Ознака: вести

bloger

Блогерот од Либерија

Post Views: 0 Во Либерија, земја каде што радиото и телевизијата се луксуз и повеќето луѓе не можат да си ги дозволат, постои еден новинар кој пронајде начин како да носи дневни вести и информации до неговите сограѓани – преку црна табла. Идејата за овој весник видела светлина во 2000 на сред 14 годишната граѓанска војна во Либерија. Алфред верувал дека добро информираните граѓани се клучот за новата преродба на Либерија после толку години војна. Секое утро, Алфред купува голем број весници и ги разлистува за најважните случувања. За интернационалните вести тој оди...

Continue reading

Светска агенција почна со новинари – роботи

Post Views: 0 Светската агенција Associated Press уште пред шест месеци најави, а потоа и го имплементира системот во кој за пишување статии користи “новинари роботи”. Имено, програмата е осмислена на начин така што пишува статии за работните резултати и известувањата од компаниите, за новинарите да имаат повеќе време за следење на трендовите, пронаоѓање нови приказни и ексклузивни вести. Програмата се вика “Automated Insights” и секој квартал објавува околу 3.000 вести од бизнисот и известувањата од компаниите, а таа бројка од ден на ден расте сѐ повеќе. Кварталната добивка,...

Continue reading

bbc

BBC на македонски-рест ин пис

Post Views: 0 Македонската редакција на Светскиот сервис на Би-Би-Си, денеска за последен пат емитува од Лондон вести на македонски јазик, откако на крајот од јануари годинава Управата на оваа британска медијска јавна компанија одлучи да ја укине секцијата на македонски, како и програмите на српски и албански јазик, објаснувајќи го тоа со потрбата од штедење, јави дописникот на МИА од Лондон. Емисијата вести во 17,30 часот по британско време, што овојпат ќе трае половина час ќе го означи крајот на секцијата која во Би-Би-Си постоеше нешто повеќе од 15 години. Уште околу...

Continue reading

vesti

Што кажаа на вести???

Post Views: 0 Холандската водителка Лаила Абид веќе со години гласи за една од најубавите жени во својата работа.Таа е водителката на вести на холандската телевизија “NOS” По последните вести што ги водела Лаила станала вистинска ѕвезда. Имено, под црното сако, Лаила облекла секси чипкан градник кој го истакнал целиот раскош на нејзините гради. Сега замислете ја како води вести на некоја македонска телевизија. „Инфлација, инвестиции, Груевски, Црвенковски…што? Ма што е важно. Жено дај едно пиво да уживам во дневников!“ {hwdvideoshare}id=1509|width=300|height=225{/hwdvideoshare} {loadposition...

Continue reading

ugostiteli

Македоснките угостители бараат помал ДДВ

Post Views: 0 Намалување на ДДВ за храна во рестораните, субвенции, наменско трошење на туристичката такса, ова се дел од барањата на Здружението за угостителство и туризам, пренесува 24 Вести. Од Здружението укажуваат дека поради високите трошоци, угостителите работат со намален профит. Од Здружението велат дека и покрај порастот на цените на енергенсите, угостителите нема да ги зголемат цените на услугите, иако работат со намален профит.Во меѓувреме, угостителите со Македонската музичка индустрија ја договорија месечната тарифа што треба да ја плаќаат хотелите и рестораните...

Continue reading

Лоши вести за љубителите на порнографијата

Post Views: 0 По студијата која покажала дека луѓето кои гледаат порнографски содржини стануваат мрзливи, еве уште едно истражување на слична тема. Имено, новото истражување носи потенцијално лоши вести за љубителите на порнографските содржини – мажите кои редовно гледаат порно материјали имаат помали мозоци. Така покажала студијата на институтот Max Planck во Берлин објавена во научното списание Jama Psychiatry. Научниците со магнетна резонанца снимиле 64 мажи на возраст од 21-45 години. Се покажало дека тие кои често гледаат порнографија имаат помал стриатум – дел од невролошкиот...

Continue reading

Nade Nice

ТелевизијА ТВМ започна со емитување на вести за глуви и наглуви лица

Post Views: 0 „Информација за секого без предрасуди“ е проект кој се реализира во рамките на програмата на ТелевизијА ТВМ, со помош на Лајонс клубот „Охрид“ и Локалната самоуправа. Целта на проектот е решавање на еден од најгорливите проблеми на глувите и наглуви лица од Охрид – ненавремен пристап до секојдневните информации кои се од пресудно значење за нормално функционирање. За таа цел, ТелевизијА ТВМ започна со емитување на специјално издание на ТВМ Дневникот во 20:00 часот, во кое се содржани сите дневни информации, претходно обработени и прилагодени на гестовниот...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top