Tag: блажевски

marko blazevski

Соборен дваесет години стариот рекорд на Александар Маленко

Македонските пливачи, Марко Блажевски и Горазд Чепишевски го имаа својот прв настап на Светското првенство во мали 25-метарски базени што се одржува во Доха, Катар. Македонските пливачи, Марко Блажевски и Горазд Чепишевски го имаа својот прв настап на Светското првенство во мали 25-метарски базени што се одржува во Доха, Катар. Најдобриот македонски пливач Марко Блажевски на 200 метри слободно постави нов државен рекорд, притоа уривајќи го нашето најдобро достигнување на Александар Маленко од пред 20—тина години. Најдоброто време на Маленко беше 1;50,35 минути, а сега Блажевски трката во Доха...

Continue reading

punk

Ќе има ли Македонија годинава кандидат за Оскар?

Македонскиот филм „Панкот не е мртов“ на режисерот Владимир Блажевски е на пат кон Лос Анџелес, тој е кандидат за Оскар за филмови од неанглиско говорно подрачје. Македонскиот филм „Панкот не е мртов“ на режисерот Владимир Блажевски е на пат кон Лос Анџелес, тој е кандидат за Оскар за филмови од неанглиско говорно подрачје. Во истата катергорија влегуваат пет филмови кои се ќе борат за најпрестижната награда. Филмот викендов беше премиерно прикажан во Лондон. „Панкот не е мртов“ оваа година победи во селекцијата „Исток на западот“ (East of The West) на 46. Интернационален филмски фестивал во...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top