Tag: вселенскиот

Започнува вселенскиот туризам

SpaceX соопшти дека туристите ќе се возат до месечината, но леталото нема да слетува на неа Приватната компанија SpaceX соопшти дека ќе превезува двајца туристи околу Месечината следната година, објави денес нејзиниот директор Elon Musk. Две лица кои се познаваат побарале од компанијата да ги превезе на една седмица на долг лет околу месечината, а Musk не сакал да ги наведе имињата на идните вселенски туристи, ниту колку ќе чини нивното патување. Тој рекол дека тие веќе платиле “значаен” депозит. Musk рекол и дека SpaceX е на пат да лансира астронаути до Меѓународната вселенска станица...

Continue reading

Вселенскиот центар Kennedy во опасност

Доведени во прашање понатамошните операции “Постојат причини бидејќи проблемот е очигледен”, рекол Peter Adams професор по геологија на Универзитетот во Флорида. Проблемот е подигнување на нивото на морето кое му прети на вселенскиот центар Kennedy на Флорида и ги доведува во опасност идните операции на центарот. Тој и колегите ги објавиле резултатите од своите истражувања токму на денот кога од тој центар е направен првиот успешен лет на американското беспилотно летало, капсулата Orion, кое ја направи  трасата на евентуалното превезување на луѓе на Марс. Леталото по четири часа летање по планот,...

Continue reading

olimpiski ogan

Олимпискиот оган се врати од вселената

Како што беше планирано, капсулата на вселенскиот брод “Сојуз ТМА – 09М” слета во Казакстан рано утринава. Сите во неа се чувствуваат добро. Како што беше планирано, капсулата на вселенскиот брод “Сојуз ТМА – 09М” слета во Казакстан рано утринава. Сите во неа се чувствуваат добро. Приземјувањето се случи на околу 147 километри од градот Џезказган во 03:49 часот по македонско време.Околу капсулата се распна шестметарско бело платно, за да се испочитува олимписката симболика. Факелот ќе биде предаден од командант на екипажот Фјодор Јурчихин на претставник на олимпискиот комитет. Се очекува токму...

Continue reading

Vartolomej

И вселенскиот патријарх заинтересиран за чудото во Св. Димитрија

За несекојдневниот феномен што се случува со фреските во скопската црква Св. Димитрија се заинтресирал и вселенскиот партијарх Вартоломеј кој денеска во Истанбул се сретна со претседателот Ѓорге Иванов. За несекојдневниот феномен што се случува со фреските во скопската црква Св. Димитрија се заинтресирал и вселенскиот партијарх Вартоломеј кој денеска во Истанбул се сретна со претседателот Ѓорге Иванов. Иванов утрово во Цариградската патријаршија присуствуваше на литургија  за што ја предводеше Вартоломеј Тема на разговор биле и нерешените црковни проблеми. “Секоја посета на Истанбул ја користам...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top