Tag: Блер

toni bler

Тони Блер се „опуштил“ на државна сметка

Поранешниот премиер на Велика Британија, Тони Блер не се воздржувал д аужива на сметка на државата, пишува британски „Телеграф“. Поранешниот премиер на Велика Британија, Тони Блер не се воздржувал д аужива на сметка на државата, пишува британски „Телеграф“. Според весникот, електронската пошта до која дошол весникот, покажала дека поранешниот премиер Блер удобно се сместил во резиденсцијата на Амбасадата на Британија на Филипините за време на приватна посета. Весникот наведува дека добил е -мејл од кој се гледа дека Блер во Манила отпатувал со приватен авион. Посетата се случила по две години,...

Continue reading

Knigata na Toni blair

Мемоарите на Блер плагијат?

Тони Блер украл реплика од филмот “Кралицата” кога во своите мемоари ја опишал неговата прва официјална средба со кралицата Елизабета II, тврди сценаристот на филмот, кој открива дека тој самиот го измислил дијалогот. Тони Блер украл реплика од филмот “Кралицата” кога во своите мемоари ја опишал неговата прва официјална средба со кралицата Елизабета II, тврди сценаристот на филмот, кој открива дека тој самиот го измислил дијалогот. Бидејќи не постои никаков запис за средбите помеѓу монархот и премиерите а обичај е никој да не зборува за нив, сценаристот Питер Морган не се ни потрудил да дознае...

Continue reading

Toni Bler

Блер ќе одговара за Ирак

Поранешниот британски премиер, Тони Блер во петок ќе се појави пред истражната комисија за војната во Ирак. Со тоа тој на коцка ќе го стави својот личен и угледот на неговата Лабуристичка партија. Одлуката за испраќање на 45.000 војници за напад на Ирак во 2003 година е најконтроверзната одлука за време на неговиот десетгодишен мандат која се уште предизвикува кавги, поделби меѓу лабуристите и обвинувања дека со оваа одлука Блер ја доведува јавноста во заблуда оправдувајќи ја војната. Седум години по падот на Садам Хусеин и по три години од заминувањето на Тони Блер, ова прашање се уште предизвикува...

Continue reading

Tony Blair

Тони Блер со својата смела изјава ќе си навлече тужба

Поранешниот адвокат на Садам Хусеин бара судска постапка против Тони Блер за водење на „незаконска војна“. Поранешниот адвокат на Садам Хусеин бара судска постапка против Тони Блер за водење на „незаконска војна“. Повод за судската постапка е изјавата на поранешниот британски премиер, дека ќе ја вклучи Велика Британија во војната во Ирак, дури и ако Багдад не располагал со оружје за масовно уништување. Адвокатот Џовани ди Стефано, сега советник на поранешниот ирачки министер за внатрешни работи Тарик Азис, испратил барање до британскиот главен обвинител за кривично гонење на поранешниот премиер. Блер...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top