да трае 24 часа а ќе се одрази најмногу на домашните...

Continue reading

cariby

Кариби си е Кариби

Post Views: 0 Премногу е убава за да биде вистинска, но сепак… постои, добредојдовте на Calivigny островот. Издишете длабоко и заборавете на негативностите што Ве опкружуваат. Би сакале да Ве мотивираме со дестинација која ги елиминира сите горчини на животот. Премногу е убава за да биде вистинска, но сепак… постои, а најдоброто од природата е само Ваше „ Добредојде“…Целиот остров е опкружен со преубавите тиркизни води на Карибите. Недопрените бели песочни плажи, бујните тропски градини и кристално чистата вода, ова место го прават едно од најбараните дестинации. Островот...

Continue reading

ohrid-belgrad

Бакрачески: Авио линијата Охрид-Белград преку аеродромот „Никола Тесла“ ќе не поврзе со многу дестинации

Post Views: 0 Можност за привлекување на уште поголем број на туристи од Србија, но и конекција со остатокот од светот доколку се оствари авио линијата Охрид-Белград. Ова се предвидувањата и очекувањата кои ги има локалната самоуправа по одржаната средба на делегација од општина Охрид предводена од градоначалникот Бакрачески и амбасадорката на Република Македонија во Србија, Вера Јовановска-Типко со генералниот директор на „Етихад“ групацијата односно „Ер Србија“, Дане Кондиќ. Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, кој потенцира дека оваа средба дошла на иницијатива...

Continue reading

plane

Наскоро евтини авио карти за Брисел и Амстердам

Post Views: 0 Од средината на март месец од охридскиот и скопскиот аеродром ќе започнат со опрерирање две нови компании кои ќе нудат летови за нови дестинации. Холандската нискобуџетна Туи Ерланјс и белгиската Џет Ерфлај се компаниите кои што ќе нудат нови дестинации. Од скопскиот аеродром Александар Велики ќе се нуди летот Скопје Брисел додека пак од охридскиот аеродром Апостол Павле ќе се нуди релацијата- Охрид -Амстердам.{loadposition content9}

Continue reading

Ohrid

Британските туристи се палат на дестинации како Македонија и Руанда

Post Views: 0 Македонија, која можеби досега е најдобро позната околу своите врски со Александар Велики, по Мајка Тереза и околу спорот за името што државата го има со соседна Грција, ретко е присутна на главната туристичка карта како интересна и посакувана туристичка дестинација, пишува лондонски „Дејли Телеграф“. Според весникот, можноста за откривање на досега непознатата Македонија се отвора со првата директна авионска линија меѓу Лондон и Скопје, главниот град на државата што ја одржува компанијата за ниско буџетски летови „Виз Ер“. Немањето директна авионска врска...

Continue reading

ohrid

Македонија една од „најжешките“ туристички дестинации во Европа за 2011

Post Views: 0 Во својата новогодишна програма на Австралиското државно радио посветено на нови туристички дестинации во 2011 година Македонија се спомнува како една од „најжешките“ туристички дестинации во Европа. Во прилогот меѓу другото се вели дека „иако е мала земја која не располага со морско крајбрежје, Македонија сепак може да ги задоволи потребите на скоро сите туристи“. Во емисијата се нагласува до Македонија,  која се наоѓа во центарот на Балканскиот полуостров во Јужна Европа, се патува многу едноставно. Со авион до двата аеродроми во Скопје и во Охрид или по...

Continue reading

Охридско езеро

Дампинг цени за сместување, решение за повеќе гости во Охрид

Post Views: 0 Охрид се помалку  е посетен од домашните гости, а просекот од  реализирани две ноќевања на странските гости за минатата година, треба да се  аларм за преземање  решенија со кои треба да се надмине оваа појава, посочува Владо Суклоски долгогодишен туристички работник. Временските услови, како што беше случајот во периодот за  Велигденските празници, имаат  влијание врз намалената туристичка посетеност, но многу повеќе влијание имаат високите цени за ноќевање посебно пред сезона, напоменува Суклоски. „ Да се спуштат драстично цените во претсезона за да се направи...

Continue reading

  • 1
  • 2
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top