Tag: божиќни

Видео: Вака изгледа кога ќе се спојат фудбалскиот и божиќниот дух

Фудбалскиот свет го обиколува божиќната магија од стадионот на Унион во Берлин Не така одамна во 2003 година неколку навивачи на Унион, клуб од негогашниот источен Берлин, се разделиле без да си честитаат Божик. Повторно се собрале по неколку години и одлучиле да испеат божиќни песни на стадионот. По неколку години на An der Alten Forsterai стадионот пееле преку 20.000 навивачи со фамилиите, а така било и минатата вечер. Германскиот второлигаш е еден од оние клубови кои го носат навивачите и кој му пркоси на модерниот фудбал. Навивачите веќе еднаш го спасија клубот со масовно продавање на крв,...

Continue reading

koncert

Градскиот хор исполнува весели Божиќни песни

Градскиот хор исполнува  весели Божиќни песни. Градскиот хор, вечерва ќе има завршен настап пред охриѓани.  30 -тина хористи  ќе изведат Божиќни нумери. Со песните ќе внесат весело пред новогодишно расположение кај своите сограѓани. Концертот нема да биде стандарден туку ќе биде проширен со солисти и настап на гости од  музичкото училиште, напоменува диригентот на хорот  Проф. Александар Димоски. Димоски додава дека вредно и напорно работеле, а за изборот на репертоарот вели дека се труделе да внесат нови содржини.„ На овој концерт ќе бидат исполнети познати нумери кои публиката ги знае. Најпознатите...

Continue reading

turbo-folk pejacka Bugarija

Во Бугарија забранет турбо-фолк за претстојните празници

Новоизбраниот градоначалник на Пловдив, Иван Тотев, го забрани турбо фолкот за Божик и Нова Година. Новоизбраниот градоначалник на Пловдив, Иван Тотев, го забрани турбо фолкот за Божик и Нова Година.Градоначалникот на вториот по големина град во Бугарија се одлучи за зачувување на традицијата во организирањето на двонеделните новогодишни и божиќни забави во центарот на градот а од сите страни ќе ечи поп, рок и божиќни песни, стои во соопштението од градската управа.Тотев ќе дозволи поставување штандови во градот но на нив нема да биде дозволено продавање долна облека и козметика туку слатки,...

Continue reading

shisarka

Моликови шишарки за европските божиќни дрвца

На Пелистер заврши бербата на моликовите шишарки. Овие плодови од моликата се повеќе се барани во Европските земји за производство на лампиони и разни други новогодишни и божиќни украси. На Пелистер заврши бербата на моликовите шишарки. Овие плодови од моликата се повеќе се барани во Европските земји за производство на лампиони и разни други новогодишни и божиќни украси. Илјадници килограми од овие плодови ќе завршат на европскиот пазар. Жителите од подпелистерските села токму во бербата на шишарки најдоа начин за дополнителна заработувачка.Килограм шишараки се плаќа по 35 денари додека моликовото...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top