Tag: горенци

Прегазена жена кај Горенци

СВР Охрид трага по возачот на БМВ кој во сообраќајната несреќа кај Горенци усмрти жена и избега од местото на настанот. 74 годишната Ќание А. синоќа го загуби животот во тешката сообраќајна незгода на магистралниот пат Охрид Кичево.   СВР Охрид трага по возачот на автомобил БМВ со кое синоќа на магистралниот пат Охрид-Кичево во сообраќајна несреќа беше усмртена 74 годишна жена од Охрид. Несреќата се случила во 18 часот и 45 минути кај селото Горенци, кога возилото со тетовски регистарски таблички директно удрило во жената и веднаш по тоа го напуштил местото на настанот, не укажувајќи и прва...

Continue reading

Во селото Горенци се одвиваат градежни активности околу изградбата на новата фекална канализација

Досега поставени се  5.3 км полиетиленски цевки и бетонирани 157 шахти, а целокупната должина на канализациона мрежа согласно проектната документација  изнесува 7.6 километри и ќе се изградат 236 шахти. Од увидот на лице место се оцени дека изведбата на градежните работи се одвиваат согласно предвидената динамика од договорот. Досега поставени се 5.3 км полиетиленски цевки и бетонирани 157 шахти, а целокупната должина на канализациона мрежа согласно проектната документација изнесува 7.6 километри и ќе се изградат 236 шахти. Од увидот на лице место се оцени дека изведбата на градежните работи...

Continue reading

sredba

Градоначалникот на Дебрца ги слушна маките на жителите од Горенци

На средбата во с.Горенци Градоначалникот Игор Трајкоски  ги запозна  жителите со проектот за изградба на фекална канализација  во с.Горенци. На средбата во с.Горенци Градоначалникот Игор Трајкоски  ги запозна  жителите со проектот за изградба на фекална канализација  во с.Горенци. На присутните жители им беше образложена трасата каде ќе поминува  канализационата мрежа.Изградбата на фекалната канализација ќе биде во  должина од 8 500 метри,а цевките ќе се поставуваат на длабочина  од 2 до 4 метри и истата  ќе  биде приклучена на главниот колектор Мешеишта кој е во фаза на реализација. Овој...

Continue reading

vraboten

Делови од Дебра и денес без вода

Поради дегфект на водоводната мрежа некои села од оваа општина и денес ќе имаат проблем со водоснабдувањето. Поради дегфект на водоводната мрежа некои села од оваа општина и денес ќе имаат проблем со водоснабдувањето. Поради дефект на главната водоводна мрежа, во близина на с.Горенци, ги информираме жителите на с.Горенци, с.Оровник, с.Подмоље, дел од с.Требеништа, аеродром св  Апостол Павле, дека во вечерните часови на 21.12.2014 Недела, и попладневните часови на 22.12.2014 Понеделник, ќе нема вода за пиење. {loadposition content9}

Continue reading

gradonacalnik

Дефект на цевковод ги остави без вода Аеродромот и околните села во Дебрца

Дефект на цевковод ги остави без вода Аеродромот и околните села во Дебрца. Жителите на Подмоље, Оровник, Горенци и Аеродромаската зграда Св Апостол Павле и во текот на денешниот ден имаа повторно прекин во водоснабдувањето. Причината за прекинот во водоводната мрежа е дефект на главната водоводна мрежа од „Св. Еразмо“ до селото Горенци. Се работи за водоводна мрежа постара од 3 децении. Квалитетот на цевките и нивната амортизација се причина за честите дефекти, информира градоначаланикот на Дебрца Игор Трајкоски. „Екипи на комуналното претпријатие се на терен и дефектот ќе се санира за многу...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad