Tag: Георгиевски

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ГЕОРГИЕВСКИ НА УВИД НА ГРАДЕЖНИТЕ АКТИВНОСТИ КАЈ РЕКА ГРАШНИЦА

Градоначалникот Константин Георгиески денеска направи увид на градежните активности за уредување и проширување на коритото на реката Грашница кои се реализираат од пресекот на булевар„ Туристичка“ со улица „Железничка“ во должина од околу 170 метри. Градоначалникот Константин Георгиески денеска направи увид на градежните активности за уредување и проширување на коритото на реката Грашница кои се реализираат од пресекот на булевар„ Туристичка“ со улица „Железничка“ во должина од околу 170 метри. По расчистувањето, речното корито ќе се бетонира и ќе се обложи со камен. Вредноста на проектот е...

Continue reading

Министерот Адеми и градоначалникот Георгиевски остварија средби во седиштето на УНЕСКО во Париз

Министерот Едмонд Адеми, во својство на претседател на Националната Комисија за УНЕСКО, заедно со градоначалникот на Охрид д-р Константин Георгиевски, вчера 30 септември во Париз, Франција, оствари работни средби со УНЕСКО за прогресот во зачувување на природното и културното наследство во Охридскиот регион. Министерот Едмонд Адеми, во својство на претседател на Националната Комисија за УНЕСКО, заедно со градоначалникот на Охрид д-р Константин Георгиевски, вчера 30 септември во Париз, Франција, оствари работни средби со УНЕСКО за прогресот во зачувување на природното и културното наследство...

Continue reading

ИВАН ЛОТЕСКИ НА ПРИЕМ КАЈ В.Д. ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ГЕОРГИЕВСКИ

Вршителот на должност градоначалник, Константин Георгиевски денес во својот кабинет го прими Иван Лотески кој го пронајде чесниот крст во осветените езерски води на големиот христијански празник Богојавление – Водици. Вршителот на должност градоначалник, Константин Георгиевски денес во својот кабинет го прими Иван Лотески кој го пронајде чесниот крст во осветените езерски води на големиот христијански празник Богојавление – Водици. На средбата се сумираа впечатоците од неодамнешната црковно народна манифестација која се организира по повод празникот , а на која присуствуваа бројни охриѓани и...

Continue reading

Константин Георгиевски избран за в.д. градоначалник на Охрид

Поради смртта на градоначалникот Јован Стојаноски и престанок на функцијата, денес заврши законската постапка за избор на в.д градоначалник. Поради смртта на градоначалникот Јован Стојаноски и престанок на функцијата, денес заврши законската постапка за избор на в.д градоначалник. На вонредната седница на советот на Општина Охрид што се одржа денеска, Константин Георгиевски инаку координатор на советничката група на СДСМ од Охрид со 15 гласа „За“ е избран за вршител на дејност градоначалник на Општина Охрид. после смртта на градоначалникот Општина Охрид испрати известување до Министерството...

Continue reading

Вмро НП

Во Македонија се владее со страв, уцени и казни, рече Љубчо Георгиески од партиската конвенција во Охрид

Во Македонија се владее со страв, уцени и  казни, рече Љубчо Георгиески од партиската конвенција во  Охрид. Земјата  е пред крстопат да продолжи да назадува и да се одалечува од ЕУ и НАТО со политиките на актуелната владејачка гарнитура или да тргне храбро во промени кои ќе ја спасат државата и ќе ја вратат надежта кај граѓаните, рече лидерот на ВМРО НП Љубчо Георгиевски на партиската конвенција која се одржа во  Охрид.  Место за еуфорија нема затоа што живееме очајно во сите сегменти од животот и треба да го  вратиме достоинството на  државата, рече Георгиевски.  Во својот говор тој ја  нападна...

Continue reading

ikoni

Каде завршуваат македонските икони?

Украдените икони од македонските цркви се продаваат на тајни аукции во Западна Европа и завршуваат во приватни колекции, вклучувајќи ги и оние на руските тајкуни, пренесува „Вечер“. Украдените икони од македонските цркви се продаваат на тајни аукции во Западна Европа и завршуваат во приватни колекции, вклучувајќи ги и оние на руските тајкуни, пренесува „Вечер“. Ова за српските медиуми го изјавил кустосот од Галеријата на фрески од Охрид, Милчо Георгиевски, кој посочува дека собирно место за украдените артефакти и од средновековните цркви, но и од и археолошките локалитети е Албанија. “Македонските...

Continue reading

zanaetcija

Единствениот занаетчија на рачна резба на кожа и книговез остана без локација за тезга

Единствениот занаетчија на рачна резба на кожа и книговез остана без локација за тезга  Драган Георгиевски  е занаетчија  кој произведува разни  употребни предмети со рачна резба на кожа и хартија.  Тој е единствен занаетчија во градот со овие две  уникатни и ретки дејности постојано обидувајќи се да биде креативен, следејќи ги светските  трендови.  Книговезството е  нивна семејна традиција  повеќе од 3 децении, занаетот го научил и наследил од неговиот татко. Додека тајните на  рачната изработка на длаборез на кожа започнал да ги изучува самоуко, со многу труд, љубов и желба да се направи нешто...

Continue reading

vmro-np

ВМРО- НАРОДНА нема да згасне

„ВМРО- НАРОДНА нема да згасне. Сега ќе имате работа со вистинското ВМРО“, порача на денешната прес конференција претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-Народна, Ванчо Костоски. „ВМРО- НАРОДНА нема да згасне. Сега ќе имате работа со вистинското ВМРО“, порача на денешната прес конференција претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-Народна, Ванчо Костоски. „Апсолутно не е вистина дека ВМРО-НП згаснува“, информира на денешната прес конференција Ванчо Костоски, претседателот на О.К. на ВМРО-НП. Костоски додаде дека една политичка партија може да престане да постои да дејствува, само со одлука...

Continue reading

marjan Dodovski

Додовски од ВМРО-НП премина во ВМРО-ДПМНЕ

Досегашниот лидер на ВМРО – Народна Партија, Маријан Додовски се враќа во ВМРО-ДПМНЕ. Според Додовски атмосферата во партијата била неподнослива па морал да преземе чекор со кој радикално би ги променил состојбите. ВМРО Народна повторно ја превзема Љупчо Георгиевски. Досегашниот лидер на ВМРО – Народна Партија, Маријан Додовски се враќа во ВМРО-ДПМНЕ. Според Додовски атмосферата во партијата била неподнослива па морал да преземе чекор со кој радикално би ги променил состојбите. ВМРО Народна повторно ја превзема Љупчо Георгиевски. Состанокот на извршниот комитет кој првично беше најавен...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top