Tag: блатер

Платини и Блатер осум години надвор од фудбалот

Суспензијата од осум години воедно значи прогон од фудбалот… Етичкиот одбор на ФИФА донесе одлука суспендираните претседатели на врвните организации на фудбалот во светот и Европа, Сеп Блатер и Мишел Платини, да бидат надвор од фудбалот осум години. Забраната стапува на сила веднаш. Етичкиот одбор не го поддржа обвинението за корупција против Швајцарецот и Французот туку ФИФА ги смета за виновни за злоупотреба на службената положба, конфликт на интереси и нелојално водство. Платини е казнет и со парична казна од 80.000 швајцарски франци, додека Блатер доби помала парична казна од 50.000...

Continue reading

Сеп Блатер повторно на удар на истрага, заташкал 100 милиони евра мито

ФИФА е на удар поради корупција од неверојатни размери По апсењето на челниците на CONEMBOL и CONCACAF, најмоќните луѓе на фудбалот од двата американски континенти, на удар на американските истражители повторно е и 79 годишниот Сеп Блатер. BBC ексклузивно објави дека FBI ја истражува улогата на Блатер во корупциската афера тешка 100 милиони евра. Американските власти се сомневаат дека тој ја толерирал и заташкал корумпираноста на поранешниот претседател на ФИФА Жоао Авеланж и членот на извршниот одбор Бразилецот Рикардо Тешеира кои од компанијата ISL примиле околу 100 милиони евра мито, а за...

Continue reading

Покрената криминална истрага и против Сеп Блатер

Претседателот на ФИФА осомничен за сомнителни исплати на Платини Светските медиуми јавуваат дека е покрената криминална истрага против претседателот на ФИФА, Сеп Блатер. Швајцарското државно обвинителство отвори истрага против долгогодишниот претседател на светскиот фудбалски сојуз, Сеп Блатер, поради сомнение за злоупотреба на службената положба, а адвокатот на Блатер објави дека неговиот клиент во потполност соработува со истражните органи. “Канцеларијата на претседателот на ФИФА е претресен и податоците се одземени”, објави швајцарското обвинителство кое го терети Блатер дека во 2005 година...

Continue reading

Сеп Блатер со тешки обвиненија кон Мишел Платини

“Ми се закануваше со затвор” Претседателот на ФИФА, Сеп Блатер во изјава за саботното издание на холандскиот весник Volkskrant рекол дека претседателот на УЕФА, Мишел Платини му се заканувал со затвор за да го одврати од кандидатурата за челната позиција на Меѓународниот фудбалски сојуз на изборите кои се одржаа во мај.Изјавата наводно Платини му ја кажал на братот на Блатер во Цирих, неколку часа пред гласањето кое доведе до реизбор на Блатер за претседател на ФИФА. Сеп Блатер после тоа причека четири дена за да објави дека поднесува оставка и дека го става својот мандат на располагање, а истовремено...

Continue reading

Сеп Блатер добива сериозен противкандидат за местото претседател на Фифа

“Моменталната репутација на Фифа е грозна” Екс португалскиот репрезентативец и поранешен играч на Реал Мадрид и Барселона, Луис Фиго, е новиот кандидат за местото претседател на Меѓународната фудбалска организација – Фифа. Фиго ќе биде противкандидат на Јозеф Блатер кој е на чело на Фифа уште од 1998 година. Португалецот верува дека е способен да го осветли образот на Фифа и која во последно време е синоним за корупција, лаги и измами, заедно со Блатер на чело. “Моменталната репутација на Фифа е грозна. Не ми се допаѓа тоа што го гледам. На гласачите имам да им порачам само една работа: Не се...

Continue reading

olimpiski fakel

Зошто Париз и Минхен никогаш нема да организираат ЛОИ?

Париз и Минхен нема да добијат никогаш организација на Летни Олимписки игри, изјави претседателот на Светската фудбалска федерација (ФИФА), Сеп Блатер. Париз и Минхен нема да добијат никогаш организација на Летни Олимписки игри, изјави претседателот на Светската фудбалска федерација (ФИФА), Сеп Блатер. Блатер изјави дека поради критиките од минатото кон Африканците, тие два града нема да можат да добијат никаква битка за организација на најголемиот спортски настан, затоа што 12 гласа од Африка во гласањето секогаш ќе одат на друга страна. Париз загуби во трката за ЛОИ 2012 од Лондон, а Минхен,...

Continue reading

sudija

Блатер ќе го укинува офсајд правилото?

Претседателот на ФИФА, Сеп Блатер со претседателот на Интернационалната хокеарската федерација Леандро Негре ја дискутирал можноста да се укине офсајд правилото во еден фудбалски натпревар, пренесе фудбалскиот портал Гол.ком Претседателот на ФИФА, Сеп Блатер со претседателот на Интернационалната хокеарската федерација Леандро Негре ја дискутирал можноста да се укине офсајд правилото во еден фудбалски натпревар, пренесе фудбалскиот портал Гол.ком Правилото на офсајд во хокејот беше укинато во 1998 година, и се смета дека тој потег го направил хокејот многу позабавен спорт за публиката, а постојат...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad