Tag: времиња

Грен слем податок според кој Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња

Со пласманот во финалето на Ролан Гарос, најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ влезе во историјата на грен слем натпреварувањето и дефинитивно покажа дека е најдобар на сите времиња. Српскиот ас е првиот тенисер кој има шест или повеќе финалиња на сите грен слем турнири и го престигна Швајцарецот Рожер Федерер, кој остана на второто место на оваа листа. Ноле играше 9 пати во финалето на „Австралија опен“, осумпати на „УС Опен“, 6 пати на „Вимблдон“, додека во недела ќе биде на теренот во Париз по 6-ти пат во битката за трофејот. Потсетување дека негов ривал во финалето во францускиот...

Continue reading

Стевоски: Денешниот ден нема да биде ист со утрешниот и ќе дојдат подобри времиња

Денешниот ден нема да биде ист со утрешниот и ќе дојдат подобри времиња, ова е животното мото на Стевче Стевоски, кандидатот за градоначалник од партијата Демократи. Мотивот за да се кандидира за градоначалник му е Охрид да се врати на вистинскиот пат на развој и просперитет. Денешниот ден нема да биде ист со утрешниот и ќе дојдат подобри времиња, ова е животното мото на Стевче Стевоски, кандидатот за градоначалник на Охрид од партијата Демократи. Стевоски основно образование завршил во ОУ „Св. Наум Охридски„ во Пештани, средно полициско училиште завршил во „Елисие Поповски- Марко“ во Скопје...

Continue reading

За прв пат во Македонија најпознатата виолинистка на сите времиња – Ванеса Меј

Ванеса Меј Венкорн Николсон професионално позната како Ванеса Меј е британска мега популарна виолинистка. Атрактивната и популарна виолинистка некогаш била нарекувана како “Чудо од дете”, а сега е една од најпознатите виолинистки на сите времиња.  Позната е по спојот на техно и класичниот стил во своите изведби. Уште на свои 16 години ги поместува музичките граници кога го објавува албумот “Violin Player” формирајќи необичен микс на џез, поп и техно звук, но се издвојува и по нејзините сценски настапи и необичен изглед. Албумот веднаш по објавувањето се нашол на Топ листите во над 20 земји од...

Continue reading

свр

Со „Стари времиња“ започнува репертоарот на охридскиот театар

Со „Стари времиња“ започнува  репертоарот на охридскиот театар. Претставата „ Стари времиња“ утревечер, премиерно  ќе се игра пред охридската публика. Под режисерското водство на Нела Витошевиќ играат актерите  Горан Стојаноски, Јасмина Билаловиќ и  Ирена Ристиќ. Ветуваат драмско задоволство во траење од 55 минути.  „ Стари времиња беше одиграна минатата година на  фестивалот  Охридско лето. Се одигра и на фестивалот во Струмица. Ова е премиера во нашата  матична куќа. Претставата е наградена со Европска награда за театарски сензибилитет “, кажа директорот на Народниот театар , Горан Стојаноски....

Continue reading

stari vreminja

Охридскиот театар со „Стари времиња“ на Пинтер ќе отвора нови прашања за фестивалската публика

Кризата во бракот во четириесеттите години, влијанието на минатото врз сегашноста ова се темите и прашањата кои ќе бидат отворени на уште една премиера на фестивалот Охридско лето. Исклучително комплексниот и психолошки текст „Стари времиња“ на Харолд Пинтер ќе отвори нови прашања пред публиката на Охридско лето. Во изведба на Охридскиот народен театар, оваа премиера преку евоцирање на спомени прикажани преку мислите на актерите ќе се обиде да ги одговори на предизвиците на брачните кризи во четириесеттите години, но и постојаното влијание на минатото врз случувањата во сегашноста. „Во таа смисла...

Continue reading

Видео: Првиот трејлер за Jurassic World со огромен интерес

Огромно интересирање на гледачите на YouTube Во 1993 година Steven Spielberg го режираше Jurassic Park кој предизвика неверојатно внимание кај публиката што во експресно време стана најуспешен филм на сите времиња, заработувајќи 920 милиони долари во кината ширум светот. Првото место меѓу комерцијалните филмови го држеше дури 4,5 години, а моментално е на деветто место меѓу најуспешните на сите времиња. По првенецот, снимени се уште две продолженија во релативно краток рок, во 1997 и 2001 година. На таа трилогија застана сѐ, но Spielberg заедно со екипата одлучи по 22 години од успешниот првенец...

Continue reading

Voca People

Извонредните Voca People ја воодушевија публиката на Антички

Нивниот театарско-музички перформанс не остави никого рамнодушен. Антички театар синоќа исполнет до последно место. Израелскиот вокално-театарски состав, Вока пипл, не остави никого рамнодушен. Нивното извонредно а-капела пеење во комбинација со модерните звуци низ бит бокс, ја крена на нозе публиката на антички, а во нивниот настап особено уживаше помладата популација. Нивната програма насловена како „Историјата на музиката во 5 минути“, се состоеше од музика од филмовите „Вљубени момчиња“, „Жени во лов“, „Класични времиња“, „Титаник“, вклучуваше изведба на најпопуларните опери, евергрини но...

Continue reading

Ole Bjorndalen

Најуспешниот зимски олимпиец на сите времиња

Норвешкиот биатлонец Оле Ајнар Бјорндален стана најуспешниот спортист на Зимските олимписки игри на сите времиња откако го освои 13-тиот медал. Норвешкиот биатлонец Оле Ајнар Бјорндален стана најуспешниот спортист на Зимските олимписки игри на сите времиња откако го освои 13-тиот медал. Тој како член на норвешката мешана штафета го освои златниот медал во Сочи, осми во својата кариера. Четириесетгодишниот Бјорндален со тоа го собори сопствениот рекорд кој го делеше со сонародникот Бјорн Дели. Бјорндален, кој исто така во својата кариера има освоено 19 титули на светските шампионати, a походот...

Continue reading

Chanel no 5

Дали ЕУ ќе го забрани легендарниот „Chanel No.5“

Познатиот “Шанел 5“, еден од најпродаваните парфеми на сите времиња, може да биде забранет на пазарите на Европската унија, бидејќи содржи состојки кои предизвикуваат алергија. Познатиот “Шанел 5“, еден од најпродаваните парфеми на сите времиња, може да биде забранет на пазарите на Европската унија, бидејќи содржи состојки кои предизвикуваат алергија. Ова е не единствениот парфем од светските производители, кој веќе нема да го има на полиците на дрогериите во Европа. Во извештајот на Научниот одбор за заштита на потрошувачите на ЕУ, се наведени три алергени – синтетичката супстанца HICC и две...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top