Tag: големиот

Денес се слави големиот христијански празник Богојавление – Водици

Водици или Богојавление — денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан. Водици или Богојавление — денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан. Се прославува на 19 јануари кај црквите што го користат јулијанскиот календар (вклучувајќи ја и македонската), а на 7 јануари кај црквите што го користат грегоријанскиот календар). Со тоа му се дава значење на крштевањето како една од повеќето свети тајни на христијанството. Крштевањето значи и духовно раѓање, односно почеток на човековото...

Continue reading

vodici

Започна украсувањето по повод одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици

Викендов екипите на ЈП “Охридски Комуналец” поставуваат државни и верски знамиња во чаршијата и главните улици, кои водат кон градското пристаниште. Викендов екипите на ЈП “Охридски Комуналец” поставуваат државни и верски знамиња во чаршијата и главните улици, кои водат кон градското пристаниште. Годинава Богојавление-Водици нема да се прославува на традиционален начин со фрлање крст во охридските води. Празникот Водици ќе биде одбележан само во црковните храмови со утрински богослужби. Општина Охрид, уште еднаш упатува апел до граѓаните при посета на верските објекти...

Continue reading

Гостите на охридското крајбрежје зад себе оставаат големи количини отпад

Посетителите на плажите оставаат големи количини смет. Од Комуналец  апелираат до граѓаните и посетителите на плажите да внимаваат каде фрлаат отпадоци. Од Јавното претпријатие велат дека ангажиран е нивниот целосен капацитет и во човечки ресурси и механизација.   Има зголемени количина на отпад од вообичаено на охридските плажи и во градот, информираат од ЈП Охридски комуналец, по зголемената посетеност со домашни туристи овој викенд на крајбрежјето и градот. Стевчо Маслов од ЈП, вели се соочуваме со девијантни појави и некултурни граѓани кои го депонираат отпадот каде што не му е местото и...

Continue reading

ОУ „Григор Прличев“ го чествуваше името на големиот литературен деец чие име го носи

Присутните се потсетија на неговите стихови со кои остави длабоки траги во литературата. Горди сме што достојно го носиме името на охридскиот великан и едуцираме квалитетни ученици кои тоа го потврдуваат со бројни успеси постигнати на општински, државни и меѓународни натпревари, истакна во обраќањето директорката на училиштето. Општинското училиште Григор Прличев на достоен начин го одбележа името кое го носи на големиот литературен деец. Аманетот што ни го остави Григор Прличев е јасен, од овие школски врати да излегуваат способни и талентирани ученици кои ќе израснат во здрава младина, која...

Continue reading

Интензивни комунални активности, пред големиот бран гости во Охрид

Изминатава работна седмица екипите на Ј.П.„Охридски Комуналец“ беа максимално ангажирани во подигнување на степенот на јавна чистота и јавно зеленило во градот и приградските населби. Изминатава работна седмица екипите на Ј.П.„Охридски Комуналец“ беа максимално ангажирани во подигнување на степенот на јавна чистота и јавно зеленило во градот и приградските населби. Се уредуваше крајбрежниот појас на потегот од под Калето до вливот на река Грашница во Охридско Езеро. Ангажирана беше специјална механизација во подигање на расфрланиот кабаст отпад, градежен шут и рамнење на теренот. Се уредуваше...

Continue reading

Се прават завршните подготовки за прославување на големиот христијански празник Богојавлени

Од утре почнува пријавувањето на фаќачите на крстот, а се очекува и пристигнување на казанот каде што ќе се подготви рибната чорба. Градот ги прави завршните подготвки за одбележување на големиот христијански празник Богојавление. Прославата ќе биде во духот на христијанската традиција, информира Константин Георгиески в.д градоначалник на Охрид.„Јавните претпријатија беа ангажирани во чистење на плоштадот и пристапните улици. Денес почнуваме со украсување на градот. Очекуваме голем број домашни и странски гости кои ќе допатуваат да го проследат осветувањето на водите на Охридското езеро“, истакна...

Continue reading

Градов интензивно се подготвува за големиот христијански празник Богојавление-Водици

Градов интензивно се подготвува за  големиот христијански празник Богојавление-Водици. Спасувачките екипи од Црвен крст Охрид и годинава ќе бидат на ниво на задачата, а ќе бидат ангажирани и нуркачите од клубот Амфора, како и екипи од итната медицинска помош. Се апелира до капачите да се почитуваат препораките како би се избегнале несакани последици. Подготовките за големиот христијански празник Богојавление-Водици се при крај. Спасувачките екипи од Црвен крст Охрид и годинава ќе бидат на ниво на задачата, а ќе бидат ангажирани и нуркачите од клубот Амфора, како и екипи од итната медицинска...

Continue reading

Се` е подготвено за големиот концерт на групата Камелеон во сабота

На само неколку дена до големиот концерт, секојдневни проби и финални интервенции на аранжманите на песните и програмата со која членовите на групата Камелеон ќе го прослават 20-тиот роденден. На само неколку дена до големиот концерт, секојдневни проби и финални интервенции на аранжманите на песните и програмата со која членовите на групата Камелеон ќе го прослават 20-тиот роденден. – Подготвени сме, пробите течат според планираното. Вежбаме скоро секојдневно, заедно со дел о гостите кои ќе настапат на концертот. Тука се и гостувањата за промоција на медиумите, од кои имаме огромна поддршка,...

Continue reading

Почнаа подготовките за големиот спортски настан „ Охрид трчат“

Почнаа подготовките за големиот спортски настан „ Охрид трчат“ што ќе се одржи на 3 јуни. Викендов трката симболично ја отпочнаа новинарите и полициските службеници. Организаторите од Aсоцијацијата за спортови очекуваат поддршка за Охрид  да биде дел од светската мапа на градови со маратонски трки. Стартуваше симболичната, рекреативна трка како најава за големиот спортски настан „ Охрид трчат“ што треба да се одржи за помалку од еден месец. Викендов, на спортскиот настан, трчаа новинарите , полициските службeници од СВР Охрид, спортисти. „Охрид трчат“ да го свртиме вниманието на јавноста дека...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad