Tag: Голабоски

Томче Голабоски го фати чесниот крст во Струга

Томче Голабоски беше најсреќен меѓу стотината капачи кои се фрлија во студените води на реката Црн Дрим во Струга и го фати чесниот крст. Премиерот на Р. Македонија Зоран Заев кој оваа година присуствуваше на манифестацијата „Водици Струга 2018“ на Голабоски му посака да го следи среќа и добрина низ целата година, да донесе среќа и на Струга и на нашата Македонија. Томче Голабоски го фати чесниот крст во Струга. Традиционално, положувањето на светиот крст во водите на реката Црн Дрим во Струга претставува посебен чин кога се осветуваат водите, како и ден кога капачите скокаат во вода за здравје...

Continue reading

inv

Маргинализирани проблемите на охридските лица со телесен инвалидитет

Маргинализирани проблемите на охридските лица со телесен инвалидитет. Сите здруженија на лицата со телесен  инвалидитет од Охрид го одбележаа 3 декември. Заедницата се присетува на нас само на овој ден , а ние сме тука и живееме 365 ден во годината,  ги потсети надележните институции од името на охридските  здруженија со телесен инвалидитет, Венко Голабоски. Повика надлежните институции да имаат разбирање и да ги сфатат проблемите на  оваа категорија сограѓани.„ Инвалидите не живета само едне ден  и се дел од ова општество.Да не се маргинализираат ид аим се скратуваат нивните права ипотреби....

Continue reading

velo tura hristo

Велосипедска тура на основците од „Христо Узунов““

Со велосипедска тура по маршута, Охрид – Косел -Лакочереј – Ливоишта – Орман – Охрид, основците од „Христо Узунов“ со еден несекојдневен настан, на точак, го одбележаа денот на независноста на РМ. Велосипедска тура на основците од „Христо  Узунов“. По повод денот на независноста на Р. Македонија 8 ми септември, 100 тина велосипедисти од активот на физичка култура на училиштето, денот го одбележаа со несекојдневен настан. Директорот Тони Симоноски, задоволен од масовноста на децата како и од кадарот кој се вклучи во оваа интересна велосипедска тура. „Целта беше со нивни разговор да...

Continue reading

logo

Девет годинки, како Охрид не бери гајле

Емисијата „Охриде не бери гајле“ денес го прослави деветиот роденден која ја води познатиот актер и водител  Жанко З’ш Голабоски речиси една деценија ги информира и забавува охриѓани на фрекфенцијата на охридското „Супер радио“.  Девет годинки постоење на радио проектот „Охриде не бери гајле“. Проект кој се емитува на фрекфенцијата на „Супер радио“ речиси една деценија ги информира и забавува охриѓани. Четиричасовната емисија ја води познатиот актер и водител Жанко З’ш Голабоски, а дел од тимот се и Тони Џомба и DJ Јане кои несомнено го создаваат најслушаниот радио термин во Западна...

Continue reading

struga

Што му остана на Комунално, Струга?

Од Здружението за развој и активизам „Аква“, Струга, по неодамнешната одлука на Управниот одбор на ЈП „Комунално“ да отстапи дел од своите дејности на приватни фирми, прашуваат: Што во иднина му останува да работи на  Комунално Струга? Што му преостанува во иднина да работи на ЈП „Комунално“, прашуваат од Здружението за развој и активизам „Аква“, Струга. Засега имаме лош квалитет на услугите, а граѓаните на Струга мора да ги заинтересираме со цел да помогнат, заеднички да делуваме кај советниците за да се подобри јавната хигиена и управувањето со отпад, вели Димитри Голабоски од извршната канцеларија...

Continue reading

zanko zs

Охриѓани 7 години „не берат гајле“ со Жанко Зш и Супер радио

Емисијата „Охриде не бери гајле“ на Супер радио утре (16 мај) полни седум години. Емисијата „Охриде не бери гајле“ на Супер радио утре (16 мај) полни седум години откако започна да се емитува во радискиот етер. Низ годините се менуваше и созреваше во квалитетен радио проект кој полни седум години ги информира, а пред се ги забавува своите слушатели. Емисијата ја води познатиот глумец и водител Жанко ЗШ Голабоски, а тимот на емисијата го надополнува и Дџ Тони Џомба.Во текот на утрешниот ден се подготвува посебна, роденденска програма во редовниот термин од 08-12 часот. {loadposition conten...

Continue reading

mosti

Литија со моштите на Св. Георги во Струга

По трет пат во Струга се одржува литија со моштите на Св. Георги Победоносец во истоимената градска црква.  По трет пат во Струга се одржува литија со моштите на Св. Георги Победоносец во истоимената градска црква. Моштите беа донесени од истоимениот манастир од Рајчица, Дебар. На процесијата синоќа присуствуваа голем број верници. Масовноста на православните верници од година во година станува се поголема. Повозрасните стружани се потсетија на некогашните времиња кога се празнувал овој ден. За нив овој ден е најзначаен. Прославата на овој ден не запрела, ни како што велат, во периодот на едноумието....

Continue reading

основен суд

Паѓа превезот на урбаната мафија во Охрид

На повидок тежок криминал. Се расплеткува клопчето на зделките на урбаната мафија во Охрид. Досега осомничени 5 лица од Охрид. Испливаа на површина матни зделки од урбаната сфера. Службени лица, добро познати во охриската јавност, заработија кривични пријави. Станува збор за Војне Голабоски, Љ. Василеска, Н. Николоски, В. Каневчев и Ј. Лотески. На првите тројца пријавени одредена им е мерка куќен притвор во траење од 30 дена од страна на истражен судија при Основниот Суд во Охрид. Овие лица се теретат поради основано сомнение дека се сторители на кривично дело „Злоупотреба на службената положба...

Continue reading

Vojne Golaboski

Исповед од другата страна

Војне Голабоски денес за ТВМ, прв пат проговори во јавност за обвинувањата на Јовче Спиркоски, кој тврди дека Голабоски на нечесен начин му ја одзел куќата. Војне Голабоски денес за ТВМ, прв пат проговори во јавност за обвинувањата на Јовче Спиркоски, кој тврди дека Голабоски на нечесен начин му ја одзел куќата. Голабоски ги демантира сите обвинувања од Спиркоски и вели дека ја поседува целокупната документација за случајот кој се водел седум години. Тој раскажува дека на 30.02 2002 година со Спиркоски склучил договор за претходно позајмените средства во висина над 11 000 евра  кои Спиркоски...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top