Tag: бог

„Пад на системот или Како Балканските народи сфатија дека Бог не постои“ е најдобриот расказ на годинешниот конкурс Живко Чинго

 Расказот под шифра 11 е  победник меѓу 40 – те пристигнати раскази. Добивме убаво виножито  од раскажи, кои се доказ дека има напредок во развојот на македонскиот расказ, а ќе не радува фактот ако на анонимниот конкурс добиме ново име кое ќе го гради својот литературен пат, кажаа членовите на жирито. Најдобриот расказ на конкурсот „Живко Чинго“ 2019  е „Пад на системот или Како Балканските народи сфатија дека Бог не постои“. Комисијата за избор на најдобар расказ во состав од еминентни имиња од македонското литературно творештво, Кристина Николовска, Славе Ѓорого Димоски и Димитар Пандев...

Continue reading

badnikova povorka

Бадниковата песна “Вечниот Бог” одекна низ охридските улици

250 дечиња денес тргнаа на Бадникова поворка пеејќи и најавувајќи го Христовото раѓање. Поворката беше пречекана на градскиот плоштад и беше дарувана со подароци кои ги обезбедија Локалната самоуправа, компании и верници. Со фенер и ѕвездички во рака, пеејќи ја традиционалната христијанска бадникова песна „Вечниот Бог“ околу 250 дечиња денес тргнаа на веќе традиционалната „Бадникова поворка“ низ охридските улици. Тие со своето пеење го најавија најсветлиот момент во православието, раѓањето на Исус. Со честитки до сите православни кои слават Бадник и Божиќ и желби за здравје и радосни моменти,...

Continue reading

Охриѓани го одбележаа празникот Водици

Охриѓани го одбележаа празникот Водици. На Божествената литургија во храмот Успение на Пресвета Богородица Каменско  утрово беа присутни голем број верници. За сите нив празникот Богојавлениe има големо значење. По одржувањето на литургијата сите верници тргнаа кон пристаништето каде што  светиот крст се фрли во езерските води. Празникот Водици или Богојавление се нарекува така зашто во мигот на Крштението Христово„ се покажа поклонувањето на Света Троица“.„ На овој голем ден Бог се јавува во три лица. И самиот збор Богојавление значи Бог се јавува самиот, синот Богочовекот Христос се наоѓа...

Continue reading

litija

Бадникова поворка низ охридските улици

Бадникова поворка низ охридските улици. Три и пол годишната  Теофанија беше дел од Бадниковата поворка составена од над 300 дечиња. Тие ја пееја Коледарската песна Вечниот бог , а во рацете носеа фенерчиња и звезди. Поворката со радосната песна го најавува Христовото раѓање и внесе светлост и радост  низ охридските улици. Оваа Бадникова поворка се организира по втор пат, вели една од организаторите Летка Филипова. „Ние како организатори сме среќни што успеваме околу 300 деца да ги организираме и да ги научиме да ја пеат вистинската, правилна христијанска песна, стара коледарска песна Вечниот...

Continue reading

ИХ

Во Охрид обновена литијата која го најавува Христовото раѓање

 Во Охрид обновена  литијата која го најавува Христовото раѓање. Во Охрид, на Коледа се обновува една заборавена традиција литија која го наговестува Христовото раѓање. Колона од околу 150 деца кои ја сочинуваа литијата утрово тргна од црквата  Св. Ѓорѓија и пристигнаа на градскиот плоштад. На чело на поворката децата ја носеа пештерата, која го симболизира раѓањето на Исус Христос. За оваа литија  таа специјално изработена од монахињите во манастирот Св Ѓорѓи Победоносец во Рајчица. Децата пееја радосни песни, а носеа фенерчиња, бродови и подароци со што го најавуваа утрешниот голем христијански...

Continue reading

Mojsovska kolonija

Хендикепот не може да ја спречи уметноста

Трета меѓународна ликовна колонија на лицата со телесен инвалидитет. Ова уметничко збиралиште веќе неколку години покажува и докажува дека уметноста не познава граници и препреки. Уметноста не познава и не признава граници и препреки. Каде поголем доказ за тоа, од веќе традиционалната меѓународна ликовна колонија за лица со телесен инвалидитет. Од самите почетоци на колонијата, нејзин редовен учесник е Роза Мојсовска. Таа нема функција на долните и горните екстремитети, но вели дека никогаш не дозволила тоа да и биде проблем. Со уметност се занимава уште од рана возраст, но од 2006 година почнала...

Continue reading

Agron Dzila

Боксерот Агрон Џила, продолжува со светските успеси

„Секоја победа во рингот е мој поттик и движечка сила  која ме води до  мојот следен успех“, вели младиот професионален боксер од Струга,  Агрон Џила. Овој 24 годишен боксер кој моментално живее во Швајцарија, својот живот го посветил на овој спорт, а наградата била остварување на неговите сништа. Повеќе од осумдесет победи како аматер, многу меѓународни турнири го одвеле Агрон до професионалниот бокс, каде успесите продолжиле. Едниствениот боксер е на кој му успеало дa ги освои појасите на Светската боксерска унија,меѓународната боксерска федерација, Светската боксерска организација и на Светскиот...

Continue reading

Presveta Bogorodica

Денес се слави Мала Богородица

Стружани секоја година манастирот на Пресвета Богородица масовно го посетуваат и се поклонуваат пред чудотворната икона на оваа светица. Во атарот на манастирот има и две лековити води кои имаат голема исцелителна моќ. Манастирот Пресвета Богородица во Калишта струшко, во знакот на одбележувањето на големиот христијански празник Мала Богородица. Овој манастирски комплекс посебно е познат по тоа што наспроти празникот и на самиот празник кој секоја година се слави на 21 септември ширум ги отвора портите на својот атар за сите верници. Мошне значајно и интересно е што за денешниот празник во...

Continue reading

metalni knigi

Книги кои би можеле да гo променат погледот на Христијанството

Во Јордан пронајдени древни книги кои доколку се докаже дека се автентични може да се смета дека се позначајни од Свитоците од Црното Море. Во пештерa во Јордан се пронајдени повеќе од 70 древни книги стари околу 2 илјади години, а се верува дека нивната содржина би можела да го промени досегашниот начин на сфаќање на распетието на Исус и воскресението и начинот на кој христијанството воопшто се развило… Книгите се пронајдени, пренесува BBC, во зафрлена пештера во северниот дел на Јордан некаде помеѓу 2005 и 2007 година. Според една тероија, за се е „виновна“ поплавата по која во пештерата...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad