Tag: гласањето

Одложено гласањето за статусот на Охридскиот регион под УНЕСКО

Нема епилог од расправата по нацрт-извештајот за идниот статус на заштитеното културно и природно наследство на на Охридскиот регион на 44. Сесија на Комитетот за светско наследство при УНЕСКО, што се одржува во кинескиот град Фуџоу. Текстот на одлуката по кој ќе се гласа за статусот на Охридскиот регион го пегла посебна група која ја формира претседавачот со сесијата.  Расправата започна со дискусија за извештајот во кој се нотираат слабостите за односот на државата, институциите, на централно  и локално ниво кон Охридското Езеро и градот како природно односно културно наследство прогласени...

Continue reading

МВР: Нема регистрирано нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето

До 12 часот Министерството за внатрешни работи нема регистрирано нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето. Гласањето се одвива мирно, сооопшти на денешната прес конференција Билјана Милевска од Одделот за односи со јавност на Министерството за внатрешни работи. До 12 часот Министерството за внатрешни работи нема регистрирано нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето. Гласањето се одвива мирно, сооопшти на денешната прес конференција Билјана Милевска од Одделот за односи со јавност на Министерството за внатрешни работи. -До овој момент регистриранисе два случаи со фотографирање...

Continue reading

Охридските советници при гласањето на одлуките се потпираат на доверба на предлагачот

Охридските советници  при гласањето на  одлуките  се потпираат на доверба на предлагачот. Советникот Дејан Блажески од опозицијата во охридскиот совет, утре ќе побара на дневен ред да се стави барањето на Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам упатено до Општина Охрид да го поништи издаденото одобрение за градење на хотелскиот комплекс во населбата Лагадин. Блажески за ТВМ кажа дек а опозицијата ќе побара локалата да постапи по барањето на државниот инспекторат и да се укине урбанистичко-планска документација донесена со општ акт за село Лагадин во 2015. Блажески, вели дека голем...

Continue reading

Русија се заканува со освета

“Не се сомневајте дека ќе останеме без одговор” Русија, пред состанокот на шефовоите на дипломатиите на Русија и САД, запретила со освета кон САД поради носењето на законот кој допушта наметнување на нови санкции кон Москва поради мешањето во конфликтот во Украина. Американскиот државен секретар Џон Кери и неговиот руски колега Сергеј Лавров треба да се состанат денес во Рим. Лутината на Москва ја предизвика текстот кој го изгласал Конгресот, а именуван е како “чин за поддршка на слободата на Украина” кој беше донесен едногласно во двата дома на американскиот Конгрес. Во текстот се допуштаат...

Continue reading

Русите ги раскараа Црногорците

Публиката дала 12 поени а жирито ги игнорирало Жирито од политички причини не и дало на Русија ниту еден поен, тврди пратеникот на Демократскиот фронт, Славен Радуновиќ. Тој го обвини црногорското жири дека ги наместило разултатите од гласањето за Евросонг. Радуновиќ повикувајќи се на официјалната интернет страница на Евросонг соопштил дека од политички причини, на песната на Русија, не и бил даден ниеден поен, без оглед на гласањето на гледачите од Црна Гора. „На интернет страницата eurovision.tv потполно транспарентно е прикажан процесот на гласање. Русија добила најмногу гласови од црногорската...

Continue reading

glasanje

Сумирани првичните резултати од гласањето во Охрид

Сумирани првичните резултати од гласањето во Охрид Според изборните резулатати на ДИК 30 727 охриѓани гласале вчера на 5-тите претседателски избори. Во првиот круг на гласањето мнозинството од нив го заокружиле името на претседателскиот кандидат Ѓорѓе Иванов од Вмро Дпмне. Својот глас  за Иванов го дале 17.270 гласачи или 33,72 посто од вкупниот број на граѓани евидентирани во единствениот избирачки список. За Стево Пендароски претседателскиот кандидат  на СДСМ гласале 11.322 гласачи или 22 ,11 посто    од вкупниот број на гласачи од избирачкиот список. За  Иљаз Халими гласале 359 гласачи, а...

Continue reading

Бруталните методи на CIA не се повеќе тајна

Прв јавен увид на вакви документи Комитетот на американскиот Сенат за разузнувачките служби, гласал за симнување на ознаките на доверливост за користење на бруталните методи на испрашување кои ги користела CIA. Сенаторката од редовите на демократите, Дајана Фајнштејн, која претседава со комитетот. Рекла дека со 11 гласови за и три против е тргната ознаката на доверливост од, како што го нарекла, „шокантните резултати на истрагата на CIA” за време на мандатот на републиканскиот претседател Џорџ Буш, пренесува агенцијата Reuters. Гласањето да се тргне блокадата од резимето и препораката, извештајот...

Continue reading

Венеција држава

Гласале повеќе од 2 милиони жители Граѓаните на Венеција и околните региони гласале по електронски пат за отцепување од остатокот на Италија и формирање на сопствена држава. За, биле 89% од гласачите. Повеќе од два милиони жители на регионот Венето, учествувале во целонеделното гласање, а 89% од нив се изјасниле за независност од Италија. Електронското гласање, кои го организирале локалните партии, не е законски обврзувачко, но има за цел да ја процени поддршката кога би имало референдум. На социјалната мрежа Твитер се развила остра дискусија помеѓу приврзаниците за отцепување и Италијаните...

Continue reading

otisoci

Освен гласачко ливче, на изборите ќе оставаме и отпечаток од прст?

Граѓаните на изборите со гласачкото ливче ќе треба да оставаат отпечаток од прст за да се отстранат какви било манипулации при гласањето, пишува „Дневник“. Граѓаните на изборите со гласачкото ливче ќе треба да оставаат отпечаток од прст за да се отстранат какви било манипулации при гласањето, пишува „Дневник“. Освен тоа, како што објави весникот, се зголемува цензусот од 2 на 25 проценти од пријавени гласачи при избор на пратеник од дијаспората, поголемиот дел од Дебар од Шестата се префрла во Петтата изборна единица и во време на изборна кампања освен министрите и пратениците сега и градоначалниците...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top