Tag: главните

Главните сообраќајници во Охрид третирани со специјална течност против замрзнување на коловозот

Синоќа екипите на ЈП „Охридски Комуналец“ започнаа активности за нанесување на специјална течност против замрзнување на коловозот. Синоќа екипите на ЈП „Охридски Комуналец“ започнаа активности за нанесување на специјална течност против замрзнување на коловозот. Според оперативниот план, беа опфатени главните сообраќајници во Охрид, стариот дел на градот, населбата „Гоце Делчев“ и селата Елшани и Коњско. Се работи за современ практичен метод кој се применува во зимски услови и не дозволува замрзнување на асфалтот при врнежи од снег.

Continue reading

Главните кандидати за Белата куќа сѐ поблиску до номинација

Њујоршкиот милијардер славеше голема победа во матичната држава Главниот републикански кандидат за номинација во трката за Белата куќа, Доналд Трамп ги освои во вторникот републиканските претседателски предизбори во државата Њујорк, приближувајќи се до освојувањето на доволен број кандидати за добивање номинација, но вечерта беше нешто понеизвесна за Хилари Клинтон за номинација на американските демократи. Главната демократска кандидатка Хилари Клинтон исто така отствари победа во Њујорк и направи голем чекор кон добивањето партиска номинација за претседател на САД. Но, американските телевизии...

Continue reading

logo

Семинар на АХВ во Охрид

Употребата на ветеринарно медицинските препарати во лекувањето на животните и нивното влијание врз храната и здравјето на луѓето ќе бидат главните теми на „Регионалниот семинар за националните контакт точки за ветеринарни препарати“, кој ќе се одржи денес во Охрид. Употребата на ветеринарно медицинските препарати во лекувањето на животните и нивното влијание врз храната и здравјето на луѓето ќе бидат главните теми на „Регионалниот семинар за националните контакт точки за ветеринарни препарати“, кој ќе се одржи денес во Охрид. Овој научен собир го организра Светската организација за здравствена...

Continue reading

Meri Boskova

Почина Мери Бошкова еден од доајените на македонската актерска уметност

Легендарната глумица почина пред нејзиниот 90-ти роденден. Бошкова беше театарска, телевизиска и филмска актерка. Легендарната глумица почина пред нејзиниот 90-ти роденден. Бошкова беше театарска, телевизиска и филмска актерка. Мери Бошкова е родена во Битола на 2 мај 1924 година. Таа ја играла насловната улога во првиот македонски долгометражен игран филм „Фросина“ (1952) на режисерот Воја Нановиќ, како и во првата македонска филмска комедија „Мирно лето“ (1961), во режија на Димитрие Османли. Добитничка е на најголемите признанија во нејзината богата актерска кариера: Стериината награда за...

Continue reading

ajfelova kula

Штрајкуваат вработените во Ајфеловата кула

Ајфеловата кула, симболот на Париз и една од главните туристички атракции во градот е затворена поради штрајк на вработените. Ајфеловата кула, симболот на Париз и една од главните туристички атракции во градот е затворена поради штрајк на вработените. Синдикатот кој вклучува повеќе од 300 вработени кои работат во кулата, побараа зголемување на платите и подобрување на работните услови. По вчерашните неуспешни седумчасовни преговори меѓу синдикалците и работодавачите, Ајфеловата кула денеска е целосна затворена за посетители. Летната сезона за туристите започна на 15 јуни со ново работното време...

Continue reading

Ban Ki Mun

ООН и натаму останува „најголемата бирократска машина“

Најважната светска организација и понатаму е најмалку функционална. Оваа недела поранешен вработен во ОН го опиша вкоренетиот систем на неказнување внатре во организацијата, истата таа што ги казнува тие што ги објавуваат нејзините грешки во работата. Џејмс Вејзерстром американски дипломат, вели дека добил отказ и бил затворен од страна на полицијата на ОН, која му го претресла станот, откако пријавил можна корупција меѓу високи лидери на ОН на Косово. – Организацијата треба да ги застапува идеалите за човекови права, антикорупција и владеење на правото. Но, од внатре не ги применува,...

Continue reading

slavina

Во среда, Охрид без вода

Во среда, 24- ти април, од полноќ до 18 часот ќе има прекин во водоснабдувањето во целиот град. Како што информираат од Меѓуопштинското јавно претпријатие Проаква , без вода ќе останат и потрошувачите до хотелот „Метропол“, а населените места Лескоец и Велгошти ќе имаат нормално водоснабдување. Прекинот, велат од Проаква, е поради интервенција на водоводната мрежа, односно преземање редовни активности пред почетокот на летната сезона- измивање на водоводната линија, вршење поправки на главните шибери, отстранување дефекти и слично. {loadposition content9}

Continue reading

sdsmstruga

На улица против власта и струшките социјалдемократи

Струшките социјалдемократи два дена ги блокираат главните крстосници во општината. Протестите продолжуваат и денес и утре во интерес на граѓните на Струга поточно во заштита на демократијата и слободата како основни човекови права загарантирани со Уставот на Р. Македонија, изјави претседателот на ОО на СДСМ. Два дена протестираат и струшките социјалдемократи. Го искажуваме својот револт за кршењето на демократијата, слободата и Уставот пред и во собранието на Р.М. од страна на актуелната власт, вели Ристе Ќушкоски актуелниот претседател на ОО на СДСМ – Струга. „Истовремено сакаме да ја информираме...

Continue reading

rabotnik PROAKVA cevki

Охриѓани без вода-ПРОАКВА чистеше резервоари

МЈП „Проаква“ во пролетна акција за чистење на резервоарите од кои Охрид се снабдува со вода. Охриѓани денес во најголемиот дел од денот останаа без вода. Причина: најавената акција на меѓуопштинското јавно претпријатие „ПРОАКВА“ за чистење од талог на градските резервоари. Службите на претпријатието пред се ги сервисираа главните резервоари на локалитетот „Студенчишта“ преку кој, околу 70 проценти од градот се снабдува со вода за пиење, а има капацитет од над 3000 метри кубни. „Денес во Проаква презедовме една поширока акција која е неминовна еднаш во годината мора да ја извршиме. Се работи...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad