Tag: гостувањето

Автобусот на Фенербахче нападнат со огнено оружје

Ранет возачот кој ги превезувал фудбалерите на Фенербахче Во нападот со огнено оружје е ранет возачот кој ги превезувал играчите на Фенербахче, јавува BBC. Ранетиот возач е одведен во болница, а спрема првичните информации не неастрадал ниту еден играч од екипата на Фенербахче која се враќала од гостувањето кај Ризеспор. Генералниот секретар на Фенербахче, Mahmut Uslu рекол дека овој напад е “голема грешка”. “Ние дојдовме за спорт, дојдовме да играме фудбал”, рекол Uslu. Гувернерот на Трабзон го потврдил нападот со огнено оружје на автобусот. “Спрема најновите податоци се чини дека станува збор...

Continue reading

Европскиот шампион во Скопје

Утре пристигнува делегацијата од Хамбург Утре во Скопје пристигнува делегацијата на актуелниот европски шампион Хамбург, противник на македонскиот првак во осминафиналето од Лигата на шампионите. Екипата која беше најуспешна во групата “Д“ од претходната фаза во ЛШ, во која освои 18 бода, најмногу од сите 24 клубови во досегашната сезона. Хамбург имаше 9 победи, што не го постигна ниту една екипа во сите 4 групи, во кои забележа 5 победи на домашен, и 4 на гостински терен. По двапати ги поразија Словенечкиот Горење Велење, Алборг од Данска, Натурхаус Ла Риоха од Шпанија и Дрот Халмштад од Шведска,...

Continue reading

ban ki mun

Прв степен на безбедност поради посетата на Бан Ки Мун

МВР подготвува прв степен на безбедност поради гостувањето на генералниот секретар на ОН. Специјалци, снајперисти, униформирани полицајци, контрола од воздух, вода и земја.  МВР подготвува  прв степен на безбедност поради гостувањето во Македонија на генералниот секретар на обединетите нации, Бан Ки Мун.  Поради пристигнувањето на високиот гостин во земјава формиран е и командно оперативнен штаб.Бан Ки Мун со неговото лично обезбедување пристигнува вечерва на охридскиот аеродромот Св. Апостол Петар. Низ градов ќе помине со новиот блендиран Мерцедес кој МВР го набави пред еден месец, вреден половина...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top