Tag: божиќниот

Видео: Вака изгледа кога ќе се спојат фудбалскиот и божиќниот дух

Фудбалскиот свет го обиколува божиќната магија од стадионот на Унион во Берлин Не така одамна во 2003 година неколку навивачи на Унион, клуб од негогашниот источен Берлин, се разделиле без да си честитаат Божик. Повторно се собрале по неколку години и одлучиле да испеат божиќни песни на стадионот. По неколку години на An der Alten Forsterai стадионот пееле преку 20.000 навивачи со фамилиите, а така било и минатата вечер. Германскиот второлигаш е еден од оние клубови кои го носат навивачите и кој му пркоси на модерниот фудбал. Навивачите веќе еднаш го спасија клубот со масовно продавање на крв,...

Continue reading

bakraceski

Божиќна честитка од градоначалникот Бакрачески

Во овие празнични моменти, со посебно задоволство, на сите  православни верници од Охрид, од мое лично име и од името на локалната самоуправа им го честитам големиот христијански празник Христово раѓање- Божиќ. Рождеството Христово го означува најзначајниот миг во човековата историја, симболизирајќи ги новите вредности, мирот, човекољубието, толеранцијата и милосрдието. Ова е празник на љубовта, блискоста, добрината и почитувањето помеѓу луѓето. Божиќ претставува возвишување на семејните вредности и разбирањето. Овој празник не потсетува на суштината на христијанското учење, да бидеме скромни,...

Continue reading

post

Православните христијани денес го започнаа Божиќниот пост

Православните христијани денес го започнаа Божиќниот пост. За православните христијани од денес започнува Божиќниот пост. Верниците во следните шест недели, во чест на раѓањето на Господ Исус Христос,  ќе се воздржуваат од консумирање на мрсна храна,  телесни задоволства и  ќе се молат пред Бога. Постите се востановени во рајот , Бог им дал на луѓето забрана да не јадат од дрвотозаз познавање на доброто и злото.Ако тогаш постот им бил потребен на првите луѓе во рајот колку ни е потребен на нас луѓето во ова денешно време , укажува отец Ѓорѓи Блажески. „ Целта на Божиќните пости, но и на останатите...

Continue reading

Hristovoto raganje

На 28 ноември започнува Божиќниот пост

Македонската православна црква ги известува православните верници дека Божиќниот пост почнува на 28 ноември, а божиќните поклади се претходниот ден, односно на 27 ноември. Македонската православна црква ги известува православните верници дека Божиќниот пост почнува на 28 ноември, а божиќните поклади се претходниот ден, односно на 27 ноември. Во изданието на Православниот календар за 2010 година, како што се наведува во соопштението од МПЦ, е направена техничката грешка околу почетокот на Божиќниот пост.На сите верници МПЦ им посакува лесни и од Бога благословени пости. {loadposition con...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad