Tag: божиќна

БОЖИЌНА ЧЕСТИТКА НА В.Д. ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ГЕОРГИЕСКИ

По повод големиот христијански празник Раѓањето Христово – Божиќ, в.д. градоначалникот Константин Георгиески до граѓаните од православна вероисповед упати честитка со желби, за добро здравје, лична среќа, радост и бериќет и празнувањето да го поминат во весела атмосфера. По повод големиот христијански празник Раѓањето Христово – Божиќ, в.д. градоначалникот Константин Георгиески до граѓаните од православна вероисповед упати честитка со желби, за добро здравје, лична среќа, радост и бериќет и празнувањето да го поминат во весела атмосфера. – Со сета своја големина и духовност што овој празник...

Continue reading

torta za ginis

Најдолгата божиќна торта за Гинис

Утрово Кинезите ја направија најдолгата торта во светот. Со должина од 1.068 метри, тортата поминува низ две лобија и преку две скали во шангајскиот хотел, за да стигне право во Гинисовата книга на рекорди. Утрово Кинезите ја направија најдолгата торта во светот. Со должина од 1.068 метри, тортата поминува низ две лобија и преку две скали во шангајскиот хотел, за да стигне право во Гинисовата книга на рекорди. Правењето на тортата се одвиваше во хотелот Пудонг Шангри-Ла во Шангај каде 80 кувари, 24 часа макотрпно работеа на 1.068 метри долгата божиќна торта. Во подготвувањето на тортата биле...

Continue reading

Benedikt

Папата Бенедикт XVI, пред божиќната миса нападнат од жена

Во базиликата Св. Петар во Рим, пред почетокот на божиќната миса, една жена ја прескокна заштитната ограда и го сруши на земјата папата Бенедикт XVI. Во базиликата Св. Петар во Рим, пред почетокот на божиќната миса, една жена ја прескокна заштитната ограда и го сруши на земјата папата Бенедикт XVI. Папата бил нападнат додека се движел кон олтарот. Според првичните информации, жената која го нападнала најверојатно е ментално пореметена личност. Таа била веднаш уапсена од полицијата во Ватикан.Папата по нападот веднаш станал и продолжил со мисата.Ова не е прв ваков инцидент. Минатата година, повторно...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top