Tag: блиц

Скандал кај соседите

Генерален секретар во српската влада сексуално малтретирал службеничка Секретарката на комисијата за хартии од вредност во српската влада го обвинила генералниот секретар дека сексуално ја вознемирувал и се заканувал. Службеничката Л.Ј. обвинувањата за малтретирање од страна на Новак Недиќ, ги доставила до претседателот на таа комисија Зоран Ќировиќ и на останатите членови на тоа тело, јавува Блиц. Таа, непосредно пред седницата на која требало да се разгледува нејзиното разрешување, пратила службен мејл во кој наведува дека од секретарот Недиќ „трпела сериозни облици на мобинг“. Л.Ј. тогаш...

Continue reading

Уникатен отказ

„Давам отказ“ Дала отказ на необичен начин по препорака на нејзиниот пријател во фирмата каде работела досадни канцелариски работи. Белграѓанката Катарина Јовановиќ (26) се слекла потполно гола, се завиткала во шарен натпис на кој пишувало “давам отказ“ и се фотографирала, а сликите ги ставила во плико и ги пратила на шефот, со кој добро соработувала, а настанот го објавила на својот фејсбук профил. „На работа поминував по цели денови, затоа и прекинав, иако имав добра плата“ – рекла Катарина за српски Блиц. Дипломирала на факултетот за култура и медиуми на свеучилиштето Мегатренд, на...

Continue reading

ikoni

Каде завршуваат македонските икони?

Украдените икони од македонските цркви се продаваат на тајни аукции во Западна Европа и завршуваат во приватни колекции, вклучувајќи ги и оние на руските тајкуни, пренесува „Вечер“. Украдените икони од македонските цркви се продаваат на тајни аукции во Западна Европа и завршуваат во приватни колекции, вклучувајќи ги и оние на руските тајкуни, пренесува „Вечер“. Ова за српските медиуми го изјавил кустосот од Галеријата на фрески од Охрид, Милчо Георгиевски, кој посочува дека собирно место за украдените артефакти и од средновековните цркви, но и од и археолошките локалитети е Албанија. “Македонските...

Continue reading

cucla

Кој е таткото?

Секој трет маж во Србија кој направил ДНК тестирање, не бил биолошки татко на своето дете, пишува Блиц. Во Србија најчеста причина поради која мажите бараат ДНК тест е сомнежот за неверство од страна на нивните сопруги. „Мажите повеќе бараат утврдување на татковство додека жените најчесто на суд ги бараат правата над своето дете. Мажите најмногу се сомневаат во неверство а за волја на вистината зоколу 30 проценти од нив се покажува дека биле во право“, вели за Блиц др. Оливер Стојковиќ кој раководи со ДНК лабораторијата во Белград. Тој раскажува дека еден татко тестирал дури 6 деца но имал и...

Continue reading

dete vo kola

Украл автомобил со дете во него

Непознат разбојник случајно киднапирал шестгодишно дете синоќа во Белград кога украл автомобил “цитроен ц4“, пишува срспкиот весник “Блиц“. Непознат разбојник случајно киднапирал шестгодишно дете синоќа во Белград кога украл автомобил “цитроен ц4“, пишува срспкиот весник “Блиц“.Кога видел дека дете спие на задното седиште од автомобилот крадецот само километар подалекува од местото на кражба го оставил автомобилот и побегнал. Полицијата успеал да го лоцира “цитроенот“ пет минути подоцна, а момчето се уште безгрижно спиело во автомобилот. Весникот наведува дека, таткото на момчето го паркирал...

Continue reading

kondom

Србите трошат по еден кондом годишно

Во Србија годишно се троши само 1,42 кондоми по глава на жител, покажува најновото истражување на „Дурекс“, јавува Блиц. Во Србија годишно се троши само 1,42 кондоми по глава на жител, покажува најновото истражување на „Дурекс“, јавува Блиц. Иако 64,5 отсто од испитаниците во најновото истражување се загрижени поради евентуалната зараза со ХИВ, Србија на табелата се наоѓа непосредно под Индија и Тајланд, а малку над Турција и Филипини. Грижата за заштита во земјите во регионот е двојно поголема, па така во соседна Бугарија, која има сличен број на жители, се продаваат 3,53 презервативи по глава...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top