Ознака: вести

Франција го казни Гугл поради непочитување на авторски права за вести

Post Views: 0 Американскиот технолошки гигант во текот на следните два месеци мора да достави предлози за тоа како ќе ги обесштети новинските агенции и другите медиуми за користење на нивните вести. Доколку не го стори тоа, се соочува со казни до 900.000 евра на ден. Медиумите АПИГ, СЕПМ и АФП го обвинуваат технолошкиот гигант дека не разговарал со нив со добра волја за да се најде заеднички јазик за надоместок за новинарските содржини на интернет, според неодамнешната директива на ЕУ. Случајот сам по себе се фокусира на тоа дали Гугл ги прекршил привремените наредби издадени...

Continue reading

Пецаков и Китески ги демантираа лажните вести: Градоначалникот и секретарот на општина Охрид не се позитивни на корона

Post Views: 0 Градоначалникот Кирил Пецаков ги демантираше пишувањата дека е позитивен на Ковид-19. Оваа реакција следи откако неколку медиуми објавија дека Пецаков бил позитивен на коронавирусот.По шо гледам дека се шири брзо, интересна тема како и да е… Се тестирав, не заради симптоми туку заради патување во странство и најбитно и до ден денес никакви симптоми. Немат полошо ко ќе се составуваат текстови по охридски кафани, без да се јавите и да прашате. Добра ноќ – напиша Пецаков на Фејсбук и притоа приложи и фотографија од тестот.Демант пристигна и од секретарот...

Continue reading

Измамниците не седат со скрстени раце

Post Views: 0 Кога се појавуваат потенцијални катастрофи, на измамниците можат да им донесат големи заработки. Додека и понатаму се трага по авионот на малезиската авио-компанија кој мистериозно исчезна пред десетина дена, некои измамници одлучиле да ја искористат оваа прилика и да заработат пари ширејќи линкови со лажни вести за тоа дека авионот е пронајден. Станува збор за слично сценарио како и порано во разни трагедии, како што беа цунамите во Јапонија или земјотресот на Филипини, кога по интернет се проширија лажни линкови со наводни вести поврзани со овие трагедии...

Continue reading

ozon

Нашата планета самата се лекува

Post Views: 0 Конечно некоја добра вести на тема екологија: озонската дупка над јужниот пол се намалува. Моментално е најмала во последниве десет години. Сателитските снимки на Антарктикот покажуваат закрепнување на озонскиот слој на Земјата. Неговото тенчење започна во 80-тите години на минатиот век и понекогаш беше проретчено и до 70 проценти.Снимките покажуваат дека 2012-та била најдобра во изминатата деценија. Антарктикот е поранлив од Арктичкиот круг поради силните ветришта кои се претвораат во циклони кои ја намалуваат температурата. А фреоните прават поголема беља...

Continue reading

vo zivo

Норвешка новинарка даде отказ во живо поради здодевни вести

Post Views: 0 Новинарка од една радиостаница во Норвешка ги шокира слушателите кога во текот на емитувањето на програмата во живо даде отказ, а како причина за тоа ги наведе „недостигот на инетерсни вести“ и лошата политика на нејзиниот шефНовинаркара Пиа Бете Педерсен ги информираше слушателите на радиото НРК дека „дава отказ и си заминува“, затоа што сака „повторно слободно да диши и нормално да јаде“.Педерсен во радиото работела 18 месеци, а во своето двеминутно образложение на отказот како прилчина ги посочи карактерите на одговорните лица, лошите услови за работа и...

Continue reading

Лоши вести за Михаел Шумахер

Post Views: 0 Експертите сметаат дека автомобилскиот ас е предолго во кома за да не остави последици на неговиот мозок. Марк Мадер (68), главниот доктор за рехабилитација во Базел смета дека на Шумахер шансите се многу мали. „Се помали се шансите дека Шумахер потполно ќе се опорави. Неговата позната насмевка најверојатно нема повеќе да ја гледаме. Што подолго во кома, помали се шансите дека мозокот ќе се опорави. Шумахер најверојатно ќе има последици“, рекол Марк Мадер во разговор за Blick, кој го претставил како најголем авторитет за повреди на мозок. Се шпекулира дека...

