Tag: ГМ

patlidzan

Генетски модифицираната храна наскоро и во Македонија

Употребата на генетски модифицирана храна за животни од 1 октомври, не претставува никаква опасност за здравјето на луѓето и животните, уверуваат од Агенцијата за храна, пишува Дојче веле. Животните во Македонија од 1 октомври ќе може да се хранат со генетски модифицирана (ГМ) храна. Тоа им го овозможува Правилникот што го донесе Агенцијата за храна и ветеринарство во согласност со Министерството за животна средина. Дел од граѓаните бараат да бидат информирани какви опасности може да има тоа за нивното здравје, други веќе најавуваат – збогум на месото, млекото, сирењето, јајцата..! Последиците...

Continue reading

Fritz Henderson

Извршниот директор на „Џенерал Моторс“ поднесе оставка

Главниот извршен директор на американската автомобилска корпорација „Џенерал Мотрос“, Фриц Хенедерсон поднесе оставка на функцијата, јави телевијата Си-Ен-Би-Си, повикувајќи се на неимениван извор „близок до раководтсвото на компанијата“. Главниот извршен директор на американската автомобилска корпорација „Џенерал Мотрос“, Фриц Хенедерсон поднесе оставка на функцијата, јави телевијата Си-Ен-Би-Си, повикувајќи се на неимениван извор „близок до раководтсвото на компанијата“. Според истиот извор, ваквата своја одлука Хендерсон ја обелоденил на заседанието на 13-члениот Одбор на директори на „Џенереал...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad