Tag: вранишковски

владика

Апелација го одложи случајот за Вранишкоски

Апелација ја одложи јавната седница за случајот „Расколник“, во кој првообвинет е расчинетиот владика Вранишковски. Апелација ја одложи јавната седница за случајот „Расколник“, во кој првообвинет е расчинетиот владика Вранишковски. Неговата одбрана тоа го коментира како неодговорност на судот.Ново рочиште е закажано за 18 јули, за случајот во кој Вранишковски е обвинет за проневера на 250.000 евра црковни пари и обид за нивно перење преку купување на имот и земјиште во Скопје и во Штип на име на ПОА и нејзините припадници. {loadposition content9}  

Continue reading

ruska crkva

МПЦ, СПЦ, РПЦ …

Македонската православна црква нема да го одбие руското посредување за спорот со Српската православна црква. Македонската православна црква нема да го одбие руското посредување за спорот со Српската православна црква, но таквата понуда Руската православна црква се уште не испратила официјално во Скопје, изјави македонскиот митрополит Тимотеј, пренесува српски Курир. Тој, на изјавата на митрополитот на Руската православна црква Иларија Алфејава, дека неговата црква може да посредува за конечен крај на расколот меѓу Српската и Македонската црква, изјви дека предлогот на Русите е добар, но дека...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top