Tag: блиската

CNN признал своја грешка

Американската кабловска мрежа објавила лажна вест Американската кабловска мрежа CNN објавила на својата интернет страница лажна вест за огромен астероид кој се заканувал да ја уништи Земјата. На страницата iReport, каде се објавуваат вести и статии кои ги праќаат читателите, осамнала вест дека на 35 март 2041 година, астероид би можел да удри на нашата планета. Во текстот е наведено дека астрономите од лабораторијата на  NASA “Jet Propulsion”, во мисијата NEOWISE, со телескоп приметиле астероид со ширина околу 16 километри оддалечен 82 милиони километри од Земјата. Потоа пишува дека тој објект...

Continue reading

asteroid

Навистина блиска средба

Астероид кон средината на овој месец ќе мине блиску до Земјата. Астероид со дијаметар од 45 метри и со кодирано име 2012ДА14 ќе мине ноќта на 15 наспроти 16 февруари во близина на Земјата, на најмало растојание од нашата планета во историјата на набљудување на движењето на небесните тела, соопшти Јапонската национална опсерваторија. Опасност од судир со Земјата, сепaк нема. 2012ДА14 е со маса од околу 130.000 тони и се движи со брзина од 8 километри во секунда. Најблиску до земјата тој ќе биде на 15 февруари над Индискиот Океан, кога ќе биде на само 27,7 илјади километри од Земјата. Тоа е речиси...

Continue reading

vampir

Во Полска: Вампир убива жени !?

Мештаните од Мјeчховице, Полска, се убедени дека во блиската шума има вампир кој убива жени на возраст од 30 до 55 години! Мештаните од Мјeчховице, Полска, се убедени дека во блиската шума има вампир кој убива жени на возраст од 30 до 55 години! Се почнало откако 54 годишна жена е пронајдена мртва во шумата. Залудни биле повиците од полицијата да се смири паниката бидејќи жената не е убиена туку умрела од природна смрт. Набргу на фејсбук се проширила приказна дека веќе три жени се убиени во истата шума, а зад убиствата стои вампир кој ги намамува таму за да ги силува и мачи. Портпаролот на...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top