Tag: гест

Србија им заблагодари на Хрватите

Гест за почит Благодарност до Хрватска и нејзините граѓани за солидарноста и помошта во соочувањето во незапамтените поплави во Србија, се наведува во соопштението на српската амбасада во Загреб. „Во името на владата на Република Србија и на сите нејзини граѓани многу сме благодарни на владата на Република Хрватска на брзата реакција и искажаната спремност да помогнат. Овој гест има додатна важност имајќи во предвид дека и самата Хрватска се соочува со поплави на својата територија. Уверени сме дека чинот на искажаната солидарност, граѓаните на Србија ќе знаат да го ценат“, се вели во соопштението...

Continue reading

mise

Бесплатен паркинг за Богојавление-Водици

Првиот човек на ЈП „Билјанини изври“, Ристе Мише, за нецел месец на охриѓани и бројните гости што го посетуваат градот за време на големите верски празници им овозможи бесплатен паркинг. Тој смета дека на тој начи допринесуваат организацијата на верските празници да биде полесна и беспрекорнаа воедно тој гест да остави добар впечаток кај гостите. Првиот човек на ЈП „Билјанини изври“, Ристе Мише, за нецел месец на охриѓани и бројните гости што го посетуваат градот за време на големите верски празници им овозможи бесплатен паркинг. Тој смета дека на тој начи допринесуваат организацијата на верските...

Continue reading

gradinka igracki

Празнична донаторска еуфорија во Охрид

Денес хуманоста допре до детското одделение при Општата болница од Охрид и детската градинка „Јасна Ристеска“, како и геријатриското одделение при Општата болница. Вистинска празнична донаторска еуфорија го зафати нашиот град. И денес продолжија хуманите активности, а тоа искрено го почувствуваа најмалите охриѓанчиња. Охридскиот бизнисмен, Љупчо Настоски, уште еднаш ја покажа својата хуманост. Овој пат донираше во детското одделение при Општата болница во Охрид. „Донираме за детското одделение, тоа што им е потребно. Не ми е прва донација, детсково одделение имаше потреба од пижами и од постелнини....

Continue reading

градинка

Дечињата од градинката Јасна Ристеска денес се засладија со колачињата од фирмата Вија Пром

Дечињата од градинката Јасна Ристеска денес се засладија со колачињата од фирмата Вија Пром. Директорката го поздрави ваквиот гест и ги охрабри и останатите фирми кои се во можност да ги израдуваат најмладите. Предновогодишната еуфорија наголемо се чуствува во градинаката Јасна Ристеска. Насмеани и разиграни дечиња со нетрпение чекаат Дедо Мраз да им донесе подароци и да им ги исполни желбите. Денес децата добија подароци и од фирмата Вија Пром која се занимава со производство на слатки и колачи и тоа наменети за странски пазар. Ова е за прв пат слатките задоволства да ги пробаат охриѓанчињата....

Continue reading

Jack Vilshire

Вилшер покажа ама и си доби „среден прст“

Неспортскиот гест упатен кон навивачите на Манчестер Сити младата ѕвезда на Арсенал ќе ја чини два натпревари неиграње по суспензијата која му ја изрече Англискиот фудбалски сојуз (ФА). Неспортскиот гест упатен кон навивачите на Манчестер Сити младата ѕвезда на Арсенал ќе ја чини два натпревари неиграње по суспензијата која му ја изрече Англискиот фудбалски сојуз (ФА). Убедливиот пораз на Арсенал на гостувањето на „Етихад“ изминатава сабота покрај голеадата во која публиката виде дури девет погодока (6:3 за Сити), помина и во неспортскиот гест од страна на Џек Вилшер кон домашните навивачи. Англискиот...

Continue reading

deca

Свечено пуштен во употреба новиот дел на градинката „Јасна Ристеска“

Свечено пуштен во употреба новиот дел на градинката „Јасна Ристеска“. Во трите   занимални и  новата трпезарија  ќе можат да уживаат и да ги поминуваат своите денови дечињата од градов. Задоволството од реализираниот проект беше присутно кај сите посетители на овој настан.   Денес свечено беше отворен новиот дел на градинката „Јасна Ристеска“. Дечињата од оваа градинка фаќајќи го за рака Градоначалникот Александар Петрески го однесоа до трите   занимални и  новата трпезарија во која ќе можат да уживаат и да ги поминуваат своите детски денови нивните нови другарчиња кои треба да пристигнат од...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top