Tag: богослужба

МПЦ: Утре богослужба, по повод празникот Свети апостол Тимотеј

Kичевската епархија ги известува своите православни верници дека утре, 3-ти февруари, во манастирот „Св. Климент и Пантелејмон“-Плаошник, со почеток во 16 часот, ќе се служи вечерна богослужба, по повод празникот Свети апостол Тимотеј, именден на Митрополит Тимотеј. Kичевската епархија ги известува своите православни верници дека утре, 3-ти февруари, во манастирот „Св. Климент и Пантелејмон“-Плаошник, со почеток во 16 часот, ќе се служи вечерна богослужба, по повод празникот Свети апостол Тимотеј, именден на Митрополит Тимотеј. На вечерната богослужба ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство...

Continue reading

sv.stefan

Вечерна богослужба по повод празникот Св.Стефан

По повод манастирската слава на манастирот „Свети Стефан“ – Охрид, ги известуваме сите православни верници дека на 14 август 2015 година (петок) – вечерта, во манастириот „Свети Стефан“, по повод празникот „Пренос на моштите на св. архиѓакон Стефан“, ќе се служи празнична вечерна богослужба со почеток во 19 часот. По повод манастирската слава на манастирот „Свети Стефан“ – Охрид, ги известуваме сите православни верници дека на 14 август 2015 година (петок) – вечерта, во манастириот „Свети Стефан“, по повод празникот „Пренос на моштите на св. архиѓакон Стефан“, ќе се служи...

Continue reading

crkva

Распоред на литургиите за Велигден во охридските цркви

Вечерва ќе се држи бдение со читање на 12 Страсни Евангелија, во сите градски цркви, со почеток во 18,30 часот. Вечерва ќе се држи бдение со читање на 12 Страсни Евангелија, во сите градски цркви, со почеток во 18,30 часот. Утре 10.04.2015 – ВЕЛИКИ ПЕТОКНАУТРО: Царски часови со Вечерна богослужба и изнесување на Светата Плаштаница, со почеток во 7 часот.Митрополитот г. Тимотеј ќе богослужи во црквата „Св. Богородица“ – Каменско. ВЕЧЕРТА: „Оплакувањето и опело на Христа“, почеток во 19 ч.Митрополитот г. Тимотеј ќе богослужи во црквата „Св. Ѓорѓи“ – Охрид. 11.04.2015 –...

Continue reading

kamensko

Вечерна богослужба за „Прочка – Поклади“

Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 22 фавруари 2015 година (недела), во црквата „Света Богородица“ – Каменско, Охрид, ќе се служи вечерна богослужба, по повод празникот „Прочка – Поклади“, со почеток во 16.00 часот, на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј. Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 22 фавруари 2015 година (недела), во црквата „Света Богородица“ – Каменско, Охрид, ќе се служи вечерна богослужба, по повод празникот „Прочка – Поклади“,...

Continue reading

св.Климент

Денес е Св.Климент Охридски Чудотворец

Македонската православна црква со посебно внимание но и со гордост го празнува споменот на на својот патрон Свети Климент Охридски Чудотворец. Македонската православна црква со посебно внимание но и со гордост го празнува споменот на на својот патрон Свети Климент Охридски Чудотворец. Првиот македонски архиепископ, во исто време и творец на далеку познатата Охридска книжевна школа, исто така е најзначајниот средновековен писател и педагог. Со својата активност и со своето дело на повеќе полиња, црковно,просветно, книжевно и.т.н. тој стана заслужен не само за македонскиот народ туку и за целиот...

Continue reading

litija

Литијата ќе ја освети Струга

Денес во Струга во црквата „Свети Георгиј“  со почеток во 16 часот ќе се одржи вечерна богослужба и литија со светите мошти на Свети великомаченик Георгиј Победоносец и со неговата чудотворна икона. Денес во Струга во црквата „Свети Георгиј“  со почеток во 16 часот ќе се одржи вечерна богослужба и литија со светите мошти на Свети великомаченик Георгиј Победоносец и со неговата чудотворна икона. Станува збор за една многу стара духовна традиција која ја практикуваат православните христијани во Струга. Со литијата не само што се слави светецот, но се осветува и целата природа во градот и околината. „Литијата...

Continue reading

procka

Вечерна богослужба во црквата „Св. Богородица – Каменско“ за Прочка

По повод големиот христијански празник, „Прочка“ на 2-ри март, недела, во црквата „Света Богородица“ – Каменско, ќе се служи вечерна богослужба, со почеток во 16 часот, на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј. По повод големиот христијански празник, „Прочка“ на 2-ри март, недела, во црквата „Света Богородица“ – Каменско, ќе се служи вечерна богослужба, со почеток во 16 часот, на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј. Од 2-ри до 6-ти март пак , во црквата Каменско,...

Continue reading

kamensko

Денес се слави Успение на Пресвета Богородица

Овој празник го слави успението, воскресението и прославувањето на Божјата мајка и нејзиното преселување во Царството Божјо во полнотата на нејзиното духовно и телесно постоење. Православните христијани денес го слават празникот Успение на Богородица или Голема Богородица. По две недели пост, синоќа со вечерни богослужби во сите храмови на Македонската православна црква почна одбележувањето на празникот. Уште од раните утрински часови, река луѓе се упатија кон најблиските храмови, да се помолат за здравје и среќа за себе и за своите најблиски. Верници од сите краишта на земјава и странство денес...

Continue reading

gumena crkva

Католички свештеник служи богослужба во гумена црква

Католичкиот свештеник Крисистоф кој живее на Камчатка почнал да служи богослужба и да преповеда во Црква на надувување. Причината за ова како што наведува свештеникот е, немањето на католичка црква на тоа место, и сите богослужби кои досега се изведувале биле под отворено небо или хотелски холови. Католичкиот свештеник Крисистоф кој живее на Камчатка почнал да служи богослужба и да преповеда во Црква на надувување. Причината за ова како што наведува свештеникот е, немањето на католичка црква на тоа место, и сите богослужби кои досега се изведувале биле под отворено небо или хотелски холови.„Со...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top