Tag: господово

Sv.Bogorodica Kamensko

Литургија по повод „Сретение Господово“

Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 15 фебруари  2015 година (недела), во црквата „Света Богородица“, – Каменско – Охрид, ќе се служи света архиерејска литургија, по повод празникот „Сретение Господово“, со почеток во 9.00 часот, на која ќе чиноначалствува Неговото Високо-преосвештенство митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј. ебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 15 фебруари  2015 година (недела), во црквата „Света Богородица“, – Каменско – Охрид, ќе се служи света архиерејска литургија,...

Continue reading

Veligdenski jajca

Денес се слави Велики четврток

Овој ден од Страдалната седмица верниците го одбележуваат  со строг пост и посета на црковните храмови. Првиот ден или почетокот на Велигден најголемиот празник за православната црква и религија. Главно за овој значаен ден од Страдалната седмица е дека Господ Бог тогаш ги востанови двете суштествени тајни за нашето спасение: Светата евхаристија и Исусовата. Со други зборови, на Велики Четврток почнува светотаинскиот живот на Црквата. Денот започна со Христовите последни поуки за карактерот на љубовта што треба да ја стекнеме ако сме Негови, Неговото смирение. А заврши со предавството на Богочовекот...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad