Tag: Гвардиола

Гвардиола го напушта Баерн Минхен

Баерн Минхен во потрага по нов тренер Пеп Гвардиола го напушта Баерн Минхен на крајот од сезоната и ќе го превземе Манчестер Сити, е ексклузивната информација која ја донесува каталонскиот El Mundo Deportivo во денешното издание. Спрема информациите на овој дневник, Гвардиола веќе потпишал договор со Манчестер Сити овој четврток. Сеуште не се познати деталите на договорот, но Гвардиола спрема наводите на каталонскиот дневник би требало да остане во Минхен до крајот на сезоната. Целата операција ја одработиле Чики Бегиристајн и Феран Сориано, поранешни блиски соработници и пријатели на Гвардиола...

Continue reading

Се појави фотографија на Гвардиола со неговите жртви

Капка која ја прелеа чашата е продажбата на иконата на Баерн Капката која ја прелеа веќе преполната чаша и гневот спрема Пеп Гвардиола беше продажбата на нивната икона Бастиан Швајнштајгер на Манчестер Јунајтед. Најверните навивачи на Баерн развија транспарент во Минхен кој за миг стана хит на социјалните мрежи и на навивачките форуми.“До Пеп и неговиот слуга Румениге – го уништивте нашиот идентитет”, напишале на транспарентот.Во исто време на социјалните мрежи се појави и интересна фотографија на Пеп Гвардиола од времето кога го превземаше клубот од Јуп Хејкенс.На прв поглед фотографијата од...

Continue reading

Пеп Гвардиола против историјата

Баерн Минхен брка нешто што никогаш не успеал Фудбалерите на Баерн вечерва на својата Алианц арена против Порто ќе мора по прв пат во својата историја да надомести два гола од првиот натпревар во некое европско натпреварување, доколку сака да оди понатаму. Порто минатата среда ги искористи сите подароци на одбраната на Баерн и со три погодоци во мрежата на Ноер го совлада првакот на Германија со 3-1 во првиот натпревар. И покрај лошиот настап, играчите сеуште веруваат во позитивен исход, кога ќе се собере вкупниот резултат. “Не смееме во натпреварот да влеземе со превисок набој. Мораме да бидеме...

Continue reading

Комплетниот лекарски тим на Баерн го напушти клубот

Драма во Баерн Минхен, виновник е Гвардиола Гостувањето на Баерн во Порто не донесе само пораз од 3-1 туку и заминување на комплетниот лекарски тим. Виновник за оваа ситуација е Пеп Гвардиола кој ги обвини токму нив за поразот во четвртфиналето на Лигата на шампиони. Да потсетиме, Баерн во клучната фаза од сезоната игра без најголемите ѕвезди Рибери, Робен, Швајнштајгер, Алаба, Мартинез, а од неодамна во натпреварот со Леверкузен се повреди и важниот дефанзивец Мехди Бенатиа. Токму неговата повреда го предизвика Гвардиола да направи, за Германците, прилично безобразен потег. Се свртел спрема...

Continue reading

Гвардиола изнесен пијан од ноќен клуб

Дали е тоа причината на срамотењето на Баерн против Реал По освојувањето на Бундес лигата, играчите со менаџерот на Баерн Минхен на чело, отишле во ноќен клуб и се опијаниле, тврди ирски новинар. Ирскиот новинар Eamon Dunphy тврди дека за елиминацијата на Баерн од Реал во полуфиналето на Лигата на шампиони е виновна пијанката на Баварците по освојувањето на титулата во Бундес лигата. Dunphy тврди дека од свои извори дознал како таа вечер, Пеп Гвардиола, наводно го носеле пијан од клубот и дека по таа бурна вечер играчите ја смениле сликата за својот тренер. „По освојувањето на Бундес лигата,...

Continue reading

Кој ќе е прв финалист во Лига на шампиони ?

Баерн Минхен или Реал, ќе дознаеме вечерва   Историјата е на страна на Баварците, кои на свој терен никогаш не загубиле од Мадриѓаните. Во досегашните 9 средби во Минхен, Баерн славел 8 пати и еднаш одиграле нерешено. Меѓутоа Карло Анчелоти пак никогаш во кариерата не загубил од актуелен европски шампион. Баерн и Рeал досега одиграле пет полуфинални средби во Лига на шампиони, а кралскиот клуб успеал само еднаш да избори пласман во финале. Двете екипи за викендот славеа во своите шампионати, Баерн против Вердер со 5-2, а Реал против Осасуна беше убедлив со 4-0. Тренерот на актуелниот шампион,...

Continue reading

Дали е проблемот во Меси или во Барселона?

Меси се чувствува незаштитено Зборовите на некогашниот тренер на Барселона, Пеп Гвардиола, „Ако Меси не игра добро, тоа значи дека во вашето опкружување нешто не е добро“, на најдобар начин можат да послужат за анализа на моменталната состојба во каталонската екипа. На третопласираната екипа во Примера оваа сезона не и цветаат рози, а во центарот на вниманието на шпанските медиуми е апатичната игра на Лионел Меси на последните три меча. Аргентинецот не е проблем на Барселона но факт е дека Меси го има. Како што пренесува шпански Sport, најсериозен проблем за слабите изданија на Меси е тоа што...

Continue reading

Jurgen Klop

Јирген Клоп ќе биде новиот Мурињо

Јирген Клоп, одличниот фудбалски стратег од клупата на германскиот првак Борусија Дортмунд, веќе подолг период бележи резултати за почит. Јирген Клоп, одличниот фудбалски стратег од клупата на германскиот првак Борусија Дортмунд, веќе подолг период бележи резултати за почит. Со оглед на неговиот темперамент, многумина го споредуваат со португалскиот колега Жозе Мурињо, шефот на стручниот штаб на Реал Мадрид. Па така, би можеле да заклучиме дека на Каталонецот Пеп Гвардиола, кој во јуни ќе го преземе Баерн Минхен, можеби и нема да му недостига ривалството со Мурињо.Самиот Клоп, кој е обожуван...

Continue reading

Gvardiola

Гвардиола: Мурињо е најдобриот менаџер во светот

Пред првиот полуфинален натпревар од Лигата на Шампионите меѓу Интер и Барселона менаџерот на каталонскиот состав Пеп Гвардиола на прес конференција имаше полна уста комплименти за харизматичниот португалец Жозе Мурињо. Одма откако што неговиот тим стигна во Милано по 12 часа патување со автобус тренерот на актуелниот европски шампион се обрати пред новинарите. „Не очекува навистина тежок натпревар. Играме против добар тим кој од клупата го предводи најдобриот светски тренер во моментов.“ „Каде што работел, дали во Португалија, Англија или Италија, освојувал шампионски титули, па дуелот против...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top