Continue reading

Predrag Samardziski

Голема парична казна за Самарџиски?

Post Views: 0 Нашиот репрезентативец, Предраг Самарџиски се соочува со големи проблеми, кои ги направи поради нелегален трансфер во неговиот поранешен клуб Литвор Ритас, пишува Спортски вести. Имено неговата поранешна менаџерска агенција „Интерперформанс“ поднела тужба до спортскиот суд во Женева, а таа е направена поради тоа што тој побарал да биде застапуван од друга агенција.Судот веднаш ги прифатил аргументите на „Интерперформанс“, што значи дека нашиот репрезетативец погрешил кога при трансфер во Литвос ги користел услугите на друга менаџерска агенција.Одлуката е дека...

Continue reading

Добри вести од Германија, извршена е трансплатанцијата кај Сара, таа се чувствува добро

Post Views: 0 Неколку месечната акција и вистинска мобилизација на охриѓани, но и на целата држава и сите добри луѓе ширум светот, на 12-ти овој месец беше крунисана со зафатот кој беше извршен врз 15-годишната Сара Настеска од Охрид. – Пред два дена, на 12-ти декември се изведе трансплантацијата која се одвиваше во две фази. Прво од братот на Сара, Виктор беше земен потребниот примерок односно коскена срцевина, врз кој потоа беа извршени медицинските процедури и прилагодувања на истиот, а потоа истиот беше трансплатиран врз Сара. Во моментов таа е добра и позитивна....

Continue reading

Лоши вести за планетава

Post Views: 0 Оваа година веројатно ќе биде најтоплата година од прединдустриската доба, објави во Женева Светската метеоролошка организација (WMO). Поради глобалното затоплување и силниот феномен Ел Нињо просечните глобални температури оваа година ќе бидат за еден степен над оние забележани помеѓу 1880 и 1889 година, објави климатската агенција на Обединетите нации. Површината на океаните, исто така, достигнале рекордни температури, а концентрацијата на штетни гасови во атмосферата го преминале прагот од 400 честички на милион во оваа година. “Тоа се лоши вести за планетата”,...

Continue reading

Претпоставки и коментари наместо да се праша втората страна

Post Views: 0 Серија различни текстови во прилог на иста видео снимка се појавија на повеќе дигитални медиуми, на кои заеднички именител им е констатирање и коментирање, со инсинуирање на вмешаноста на Радмина Шекеринска, актуелната министерка за одбрана и носистел на листата во Изборната единица број пет, од коалицијата „Можеме“. Го реценцираме текстот на vecer.mk, насловен :„Боки по дома со другарките Катица и Радмила (фото+видео)“, во кој сајтот информира дека на социјалните мрежи се појави фотографија и видео на неправосилно осудениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски...

Continue reading

Пласирање лажни вести под превезот на „анонимни извори“

Post Views: 0 Пишува: Соња Рилковска Рецензираме вест објавена на порталот Охрид24 на 04.07.2020 под наслов „Лазе Таневски сменет од шеф на изборниот штаб на СДСМ?“. Насловот е поставен во прашална форма, но не е одговорено во текстот што се пласира. Уште во првиот пасус се спинува лажна информација, со која непознатиот автор тврди дека Танески е сменет од позицијата шеф на изворен штаб, користејќи ја добро познатата фраза со повикување на свои високи партиски извори, кои редовно остануваат анонимни. Веста воопшто не е точна, за што СДСМ веднаш објави демант со кој ги негираше...

Continue reading

logo

Петнаесет години МИА

Post Views: 0 На 30 септември 1998 година, Македонската информативна агенција (МИА), започна со редовна продукција. „Едно лице почина, 17 се повредени во земјотресот во Србија“ е насловот на првата вест што МИА ја емитуваше. МИА е јавен информативен сервис, основан од Собранието на Република Македонија во февруари 1992 година. Ангажира педесеттина новинари за вести и новинари-репортери во редакцијата и триесетина новинари-дописници од Македонија и од странство.Агенцијата дневно продуцира од 300 до 350 вести на македонски, англиски и албански јазик, но освен вестите продуцира...

Continue reading

  • 1
  • 2
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top