Tag: голф

Голф клуб Охрид учествува на 9тиот турнир „Macedonian open“ во Банско

Започна турнирот во голф  „Macedonian open“ на кој помеѓу 100 голфери учествува со свој претставник и Голф клуб Охрид. Деветтиот турнир во голф  „Macedonian open“ почна денеска и ќе трае до 6 септември на терените на „Пирин голф и катри клуб“ во Банско, Бугарија, во организација на Македонската голф-федерација (МГФ). Право на учество, покрај домашни играчи, имаат и странци што ќе се натпреваруваат во посебна категорија. Помеѓу 100 пријавени голфери свој претставник на турнирот има и Голф клуб Охрид. Овој турнир е вклучен во официјалниот календар на ЕГА (Европската голф-асоцијација).– Целта...

Continue reading

Битрак: Во Македонија има услови за развој на голф

Во Македонија има услови за развој на голф, сметаат туристичките работници од Охрид. Бидејќи во нашата земја сеуште нема една ваква спортска содржина, нашите љубители на голфот, уживаат во овој спорт на голфските терени во соседна Бугарија. Последниве години голфот во соседна Бугарија не само што се разви туку е и магнет за туристите голфери. Покрај англичаните, русите, србите, грците, се поголем е интересот и на македонските туристи кои ги користат прекрасните голф терени кои се во рамки на познатиот туристичкиот капацитет Пирин Голф. Туристичките работници велат дека овој хотелски ресорт од...

Continue reading

Стопирана продажбата на Голф и ГолфGTi

Германскиот гигант повлекува возила Германскиот Volkswagen ја стопира продажбата на моделите Голф и Голф GTi, поради проблеми со управувачкиот систем, на американскиот и канадскиот пазар. Најавени се и повлекувања на веќе продадените модели поради наведениот проблем. Компанијата објавила дека може да се јави проблем во предните стабилизатори кои не се прописно зацврстени па со тек на време можат да се одвојат. Германската фирма ќе ги замени проблематичните делови на 750 возила ко се наоѓаат во салоните во Америка, односно 108 возила во застапништата во Канада, а додека не се направат поправките...

Continue reading

Bansko

Скијање или голф? Зошто да не и двете!

Голф во лето, скијање во зима, релаксирање во спа центрите  во сите годишни времиња. Единствена можност која Ви ја нуди групацијата „Бугарија Холидејс“.   Голф во лето, скијање во зима, релаксирање во спа центрите  во сите годишни времиња. Единствена можност која Ви ја нуди групацијата „Бугарија Холидејс“. Луксузот кој го нудат хотелите на „Бугарија Холидејс“ – „Катарино спа“, „Разлог“ и мега ресортот „Пирин голф и кантри клуб“, содржи спа центри, отворени и затворени базени со термална вода, лакониум, фитнес сала, тениски игралишта, голф терени, куглање, билијард и уште многу други анимации...

Continue reading

avtokomanda

Експлозија во Автокоманда во Скопје

Жителите на Автокоманда доцна синоќа беа вознемирени од експлозија. Жителите на Автокоманда доцна синоќа беа вознемирени од експлозија. Според информациите од Министерството за внатрешни работи, ноќеска, еден час по полноќ, на улицата „Вамбел“ во скопската населба Автокоманда непознато лице предизвикало експлозија. Во експлозијата нема повредени, но оштетени се два автомобили, “голф“ на 30-годишниот скопјанец Н.М. и “рено меган“ на 37-годишниот И.Ц. од Охрид. Од полиција велат дека најверојтно се работи за рачна бомба, но истрагата е во тек. {loadposition content9}  

Continue reading

bansko

Време е за зимски одмор

Туристичката Агенција „Елида- Турс“ ви нуди неколку хотелски капацитети, по цени достапни за сите. Да бидете гостин на хотелите и апартманите од групацијата „Bugariа Holiday“, не е луксуз, туку места кои ќе ве воодушеват и ќе ве натераат повторно да ги посетите. Градчето Банско, Р. Бугарија, сместено е во најубавиот дел на Пирин планина. Негова местоположба нуди одлични услови за планински спортови и туризам. Она што е спeцифично за ова место е хотелската база која е надолго и нашироко распространета низ целиот град но и околу него. Приказната за развојот на туризмот во Банско, започнува со...

Continue reading

Проектот „Сахарајан Македонија“ изгледа неверојатно

„Сахарајан Македонија“ е проектот што индиската компанија „Сахара Индија Паривар“ ќе го реализира во Охрид. Сахара Индија Паривер со амбизиозен проект за инвестирање на охридското крајбрежје. Една од најјаките светски компании , британската Аткинс склопи проект според кој се предвидува изградба  на туристички комплекс кој ќе содржи луксузен хотел , објекти за рекреација и одмор, терени за голф, спа центри, марина, објекти за забава , казино на вода и друго, пренесува МИА. Визијата на индискиот мултимилионер Субрата Рој за локација од светска класа во Охрид е спакувана под наслов Сахарајан Македонија...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top