Tag: бода

Реал Мадрид со математика до титулата

Дали Барселона ќе се извлече со потешкиот распоред? Барселона со минималната победа кај Селта ги задржа четирите бода предност пред Реал во завршницата на сезоната. Жереми Матје повторно се покажа како еден од клучните луѓе во Барселона. Откако погоди против Реал, донесе важни три бода и од кај Селта. Се извлече Барселона на незгодното гостување по притисокот на Реал кој со неверојатните 9-1 ја демолираше Алмерија. Разликата остана четири бода, а одбројувањето до крајот на првенството застана на девет кола. Толку останаа до крајот, а во Мадрид направиле математика без калкулации. Ги сакаат сите...

Continue reading

Уефа донесе одлука за прекинатиот натпревар Србија-Албанија

Уефа одлучи да ги казни фудбалските сојузи на двете земји Европската куќа на фудбалот пресече, натпреварот помеѓу Србија и Албанија е регистриран со резултат 3-0 во корист на домаќинот. Меѓутоа, тука не е крајот на казните па така Србија е казнета и со одземање на три бода, фудбалските сојузи на Србија и Албанија се казнети со по 100.000 евра и Србија ќе игра два меча без публика на свој терен. Од денот на примање на комплетно образложените одлуки, двете страни ќе имаат право на жалби во рок од пет дена до комисијата за жалби при Уефа. Моменталната ситуација на табелата во групата по одлуката...

Continue reading

Европскиот шампион во Скопје

Утре пристигнува делегацијата од Хамбург Утре во Скопје пристигнува делегацијата на актуелниот европски шампион Хамбург, противник на македонскиот првак во осминафиналето од Лигата на шампионите. Екипата која беше најуспешна во групата “Д“ од претходната фаза во ЛШ, во која освои 18 бода, најмногу од сите 24 клубови во досегашната сезона. Хамбург имаше 9 победи, што не го постигна ниту една екипа во сите 4 групи, во кои забележа 5 победи на домашен, и 4 на гостински терен. По двапати ги поразија Словенечкиот Горење Велење, Алборг од Данска, Натурхаус Ла Риоха од Шпанија и Дрот Халмштад од Шведска,...

Continue reading

Lazarov

Пофалби за Лазаров

Нашиот најдобар ракометар, Кире Лазаров, беше најзаслужен што екипата на Атлетико Мадрид остана непоразена и по седум кола во ракометната Лига на шампионите. Нашиот најдобар ракометар, Кире Лазаров, беше најзаслужен што екипата на Атлетико Мадрид остана непоразена и по седум кола во ракометната Лига на шампионите. Шпанскиот тим, предводен од седумте гола на Лазаров, од кој последниот во завршницата од мечот, успеа да одигра нерешено на гостувањето кај Чековски Медведи, 29-29. „Лазаров го награди големиот карактер на Атлетико“, стои во насловот на шпанска „Марка“. Тимот од Мадрид имал негатива...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top