Tag: вселенски

logo

NASA Space Apps Challenge 2014 во Македонија

NASA Space Apps Challenge 2014 во Македонија ќе се одржи во Скопје на 11 април. NASA Space Apps Challenge 2014 во Македонија ќе се одржи во Скопје на 11 април. Интернационалниот настан “NASA Space Apps Challenge” е дводневен хакатон за време на кој тимови од технолози, научници, програмери, дизајнери, артисти, претприемачи и студенти низ целиот свет, соработуваат и се поврзуваат со јавно достапни информации за да дизајнираат иновативни решенија за глобални предизвици. Настанот опфаќа колаборативно решавање на проблеми со главна цел, да произведе релевантни “open-source” решенија кои што ќе ги...

Continue reading

zgradata na Jobs

Џобс гради вселенски брод на копно за своите вработени

Првиот човек на “Ејпл“ Стив Џобс претстави уште еден, ултра амбициозен план. Компанијата е соочена со проблем на недостиг од простор за своите 13.000 вработени па Џобс и екипата одлучиле да направат не само нов работен простор за своите работници, туку и да го направат толку единствен, да изгледа како да не е од овој свет. Првиот човек на “Ејпл“ Стив Џобс претстави уште еден, ултра амбициозен план. Компанијата е соочена со проблем на недостиг од простор за своите 13.000 вработени па Џобс и екипата одлучиле да направат не само нов работен простор за своите работници, туку и да го направат толку...

Continue reading

vselenski otpad

Русија ќе чисти по надвор

Речиси 2 милијарди долари изнесува буџетот за последната руска вселенска програма, чија единствена задача ќе биде да ја зачисти Земјината орбита од метеорити и отпадоци од околу 600 сателити со поминат рок кои гравитираат околу планетава. Речиси 2 милијарди долари изнесува буџетот за последната руска вселенска програма, чија единствена задача ќе биде да ја зачисти Земјината орбита од метеорити и отпадоци од околу 600 сателити со поминат рок кои гравитираат околу планетава.Руската ракетно – вселенска корпорација најави дека проектот треба да биде завршен од 2020-та до 2023-та а откако сателитот...

Continue reading

mars

НАСА го обелодени планот за колонизација на Марс

Научната фантастика наскоро би можела да стане реалност – луѓе би можеле да бидат испратени на Марс, “со билет во еден правец“, според амбициозниот план кој го подготвува американската вселенска агенција НАСА, со цел трајна колонизација на други планети, пишува денеска “Телеграф“. Официјални лица од НАСА потврдиле дека во тек се тестирања за да се утврди дали космонаутите би можеле да бидат трајно испратени на црвената планета, или пка на нејзините месечини, каде би основале човечки колонии. Мисијата вредна повеќе милијарди фунти, наречена “Стогодишен вселенски брод“, е иницијатива на еден од...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top