Tag: вратот

Чудотворна метода за подмладување

Метода со помош на коцкa мраз Feng Fu во кинеската акупунктура е името за местото на тилот помеѓу тетивите во пределот на вратот, односно дупката каде се соединуваат главата и вратот. Ако редовно ставате коцка мраз на ова место, Кинезите тврдат дека организмот се подмладува, болестите исчезнуваат а вие сте порасположени и полни со енергија. Методата се состои во тоа што ќе ставите една коцка мраз, која ќе ја фиксирате со завој или некоја крпа, ќе ја ставите на местото Feng Fu и ќе ја држите 20 минути. Доколку ова го правите редовно, со паузи од 2-3 дена, наутро и навечер, ќе заборавите на настинки,...

Continue reading

Протест , “Борба за правда”

Протест против насилство во општеството Стотина луѓе се собрале денес во центарот на Белград, протестирајќи против насилството во општеството и пуштањето на слобода на осомничени за убиства и нерешени злосторства. Собраните на Плоштадот Република носеле транспаренти “Ние се бориме за правда”, “Сите ние сме Федор” и “Правда за Вук и Владислав”, потсетувајќи на убиства кои не се решени. Дејана Вукадиновиќ вели дека искрено се надева дека акцијата ќе донесе резултати, затоа што луѓето сакаат правда и вистина. “Се убива недолжен млад свет, судењата се катастрофални, се апси Мишковиќ и власта покажува...

Continue reading

Кандидат за медал доживеа несреќа

Настрадал на пат за Сочи Еден од главните кандидати за златниот медал во слалом на зимските олимписки игри, Феликс Нојројтер (29), доживеа сообраќајна несреќа. Моментално вториот во светскиот куп во четвртокот тргнал за Сочи, но на пат кон Минхенскиот аеродром, од каде требаше да полета за Сочи, доживеа сообраќајна несреќа. Како што известуваат германските медиуми, автомобилот на Нојројтер изгубил контрола на автопатот, и удрил во заштитната ограда. Нојројтер е примен во болницата во Минхен, а информациите велат дека германскиот скијач ги повредил грбот и вратот, но не е познато во колкава мерка...

Continue reading

macka

Само еден од митовите за мачките

Сигурно знаете барем еден мит поврзан за мачките. Повеќето од нив се бесмислици. Но еден од нив излегува дека е точен. Доколку ја притиснете кожата на мачката од задната страна на нејзиниот врат, таа е неподвижна.Всушност, слични ефекти биле забележани и кај други животни, вклучувајќи ги и глувците, зајаците, кучињата и други. Овој феномен најмногу се забележува кај новороденчињата, кога мајката ги пренесува од едно место до друго. Многу истражувања се обиделе да ја објаснат причината за појавата, но неуспешно. Изминатиот век, мачките биле цел на повеќе експерименти. Мачките биле притиснати...

Continue reading

rabota na kompjuter

Болеста наречена компјутер

Ако постојано работите со компјутер, почитувајте две основни правила:…. Ако седите пред компјутер со покренати раменици, главата ви е наведната напред или на една страна и чувствувате тензии во вратот и вратните мускули, тоа ќе предизвика застој на системот на `рбетни артерии и кршење на нормалниот крвоток во мозокот, кој води до главоболка, побрз замор, намалување на меморијата, зголемување на крвниот притисок, болки во срцето и аритмија… Ако постојано работите со компјутер, почитувајте две основни правила: – почесто менувајте ја позата– проверете ја мускулната напнатост Ставете...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top