Tag: божји

sveti Erazmo

Охриѓани го слават својот чудотворец Свети Еразмо Охридски

Овој свештеномаченик познат по своите чудотворни моќи, игра огромна улога во ширењето на христијанството во Охрид. Црквата на Свети Еразмо вчера и денес вистинско збиралиште на христијаните. Автомобили од сите страни, врвици на луѓе кои пеш тргнале да се поклонат и да запалат свеќа на големиот свештеномаченик. Овој голем христијански празник има посебно место во срцата на охриѓани бидејќи се смета дека токму Свети Еразмо ја има можеби најголемата улога во ширењето на христијанството во некогашен Лихнидос или денешен Охрид. Во пештерската црква на Свети Еразмо на излезот од Охрид, православните...

Continue reading

topka od mraz

Мистериозна топка од мраз во Чешка

Голема топка од мраз се појави во централна Чешка во близина на аеродромот „Божји Дар“. Мистериозно е тоа што деновиве во Чешка температурата е над 15 степени. Голема топка од мраз се појави во централна Чешка во близина на аеродромот „Божји Дар“. Мистериозно е тоа што деновиве во Чешка температурата е над 15 степени.Топката со дијаметар од два метри е најдена во блиската шума, која порано била воен простор и каде луѓето постојано наоѓаат неиспукани гранати и мини. Според очевидец, кој ги извести медиумите и на кои им даде фотографија од топката,  таа е составена од правилни парчиња мраз и потсетува...

Continue reading

sozdavanje

Клуни, Божји дар

И тоа буквално! Во Синсинати беше претставен мурал, реплика на сводот од Сикстинската капела и тоа со Џорџ Клуни во главната улога. Клуни, кој во моментов снима филм во Синсинати, стана инспирација за еден локален уметник кој холивудската ѕвезда ја претставил како Адам во реплика на ремек делото од Микеланџело „Создавањето на Адам“ кое се наоѓа во Сикстинската капела. Делото е насловено “Божји дар за жените” и не се наоѓа во галерија, туку на улица. “Ова е нашиот поклон за Џорџ Клуни”, изјави уметникот Марк Шмит, кој додаде дека сакале да се забавуваат и на ваков начин...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top