Tag: бојко

demonstracii

По Борисов, паѓа и владата

Во Бугарија продолжија протестите и по оставката на премиерот Бојко Борисов и неговиот кабинет. Во Бугарија продолжија протестите и по оставката на премиерот Бојко Борисов и неговиот кабинет. Демонстраните го изразија своето незадоволство поради високите цени на струјата и странските монополи. Бугарските граќани синоќа во центарот на Софија повторно го изразија незадоволство од поскапувањето на струјата, и покрај вчерашната оставка на бугарската Влада на премиерот Бојко Борисов. Учесници на протестите, како што јави БТА, изјавиле дека не сакаат предвремени избори „кои би ги довеле на власт луѓето...

Continue reading

Bojko Borisov

Бугарскиот премиер поднесе оставка

Бугарскиот премиер Бојко Борисов рече дека ГЕРБ дошле на власт со волјата на луѓето и дека на истиот начин повторно ќе ја бараат довербата од народот. Бугарскиот премиер Бојко Борисов рече дека ГЕРБ дошле на власт со волјата на луѓето и дека на истиот начин повторно ќе ја бараат довербата од народот. Бугарскиот премиер Бојко Борисов од трибината на парламентот изјави дека на седницата на министерскиот совет, која ќе се одржи денеска на пладне, најави дека ќе поднесе оставка на Владата. Борисов рече дека ГЕРБ дошле на власт со волјата на луѓето и дека на истиот начин повторно ќе ја бараат довербата...

Continue reading

Petreski

Петрески ќе бара помош од Борисов

Петрески ќе побара помош од премиерот на Бугарија Бојко Борисов. Оваа одлука доаѓа по низата укажувања на градоначалникот за критичната ситуација во која се наоѓа Охрид, а за кои, според него, централната власт нема слух. „Градот и езерото, не им припаѓаат само на Охриѓани и на Македонија, туку тие се светско културно наследство, за кое треба да се грижи целиот свет. Кога оценав дека Владата не се грижи доволно за нас, побарав помош од соседите“, вели градоначалникот Александар Петрески, посочувајќи ја незавидната економска состојаба на балканскиот бисер. „Не ми е важно од каде ќе дојде помошта,...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad