Tag: благодарност

Благодарност за најизложените здравствени работници во борбата против КОВИД-19

Владата предвидува награда од 20% од основната плата за 2 месеци за најизложените здравствени работници во борбата против КОВИД-19. Владата предвидува награда од 20% од основната плата за 2 месеци за најизложените здравствени работници во борбата против КОВИД-19. Тука се вклучени докторите и медицинскиот персонал на Клиниката за инфективни болести, инфективните одделенија, Инситутот за јавно здравје и Центрите за јавно здравје, како сите членови на тимовите од итна медицинска помош.

Continue reading

mansijeski

Манасијески: За мене сликарството е спонтана и сериозна работа

Манасијески: За мене сликарството е спонтана и сериозна работа Пријатно е чувството да се добие награда,  а возбудата и чувствата се неизмерни, вели годинешниот добитник на Св Климентовата награда патронот на градот за 2014 година, академскиот сликар Јордан Манасијески. Со  своето специфично и препознатливо сликарство  Манасијески успешно ја презентира Македонија и Охрид во големите светски центри на уметноста.  Оваа награда многу ми значи затоа што се доделува на еден голем ден за сите нас, напоменува Манасијески. „ Св. Климентовата награда ја чувствувам во моето срце. Чувствувам дека светецот,...

Continue reading

oprema

Противпожарната единица од Охрид доби нова опрема

Заштитни одела, чизми и наочари доби противпожарната единица од Охрид. Со оваа донација од противпожарната од  Лејден -Холандија во голема мера ќе се зголеми безбедноста на пожарникарите при гаснење на пожар. Противпожарната единица од Охрид доби нова опрема. Преку донација од противпожарната од  Лејден -Холандија пожарникарите добија заштитни одела, чизми и наочари со кои ќе се зголеми нивната безбедност при гаснење на пожари. –Ваква опрема не ќе можевме уште многу години да набавиме, тоа не ќе можеше да го стори ниту Локалната бидејќи е многу слкапа. Едно одело чини 1500 евра. Оваа опрема...

Continue reading

donatorska

Лајонс клубовите донираа на ранливите категории

Традиционална донаторска акција на лајонс клубовите од Охрид. Десарети, Лихнидос, Деница и Ротари клубот донираа пакети со храна за ранливите категории. Лајонс клубот „Десарети“ од Охрид ја организираше традиционалната донаторска акција во месец јуни. Оваа акција велат дека ќе продолжи и во наредните години. Особено се задоволни бидејќи во оваа нивна акција добиваат поддршка и од останатите лајонс клубови и хуманитарни организации од градов. Благодарност добија и од Црвениот крст од Охрид преку кои се спроведе оваа акција. „Оваа акција секогаш ни е поддржана од сите други лајонс клубови, лајонс...

Continue reading

pratenici

Торта и благодарност до медиумите и граѓаните од кандидатите за пратеници од ВМРО ДПМНЕ

Со торта и благодарност до медиумите и граѓаните кандидатите за пратеници од ВМРО ДПМНЕ официјално ја одбележаа победата на двојните избори. Рекоа дека во законодавниот дом ќе се залагаат за поголем просперитет на Охрид. Моите чувства поради овие историски мигови на  големата двојна победа на коалиција на ВМРО-ДПМНЕ сакам да ги споделам со сите граѓани на Охрид и Република Македонија и со вас медиумите, рече новиот пратеник од Охрид, доктор Сашо Василевски на денешната пресс конференција која беше одржана за прв пат по прогласувањето на победата на претседателските и парламентарните избори. –...

Continue reading

Славниот актер добил нешто послатко од Оскар

„Dallas Buyers Club” Освен Оскар, Метју МекКонахи добил уште нешто што му изнудило насмевка на лицето. Тој го освои Оскарот за најдобар актер во филмот „Dallas Buyers Club”, а неговиот говор бил полн со благодарност и многу емотивен. МекКонахи бил по прв пат номиниран за наградата Оскар, а само една номинација била доволна за да се врати дома со статуетка. Во својот говор актерот првенствено се заблагодарил на Бога и фамилијата при што се потсетил на својот починат татко Џејмс. “Сакам да му заблагодарам на својот татко кој сега е најверојатно на небото по гаќи и со пиво в рака. Ова е за тебе...

Continue reading

Steven Gerard

Хуманиот Стивен Џерард

Капитенот на англискиот премиерлигаш Ливерпул, Стивен Џерард, уште еднаш ја докажа својата големина, не само како фудбалер, туку и како обичен човек. Капитенот на англискиот премиерлигаш Ливерпул, Стивен Џерард, уште еднаш ја докажа својата големина, не само како фудбалер, туку и како обичен човек. Во пресрет на вчерашното градско дерби против Евертон (4:0), Џерард донираше 117.000 евра на здружението, коешто ги поддржува семејствата на навивачите кои настрадаа на „Хилсбороу”. Немилиот настан се случи за време на дуелот помеѓу Ливерпул и Нотингем Форест, одигран на 15 април 1989 година,...

Continue reading

mona

Настоски во домот на Мона

Со плик во рака, новогодишно пакетче и облека, советникот Љупчо Настоски и годинава не ја заборави малечката Симона Јовеска. Тој и овој Божиќ ја посети во нејзиниот дом. Мона е девојчето кое за жал сеуште живее во светот на темнината, но сепак, самата таа верува и има преголема желба да  ја види светлината на денот. Љупчо Настоски и годинава за Божиќните празници во домот на Симона Јовеска. Охридскиот советник, не ја заборави малечката Мона, која што сеуште за жал живее во светот на темнината. Но новина е тоа што Мона веќе излегува од својот дом и научила многу работи во Дневниот Центар „Доброљубие“,...

Continue reading

sr

Охридското Супер радио, најслушанa локална радио станица во РМ

Охридското Супер радио, кое минатата година прослави 20 години успешна работа и официјално е најслушаната локална станица во Република Македонија. Охридското Супер радио, кое минатата година прослави 20 години успешна работа и официјално е најслушаната локална станица во Република Македонија. Според анализите од 15-ти април објавени на официјалната страна на Советот за радиодифузија на Република Македонија, Супер радио со уддел од 14,7 % е водечката локална радио станица во државата. – Јас можам само да искажам огромна благодарност до целиот тим на Супер радио, до сите кои со еден мал...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad