Tag: гласна

fall/winter 2011

Есен со шармот на седумдесеттите

Оваа езен време е да се потсетиме како изгледаа седумдесеттите години на минатиот век за модерната дама која го сака класичниот крој и елеганцијата. Шармот на седумдесеттите се враќа во нова модерна верзија за да ја освои оваа сезона, со свежи бои и елементи како шапки, кожени ракавици, фустани во боја, палта со елегантни линии и здолништа, што можете да ги комбинирате со поло-маички и карирани марами. Во седумдесеттите, препознатливи беа дамите од високата класа по нивниот едноставен, но елегантен изглед, за разлика од динамичната „андерграунд“ сцена што влијаеше на развивање на поинаков стил,...

Continue reading

TVM

99,8 децибели за мирен сон

Проблемите со бучавоста не го одминаа Охрид ни ова лето. Жителите на стариот дел на градот се жалат на неподносливата бучава која доаѓа од кафулињата и летните тераси, до доцна во ноќта. Од одделението за урбанизам и заштита на животна средина согласни. Законот за заштита од бучава во животна средина, не се почитува. Несони ноќи за охриѓани и ова лето. Жителите од стариот дел од градот, каде и се наоѓаат поголемиот број кафулиња, повторно се жалат дека навечер, поради прегласната музика, воопшто не можат да спијат. Така според Законот за заштита од бучава во животна средина, за стариот дел...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top