Tag: бокс

mma

Македонија дел од европската елита во мешани боречки вештини

Македонскиот тим се најде помеѓу останатите 15 земји учесници, додека во исто време во лигата не успеале да влезат многу поголеми спортски нации како Русија, Ирска, и некои од нашите соседни земји. Македонскиот ММА тим избори место во елитната професионална Европска ММА лига. Ова големо европско натпреварување за прв пат се формира годинава, а дел од него ќе бидат и нашите борци. Според координаторот на Македонскиот ММА тим, Марјанчо Лазарески, оваа европска лига ќе значи и огромна можност за анонимни борци да дојдат до израз и да добијат соодветно признание. „Ние успеавме да влеземе во првите...

Continue reading

supermen

„Супермен“ најсилен и на боксофисот

Филмот „Man of Steel“ на студиото Warner Bros викендов очекувано се најде на врвот на бокс-офисот со заработка од 113 милиони долари. Филмот „Man of Steel“ на студиото Warner Bros викендов очекувано се најде на врвот на бокс-офисот со заработка од 113 милиони долари. Иако аналитичарите предвидуваа заработка од 100 милиони долари, филмот на американскиот бокс-офис предизвика голем интерерс, а досега  целосната заработка изнесува 125 милиони долари.На второто место е филмот „This is the End“ кој од продажба на влезниците во САд и Канада заработи 20,5 милиони долари. На трето место е „Now You See...

Continue reading

naumoski

Стружанец светски првак во кик бокс

Александар Наумоски е светски првак во кик бокс, полулесна категорија. Го сретнавме во својот роден град Струга, ден пред да се врати во рингот во Америка. Заминува во битка по нови титули и успеси. Јавноста заслужува да ја слушне сторијата и патот на успехот на овој млад стружаец кој за кратко време стигна на светскиот врв во боречкиот спорт. Имињата на струшките спортисти се почесто на светската мапа на шампиони. Пред нецел месец титулата светски првак во полулесна категорија до 71 кгр, во кик бокс, ја понесе стружанецот Александар Наумоски. „Животот во Америка ми ги отвори портите кон успехот...

Continue reading

MikeTyson

И Тајсон ќе стане уметник

Поранешниот светски шампион во бокс, Мајк Тајсон кој призна дека се однесувал како „неандерталец”, сака да биде уметник. Поранешниот светски шампион во бокс, Мајк Тајсон кој призна дека се однесувал како „неандерталец”, сака да биде уметник. Мајк Тајсон, поточно, во април на сцената во Лас Вегас ќе го постави својот автобиографски монолог „Мајк Тајсон: неоспорена вистина – во живо на сцената”. „Се надевам дека луѓето ќе се забавуваат, и ќе си заминат среќни. Се надевам дека ќе научат некои работи. Мојата приказна не е убава, во неа има многу грди нешта”, изјави...

Continue reading

nasi hani

Стружанецот Наси Хани со потенцијал да стане светски шампион

Кевин Руни, 54-годишен тренер од Њујорк, е еден од најпознатите и најдобрите тренери во светот. Тој ја тренираше професионалната боксерска легенда Мајк Тајсон, заедно со легендарниот Куз Дамато. Сега под негов надзор е стружанецот Наси Хани. Кевин Руни откри детали од подготовките за мечот што следи на 29-ти мај во Берн против унгарецот  Золт Боди. Кевин Руни, 54-годишен тренер од Њујорк, е еден од најпознатите и најдобрите тренери во светот. Тој ја тренираше боксерската легенда Мајк Тајсон. Со него и со легендарниот Куз Дамато  ја освои и титулата светски шампион. Сега Руни, она што го постигнал...

Continue reading

boks

Тројца Охриѓани, државни прваци во бокс во своите категории

За жал ретко кој знае за нив а градот Охрид во овој спорт не вложува ништо. И покрај тоа што тренираат во неподносливи услови и со дотраена опрема, охриѓаните Сашо Лескароски , Илче Јоноски и Бојан Ристески се државни прваци во бокс во Македонија за 2008 год. Нашиот соговорник Сашо Лескароски вели дека ова му е второ учество на државните првенства и исто така втор освоен златен медал. Лескароски и Ристески од оваа година се вбројуваат во категоријата млади надежи и како такви се стипендисти на Aгенцијата за млади и спорт која во нив гледа идни репрезентативци на Македонија во овој спорт. Овој...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top