Tag: годивје

Идејата за изградба на регионална депонија во Годивје е напуштена

Од министерството за животна средина и просторно планирање информираат дека студијата е ревидирана и се бара нова локација за регионална депонија. Државниот секретар за животна средина открива дека  се разгледуваат различни опции во насока депонијата да не биде во сливното подрачје на Охридското езеро. Дебарца ја доби битката, министерството за  животна средина се откажа од идејата за изградба на депонија во селото Годивје. Сега се бара нова локација, надвор од сливното подрачје на Охридското езеро. Под притисокот  на стручната јавност и населението на Дебрца,  кое под никакви услови не попушташе...

Continue reading

Дебрчани одржаа протест против изградба на регионална депонија во атарот на селото Годивје

Дебрчани одржаа протест против изградба на регионална депонија во атарот на селото Годивје. Уште еднаш ги изнесоа аргументите со кои се против владината одлука да се гради депонија во како што рекоа еден од најчистите еколошки региони во земјава. Порачаа доколку не се слушне нивниот глас и октомврискиот  рферендум,  ќе следат радикални мерки.  Дебрчани масовно излегоа на протест и кажаа не за изградбата на регионална депонија во атарот на селото Годивје. Со двочасовен прекин на сообраќајот на патниот правец Охрид – Кичево, кај селото Ботун, уште еднаш ги изнесоа своите аргументи против...

Continue reading

Протест против изградба на регионална депонија во Годивје

Координативното тело на општина Дебрца, формирано со цел да се спречи изградбата на регионална депонија во с. Годивје, утре на прес конференција ќе соопшти детали за најавениот протест закажан за во недела. Координативното тело на општина Дебрца, формирано со цел да се спречи изградбата на регионална депонија во с. Годивје, утре на прес конференција ќе соопшти детали за најавениот протест закажан за во недела.„Координативното тело, составено од претставници на сите месни заедници на општината има за цел да се спречи реализацијата на проектот за изградба на регионална депонија за Југозападниот...

Continue reading

Советот на Дебрца нема да подржи иницијатива за изградба на депонија во Годивје

Новиот градоначалник на општина Дебрца Зоран Ногачески не отстапува од својот став, преиспитување на одлуката за изградба на депонија во Годивје, Дебрца и изнаоѓање на посоодветна локација во Југозападниот плански регион за изградба на постројка за управување со отпад. Тој став го дели и Советот на оваа општина, граѓаните и координативното тело. Советот на општина Дебрца нема да ја подржи иницијативата за изградба на регионална депонија во атарот на Годивско поле. Градоначалникот на Дебрца Зоран Ногачески, појаснува дека во Законот за управување со отпад постојат одредби во кои јасно стои, за...

Continue reading

svr

Тешка сообраќајна несреќа кај Годивје

Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајната незгода што вчера во 17 часот и 10 минути се случи на магистралниот пат Охрид-Кичево на спојката со локалниот пат за селото Годивје. Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајната незгода што вчера во 17 часот и 10 минути се случи на магистралниот пат Охрид-Кичево на спојката со локалниот пат за селото Годивје. Од здобиените повреди, на лице место починал Лазо Н. (43) од селото Издеглавје општина Дебарца. Тој, управувајќи моторно возило марка „Застава-101“ со охридски регистарски таблици по магистралниот пат од Охрид кон Кичево, во близина...

Continue reading

svr

Кривична пријава за лице осомничено за опожарување во општина Дебрца

СВР Охрид поднесе кривична пријава против лицето Б.С.(58) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторени „тешки дела против општата сигурност“. СВР Охрид поднесе кривична пријава против лицето Б.С.(58) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторени „тешки дела против општата сигурност“. Имено на 18.03.2014 година пријавениот во атарот на селата Арбиново, Лактиње и Годивје, со запалка опожарил тревна површина по што за кратко време огнот се проширил на околната шума предизвикувајќи имотна штета и опожарување на 25.000 м2 дабова и борова шума кај селото Арбиново, околу 30.000...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top