Tag: богат

Богат асортиман на саден материјал во Расадникот

Ј.П.”Охридски Комуналец” врши производство и продажба на украсни дрвца, грмушки и сезонско цвеќе, изработка и изведба на хортикултурни рашенија на приватни паркови и одржување на дворни места. Пролетта е период кога интензивно хортикултурно се средуваат парковите и градините. Ј.П.”Охридски Комуналец” Охрид преку Секторот за паркови и зеленило врши одржување и уредување на јавните парковски површини. Исто така врши производство и продажба на украсни дрвца, грмушки и сезонско цвеќе, изработка и изведба на хортикултурни рашенија на приватни паркови и одржување на дворни места. Виолата (народски...

Continue reading

Сладоледот спаѓа во здрава храна

Три причини зошто да се јаде повеќе сладолед Омилениот летен деликатес има имиџ на непријател за оние кои сакаат да останат витки, но можеби и не е баш така. Некои истражувања откриваат предности во уживањето во сладоледот, и иако делуваат малку претерано сепак нам ни се допаѓа идејата дека се работи за здрава храна. Сладоледот е богат со калциум На возрасен човек, дневно му се потребни 1000 мг. Калциум, додека трудниците и децата имаат поголема потреба за тој минерал. Поради млекото и слатката павлака како основни намирници во производството на сладолед, оваа намирница добро ќе послужи како...

Continue reading

joksimovic

Јоксимовиќ за Водици во Охрид

Jануари – месец богат со празници и славења. Охриѓани во очекување на големиот христијански празник Водици, кој од година во година се по масовно се одбележува во нашиот град. Јануари – месец богат со празници и славења. Охриѓани во очекување на големиот христијански празник Водици, кој од година во година се по масовно се одбележува во нашиот град. ТВМ неофицијално дознава дека годинава атмосферата пред празникот ќе ја загрее познатиот српски пејач Жељко Јоксимовиќ, кој со свој концерт ќе настапи на 17ти јануари во спортско рекреативниот центар Билјанини Извори. Сите љубители на...

Continue reading

cresi

Охридската цреша долгошишка се враќа на пазарот

Голем број овоштари формираат црешови насади. Црешите се многу барани на странските пазари. Одгледувачите предлагаат ова овошје специфично за охридскиот крај да добие и своја манифестација која ќе ја збогати туристичката понуда на градов.  Црешата на голема врата се враќа во Охрид. Ова специфично овошје кое беше обележје на охридскиот регион речиси исчезна но од пред две години овоштарите со финансиска стимулација од Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство повторно почнаа да создаваат црешови насади. Еден од нив е и Ванчо Стојаноски од село Оровник кој пред две години засадил...

Continue reading

med

Денови на македонскиот мед

Македонскиот мед се смета дека е еден од поквалитетните во светот, бидејќи е богат со минерали и се произведува во незагадена животна средина. Започна шестата по ред манифестацијата „Денови на македонскиот мед“. На улица Македонија во Скопје граѓаните од денес па се до Сабота ќе имаат можност да пробаат и да купат секаков вид на мед кој се произведува во нашата земја, но и на други производи од пчеларството. – Владата и понатаму ќе го помага пчеларството. Помошта од 500 денари по пчелно семејство продолжува и понатаму. Ние сме задоволни бидејќи бројот на органски пчелни семејства во...

Continue reading

sponzorusha

Како да се омажиш за милионер?

Имено, целта на 30 часовниот курс кој чини околу 3.000 долари е да се научат жените како да пронајдат богат маж. Првата и основна лекција во Центарот за морална едукација на жените во Пекинг, е како да се омажите за милионер. Имено, целта на 30 часовниот курс кој чини околу 3.000 долари е да се научат жените како да пронајдат богат маж. За време на наставата, жените се учат како да се шминкаат и како да препознаат вистински милионер според изгледот и нивното однесување. Исто така, во школата се нудат и часови за подготовка на најразлични видови на чаеви. Да се омажат богато е “главна цел...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad