Tag: го

Тинејџерите не можат без модерна технологија

Истражување колку денешните тинејџери можат без модерната технологија Истражувањето на британскиот Ofcom покажува дека денешните деца со таблет и смарт телефон се служат и пред да почнат да зборуваат. Дури 84% од испитаниците на возраст од 12 до 15 години изјавиле дека без модерната технологија би биле изгубени. Најголемата промена сепак се однесува на податокот за телефонирање и комуницирање по пат на телефон. Додека пред дваесет години младите имале монопол над домашните телефони за разговори со пријателите, девојките и момчињата, само 3% од денешните тинејџери телефонот го користат за разговори....

Continue reading

press

ВМРО ДПМНЕ: „Го браневме правото Охрид да биде урбанистички заштитен од нападот на висококатници“

Вчера на седницата на Советот на Општина Охрид имавме  борба , борба за правдата , борба за вистината , за законитоста , пред се борба за Охрид.-Дејан Пановски. Вчера на седницата на Советот на Општина Охрид имавме  борба , борба за правдата , борба за вистината , за законитоста , пред се борба за Охрид.  Нашите аргументи во таа борба беа принципиелни и беа пред се врзани за мислењето на стручните институции кои јавно и јасно укажаа дека Деталните Урбанистички планови за опфатите Табана и Ривиера во центарот на Охрид , немаат одобрување да бидат точки на седницата на Совет. Тука застанавме на...

Continue reading

Marco Simoncelli

Роси: „Го убив својот најдобар пријател“

Мотоспортот се уште не може да се закрепне од трагичната смрт на Марко Симончели, кој вчера наутро загина на патеката „Сепанг“. Мотоспортот се уште не може да се закрепне од трагичната смрт на Марко Симончели, кој вчера наутро загина на патеката „Сепанг“. Шесткратниот светски првак во Мото ГП, Валентино Роси најави повлекување од спортот откако директно беше вмешан во несреќата и смртта на младиот 24-годишен мотоциклист. „Го убив својот најдобар пријател. Повеќе нема да се натпреварувам“, му најавил Роси на својот тимски менаџер. Едвардс и Роси го прегазија Симончели на вчерашната трка за Големата...

Continue reading

bazen

100.000 евра за реконструкцијата на отворениот базен

Започна реконструкцијатат на отворениот  базен кој се наоѓа во рамките на ЈП Билјанини Извори. По десет години негрижа и негово пропаѓање Локалната самоуправа сега ќе го  рестартира. Започна реконструкцијатат на отворениот  базен кој се наоѓа во рамките на ЈП Билјанини Извори. По десет години негрижа и негово пропаѓање Локалната самоуправа сега ќе го  рестартира. Од околниот простор и од базенот биле подигнати  неколку камиони отпад, а се очекува  пристигање на филтер станицата и негвото пушѕање во употреба до крајот на јуни најавува Гордана Јованоска, директор на ЈП кое ќе стопанисува со објектот.„Старата...

Continue reading

za za

„Славните си одат во тројка“

По смртта на Џејн Расел и Лиз Тејлор, За За Габор смета дека е следна. Славната актерка За За Габор повторно е во болница, наводно поради преголем стрес откако ја дознала веста за смртта на нејзината пријателка Елизабет Тејлор. Порпаролот на 94-годишната актерка потврди дека За За се наоѓа во болница во Лос Анџелес:„Беше неутешна и нејзиниот крвен притисок беше опасно висок. Докторите го советуваа нејзиниот сопруг да ја доведе во болница за да можат да ја надгледуваат и да и дадат лекови за смирување и против висок притисок“.Американските медиуми пишуваат и за тоа дека славната актерка „го предава...

Continue reading

„BMW“ го сака Алонсо во своите редови

Шпанскиот спортски весник „Marca“ ја пренесе изјавата на Џиџи Корбета, човекот на „BMW“ задолжен за односите со шпанските медиуми, кој призна дека преговорите со фернандо Алонсо се во тек… Шпанскиот спортски весник „Marca“ ја пренесе изјавата на Џиџи Корбета, човекот на „BMW“ задолжен за односите со шпанските медиуми, кој призна дека преговорите со фернандо Алонсо се во тек… Иднината на фернандо Алонсо во Формула 1 е предмет на голем број шпекулации,а јавна тајна е дека некогашниот светски првак наскоро ќе ја напушти екипата на „Reno“. Корбета изјави дека, “Продолжувањето на договорот...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top