Ознака: глетка

grad

Без улично осветлување за совршено ѕвездено небо

Post Views: 0 Обсерваторијата „Мт. Џон“ во Нов Зеланд се наоѓа на надморска височина од 1.029 метри. Во близина се наоѓа град покрај езерото Текапо кој ги исклучува светлата само за да обезбеди чист поглед кон небото за астрофотографите и астрономите. Повеќето фотографи и астрономи обично не можат да го видат небото доволно добро поради големата осветленост од површината на Земјата. Затоа, секој е повикан да дојде и да фотографира или ужива во прекрасната глетка кога целиот град истовремено се откажува од осветлувањето за да го овозможи реткото искуство. Ова се некои фотографии...

Continue reading

lego voini

Кинеските глинени војници ги освојуваат улиците

Post Views: 0 Можеби немаат историско значење како оригиналните воини во Кина, но сепак претставуваат импресивна глетка. Уметникот Леон Кер создаде фасцинантна 3D слика на „војниците од теракота“ со помош на обична креда на средина на улица. Војниците изгледаат како да се направени од Лего коцкички.Вистинската верзија на армијата од теракота која беше откриена во 1974 година датира од 3-тиот век пред новата ера и содржи илјадници војници направени по нарачка на првиот Кинески император кој верувал дека армијата ќе го заштитува во задгробниот живот. Графитот веше изработен...

Continue reading

Каиро, светската депонија

Post Views: 0 Овие шокантни фотографии на огромни купишта отпад повисоки од 3 метри, се всушност најчестата глетка која може да се види во сиромашните периферии на Каиро и заради тоа овој град го доби прекарот “Град на Отпадот”.Имено, Маншијат Насер или “Градот на Отпадот” како што е познат меѓу локалните жители, е сиромашен кварт на периферијата на Каиро, а се наоѓа многу блиску до луксузните ресорти со 5 ѕвезди.И покрај тоа што Каиро е туристичка атракција која ја посетуваат милиони туристи на годишно ниво, овие шокантни слики откриваат едно сосема...

Continue reading

“Подводни громови” на англиските плажи

Post Views: 0 На плажата Penmon во англискиот Anglesey се фотографирани облаци со сина боја, но под вода. Ова не е компјутерски генерирана слика туку милоини биолуминисцентни фитопланктони. Станува збор за микростанични организми кои се способни да создадат и да емитираат светлина, а кои реагираат на промени во површинскиот слој на водата.Преку ден тие се дел од “црвената плима” која се појавува поради изненадувачиот раст на популацијата на фитопланктони на одредено место, а навечер ја менуваат бојата во фасцинантни сини тонови кои создаваат глетка како од научно фантастичните...

Continue reading

gubre

Ниска еколошка свест – смет се фрла каде што не му е место

Post Views: 0 Ниската еколошка свест и понатака присутна во градот. Негрижата на поединци кон животната средина и понатака присутна слика во нашето секојдневие. Расфрлан отпад од секаков вид може да се заблежи на разни делови од градот и околината.  Деновиве таков беше случајот на потегот од црквата Каменско  до улицата Кирил и Методиј. Несовесни граѓани фрлале отпад во шумата со што се нагрдува пролетната глетка со расцветаните бадеми. За среќа после  нашата сугестија до раководството на Комуналец за проблемот на овој потег, просторот е исчистен и се собрани 5 метри кубни...

Continue reading

supermesecina

Вечерва фрлете поглед кон месечината !

Post Views: 0 Благодарение на флуктуација на орбиталната механика, Месечината вечерва(19 март 2011) ќе понуди неверојатна глетка! Супермесечината во 8 часот вечерва ќе биде најблизу до Земјата во последните 18 години. Ако не е облачно, ќе видиме огромна полна Месечина оддалечена „само“ 221 565 километри. На својот врв – најблиската точка до која ќе се доближи Месечината, таа ќе изгледа 14% поголема и 30% посветла одошто другите појави на полна месечина. Супермесечината нема да предизвика природни катастрофи. Последната ваква појава на супер – месечина беше во 1983 година. ...

Continue reading

Ги проголтал редок временски феномен

Post Views: 0 Неодамна додека пловеле со својот рибарски брод, рибарот Ендрју Балард во друштво на својот татко, наишле на несекојдневна глетка на езерото Мичиген. Од својот брод воочиле огромен облак кој пред нив направил бел ѕид што се спуштал на површината на езерото и во права линија се протегал десетина километри. Во сцена која потсеќала на глетка од филмовите на стравот и ужасот, облакот се приближувал а набрзо го проголтува малиот рибарски брод. Ендрју рекол дека тој и татко му одлучиле да останат на езерото и да видат како е кога ќе те проголта ваков облак. “Видовме...

Continue reading

Ohrid

Охрид меѓу топ 10 дестинации според британски Гардијан

Post Views: 4 Охрид се најде меѓу листата на десетте топ туристички дестинации за младите студенти во Велика Британија направена од британскиот весник Гардијан. Охрид е на истата листа со Хавана, Ибица, Хамбург… Истражувањето го направи британскиот ’Гардијан’ во кое беа вклучени сегашни и поранешни студенти кои ги раскажуваа своите искуства и авантури од летните одмори кои ги минувале на повеќе локации низ светот. Според Гардијан, не постои човек кој може да остане индиферентен и неимпресиониран од религиската толеранција и хармонијата која ја доловуваат црквите и...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top